فهرست
گزارش: پروفایلِ سوپر ایجنتِ فوتبالِ اروپا
گزارش: پروفایلِ سوپر ایجنتِ فوتبالِ اروپا

گزارش: پروفایلِ سوپر ایجنتِ فوتبالِ اروپا

آی‌اسپورت - لقبِ سوپر ایجنت شاید بهترین تعریف برایِ مندس باشد. مندسِ 50 ساله مدیر برنامه‌هایِ سوپراستارهایی مثلِ کریستیانو رونالدو، خامس رودریگز، آنخل دی ماریا، دیگوو کاستا، رادامل فالکائو، داوید دخئا و البته ژوزه مورینیو است. مندس مالکِ شرکتِ ورزشیِ "جستی‌فوت" است و بر اساسِ تخمینی که زده می‌شود در 20 سال فعالیتش به عنوانِ یک ایجنت رویِ بیش از یک میلیارد پوند نقل و انتقالاتِ تاثیرِ مستقیم داشته است.
مندس از سالِ 2004 بدین سو مدیر برنامه‌هایِ مورینیو و راهِ انتقالِ او به چلسی را هموار کرد، همانطور که در انتقالِ بازیکنانِ مورینیو از پورتو به چلسی، یعنی تیاگو، مانیش و کاروالیو هم نقشی مهم داشت. رابطه‌یِ مورینیو و مندس تا همین امروز هم ادامه دارد. مندس قراردادهایی عالی برایِ مورینیو با اینتر و رئال مادرید بست تا آقایِ خاص سالِ 2010 درباره‌اش بگوید: «فقط یک نفر می‌تواند جایزه‌یِ بهترین ایجنتِ سال را بگیرد.» آخرین بازیکنانی هم که به واسطه‌یِ مندس به تیمِ مورینیو، چلسی، پیوستند دیگو کاستا و رادامل فالکائو بودند.
با توجه به حضورِ مورینیو در منچستر یونایتد حالا انتظار می‌رود که روابطِ موکلینِ مندس با باشگاه بهتر هم بشود. اما مندس پیش از این هم با یونایتد در ارتباطِ زیادی بوده است، از انتقالِ آنخل دی ماریا به عنوانِ گران‌ترین بازیکنِ تاریخِ انگلیس گرفته تا پدیده‌یِ 18 ساله‌ای به نامِ کریستیانو رونالدو در سالِ 2003. به جز این دو ستاره، مندس مدیرِ برنامه‌یِ نانی و اندرسون هم بود که سالِ 2007 به یونایتد پیوستند. از بازیکنانی که در حالِ حاضر در یونایتد هستند هم داوید دخئا موکلِ مندس است، ستاره‌ای که تابستانِ پیش تا یک قدمیِ پیوستن به رئال مادرید پیش رفت و فقط به خاطرِ "خرابیِ دستگاهِ فکس" در اولدترافورد باقی ماند.
با توجه به روابطِ قبلیِ مندس و یونایتد، سر الکس فرگوسن از او همیشه تعریف کرده است: «مندس بهترین ایجنتیه که تا حالا باهاش کار کردم. اون خیلی مسئولیت‌پذیره و حواسش کاملا به بازیکنانش هست و در ضمن با باشگاه‌ها هم منصفانه برخورد می‌کند.» البته سر الکس برایِ این تعریف احتمالا داستانِ به‌به، یکی از عجیب‎‌ترین ترنسفرهایِ تاریخِ باشگاه که به سفارشِ کارلوس کیروش با 7 میلیون پوند راهیِ اولدترافورد شد، بدونِ اینکه حتی خودِ سر الکس بازی‌اش را ببیند و بعد از تنها 2 بازی برایِ تیمِ اول فروخته شد، را نادیده گرفته است.
به جز قراردادها و ستاره‌هایی که در بالا بهش اشاره شد، مندس عاملِ خریدِ الیاکیم مانگالا برایِ منچستر سیتی با قیمتِ 32 میلیون پوند و رفتنِ الکس تکسیرا به سوپر لیگِ چین با قیمتِ 38.4 میلیون پوند هم بوده است. آخرین ترنسفرِ بزرگِ مندس هم انتقالِ ستاره‌یِ جوانِ بنفیکا، رناتو سانچس به بایرن مونیخ با قیمتِ 27.5 میلیون پوند بود، بازیکنی که منچستر یونایتد از ژانویه دنبالِ خریدش بود.
اما آیا مندس تابستانِ شلوغی در پیش رو خواهد داشت؟ به احتمالِ خیلی زیاد بله. بزرگ‌ترین ترنسفرِ مندس می‌تواند رفتنِ خامس رودریگز از رئال مادرید باشد، ترنسفری که به گفته‌یِ گیوم بلگه بسیار محتمل است. خامس، ستاره‌یِ سابقِ پورتو و موناکو بعد از جامِ جهانیِ 2014 با مدیریتِ مندس با مبلغِ 63 میلیون پوند راهیِ برنابئو شد. دیگر موکلینِ مندس که احتمالِ جابجایی‌شان در تابستان است، ژوائو موتینیو، هافبکِ موناکو که گویا منچستر یونایتد بهش علاقه دارد و رادامل فالکائو هستند. فالکائو در دو فصلِ گذشته با اینکه مدام مصدوم بوده و تنها سایه‌ای از ماشینِ گلزنیِ اتلتیکو مادرید را ازش دیدم، به لطفِ روابطِ مندس، قراردادهایی عالی با منچستر یونایتد و چلسی داشته.
بدین ترتیب مندسی که کارِ خودش را 20 سال پیش با مدیریتِ یک کلوپِ شبانه شروع کرد و اولین موکلش نونو در جریانِ پیوستنش به دپورتیو لاکرونیا بود، همچنان تاثیرِ خودش را رویِ فوتبالِ اروپا حفظ می‌کند، سوپر ایجنتی که در فاصله‌یِ زمانیِ 2001 تا 2010، در 69 درصدِ نقل و انتقالاتِ پورتو، بنفیکا و اسپورتینگ لیسبون نقشِ مستقیم داشته است.
 
 
 
  ۱  
آی اسپورت
2016-05-30 11:27:42
نظر دهید
۱ نظر
برزو
دوشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۵، ۱۳:۳۷
به امید روزی که نقش دلال ها کلا از بین بره. تو همه ی مشاغل
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر