فهرست
یادداشت: خط خوردن از آتزوری، بهایِ ام.ال.اس
یادداشت: خط خوردن از آتزوری، بهایِ ام.ال.اس

یادداشت: خط خوردن از آتزوری، بهایِ ام.ال.اس

جیمز هورن‌کاسل
 
تصمیمِ حذفِ نامِ پیرلو و جووینکو برایِ کونته کارِ ساده‌ای نبود. در آخرین هفته‌یِ بازی‌هایِ ملیِ سالِ 2015 کونته اعلام کرده بود که تصمیمِ نهایی‌اش درباره‌یِ این دو بازیکن را فقط از رویِ منطق و بدونِ در نظرِ گرفتنِ احساساتِ شخصی‌اش خواهد گرفت. پیرلو و جووینکو در این مقطع به دلیلِ تعطیلیِ ام.ال.اس، لیگِ آمریکا، برایِ بازی مقابلِ رومانی و بلژیک دعوت نشدند، چون از نظرِ کونته دو بازیکنِ سابقش در یوونتوس آمادگی صد در صد برایِ بازی را نداشتند. اما اینکه پیرلو و جووینکو برایِ بازی‌هایِ دوستانه‌یِ آخرِ ماهِ مارچ مقابلِ اسپانیا و آلمان هم دعوت نشدند، زنگِ خطرِ جدی برایِ دو هافبکِ سابقِ بیانکونری بود. استدلالِ کونته برایِ این تصمیم هم تازه شروع شدنِ ام.ال.اس و نداشتنِ آمادگیِ فیزیکیِ کاملِ شاگردانش بود. اما حقیقت اینجاست که پیرلو و جووینکو 270 دقیقه برایِ نیویورک سیتی و تورنتو بازی کرد بودند و جووینکو 2 گل هم زده بود. در ضمن اولین هفته‌یِ ملیِ آغازِ هر فصل هم همیشه وقتی شروع می‌شود که نهایتا 2 هفته از سریِ آ شروع شده و این هیچ وقتی دلیلی برایِ دعوت نکردنِ بازیکنانِ لیگ توسطِ کونته نبوده است.
شکی در این نیست که کونته احترامِ زیادی برایِ پیرلو و جووینکو قائل است، احترامی که دو طرفه است. پیرلو وقتی فهمید مربیِ سابقش در یوونتوس به جایِ چزاره پراندلی رهبریِ ایتالیا را به عهده گرفته از بازنشستگیِ ملی بیرون آمد. جووینکو هم رابطه‌یِ خاصی با کونته دارد و هرگز فراموش نمی‌کند که چطور او مقابلِ سوت و هو کردنِ تماشاگران ازش دفاع کرد. اما کونته با تمامِ شور و هیجانی که همیشه به نیمکتِ تیمش منتقل می‌کند، به هیچ وجه آدمی احساساتی نیست. تصمیمِ کونته برایِ خط زدنِ پیرلو و جووینکو از این سوالِ ساده که از خودش پرسیده می‌آید: این دو بازیکن چه نقشی در صعودِ ایتالیا به یورو 2016 داشتند؟ راستش خیلی کم. پیرلو در بازی‌هایِ مقدماتی فقط در 3 بازی مقابلِ آذربایجان، کروواسی و مالت به زمین رفت و جووینکو تنها بازی‌اش برایِ ایتالیایِ کونته در دیدارِ دوستانه مقابلِ آلبانی بود، وقتی هنوز در یوونتوس بازی می‌کرد.
عاملی که رویِ تصمیمِ نهایی کونته موثر بود، باقی ماندنِ پیرلو و جووینکو در آمریکا در مقطعِ تعطیلاتِ ام.ال.اس بود. بازیکنانِ دیگری از جمله امانوئله جاکرینی و چیرو ایموبیله، به توصیه‌یِ کونته از ساندرلند و سویا، تیم‌هایی که خیلی بهشان بازی نمی‌رسید جدا شدند و به سریِ آ بازگشتند تا شانسی برایِ یورو پیدا کنند. جاکرینی و ایموبیله هر دو در لیستِ 30 نفره‌یِ ایتالیا بودند. اگر پیرلو و جووینکو هم به اروپا باز می‌گشتند آیا به یورو می‌رسیدند؟ معلوم نیست و دیگر فرقی هم نمی‌کند.
با اینکه کونته پیش از این به وضوح اعلان کرده بود که بازیکنانی که ام.ال.اس را برایِ ادامه‌یِ فوتبالشان انتخاب می‌کنند باید پایِ تبعاتش هم بایستند، اما برایِ اینکه شانسی دوباره به پیرلو و جووینکو بدهد، یکی از دستیارهایش، مارکو اسکارپا، را برایِ تماشایِ بازی‌هایِ آن‌ها به آمریکا فرستاد. ولی گویا نتیجه‌ای که اسکارپا به کونته اعلام کرده برایش قابلِ قبول نبوده است. در ایتالیا هنوز نسبت به کیفیت و سنگینیِ ام.ال.اس، یا حتی هر لیگِ دیگری غیر از پنجِ لیگِ اول شک و تردیدِ زیادی وجود دارد. خودِ پیرلو هم از این شرایط آگاه بود وقتی اعتراف کرد دنبالِ کردنِ لیگِ ام.ال.اس سخت است و حتی بازیکنانی که در لیگِ بلژیک بازی می‌کنند (مثلا استفانو اوکاکا) شانسِ حضور در چمپیونز لیگ و دیده شدن را دارند.
با تمام این منطق و دلایل سوالِ مهمی که پیش می‌آید این است که آیا کونته و ایتالیا حسرتِ نبردنِ پیرلو و جووینکو را نخواهند خورد؟ ایتالیا در حالِ حاضر تیمی نیست که به راحتی از نام‌هایی مثلِ روبرتو پروتزو، جان‌فرانکو زولا و کریستین ویری بگذرد و اتفاقی برایش نیفتد. این ایتالیا با کمبودِ شدیدِ بازیکنانِ درجه یک در خطِ میانی و خطِ حمله مواجه است. مارکو وراتی و کلودیو مارکیزیو به دلیلِ مصدومیت یورو را از دست داده‌اند. تیاگو موتا آماده نیست. دانیله دروسی در رمِ اسپالتی خیلی کم در ترکیبِ اصلی قرار گرفته. جورگینیو فصلِ خوبی را با ناپولی سپری کرده اما تجربه‌یِ ملی‌اش خیلی خیلی کم است. اوضاعِ خطِ حمله از خطِ میانی چندان بهتر نیست. ادر بعد از انتقالِ زمستانی‌اش از سمپدوریا به اینتر تنها یک گل زد. گراتزیانو پله فصل را با ساوتهمپتون خوب به پایان رساند، اما یک مقطعِ بدونِ گلِ 13 بازیه را سپری کرد. ایموبیله از نظرِ بدنی صد در صد آماده نیست و سیمونه زازا گزینه‌یِ چهارمِ یوونتوس در خطِ حمله است.
در پایان باید گفت تماشایِ بازیِ ایتالیا در یک تورنمنتِ مهم بدونِ آندره‌آ پیرلو پایانِ یک دوران است. اما با اینکه حقِ سباستین جووینکو شاید حداقل حضور در لیستِ 30 نفره بود، اگر ایتالیا در یورو 2016 نتایجِ ضعیفی بگیرد هیچکس به این فکر نخواهد کرد که اگر جووینکو بود شاید تفاوتی ایجاد می‌شد. انتقاد از کونته برایِ نبردنِ مهاجمِ جنووا، لئوناردو پاوولتی، بهترین گلزنِ ایتالیاییِ سریِ آ در فصلی که گذشت و آندره‌آ بلوتی، بهترین گلزنِ ایتالیاییِ سریِ آ در سالِ 2016 به مراتب بیشتر خواهد بود. تصمیماتی که کونته به خاطرِ بازی کردن با سیستمِ 2-5-3 و نیازِ کمش به بال‌هایِ هجومی، نکته‌ای که جایِ لورنزو اینسینیه را هم به خطر می‌اندازد، گرفته است.
 
 
     
آی اسپورت
2016-05-30 12:40:20
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر