فهرست
دلایل ناکامی استقلال در فصلی که گذشت؛ از عوام فریبی تا بازیکن‌سالاری!
دلایل ناکامی استقلال در فصلی که گذشت؛ از عوام فریبی تا بازیکن‌سالاری!

دلایل ناکامی استقلال در فصلی که گذشت؛ از عوام فریبی تا بازیکن‌سالاری!

* ناتوانی کادر فنی در عمل به وعده ها ‫‏پرویزمظلومی‬ و مربیان استقلال بعد از شکست مفتضحانه در دربی مدعی شدند که هدف شان کسب سهمیه آسیایی برای استقلال است و از ابتدا هم قول قهرمانی نداده بودند. کار به جایی رسید که ‫مجیدصالح‬ مربی این تیم در برنامه زنده ی تلویزیونی صعود به فینال جام حذفی و قرار گرفتن در کورس قهرمانی لیگ را هم جزو خدماتی می دانست که بالاتر از توافقات کادر فنی تیم استقلال با مدیریت باشگاه بوده! حال آنکه ‫‏استقلال‬ در کسب سهمیه آسیایی نیز تنها به پلی آف راه یافته و کمترین وعده ی مظلومی و دستیارانش نیز عملی نشد. آن هم در سالی که هیچ کدام از مدعیان سنتی فصل خوبی را سپری نکردند.


* عوام فریبی با توجیه جوانگرایی باید اذعان کرد که استقلال در فصل نقل و انتقالات ‫‏لیگ_برتر‬ عملکرد ضعیفی داشت. متولیان باشگاه استقلال به بهانه ی جوانگرایی به دنبال استخدام بازیکنان ارزان قیمت رفتند و سعی کردند به این طریق بر ناتوانی خود در جذب بازیکنان باکیفیت سرپوش بگذارند. حال آنکه جوانگرایی هم آداب و اصولی دارد که هرگز در استقلال رعایت نشد. با احترام به تمامی آبی پوشانی که در طول لیگ به میدان رفتند، اما باید اعتراف کرد که شاخصه ی حضور بعضی از این بازیکنان در استقلال، نه توان فنی شان، بلکه «قیمت پایین» آنها بوده. هر چند مدیران استقلال در انتخاب ارزان قیمت ها نیز درست عمل نکردند؛ برای صحت این ادعا به بازیکنانی نگاه کنید که عبدالله ویسی از لیگ یک به استقلال خوزستان برد. از سوی دیگر جوانگرایی یک روند تدریجی است که باید یک فصل زودتر در استقلال آغاز میشد و میانگین سنی بازیکنان به تدریج پایین می آمد. نه به روشی که تیم از بازیکنان بزرگ خالی شوند.


* خارجی های ناکارآمد بجز مکویان که هر بار در خط دفاع استقلال نبود، این تیم دچار مشکل شد، هیچ کدام خریدهای خارجی این تیم گره ای از کار استقلال باز نکردند؛ جالب اینکه این اتفاق هر سال هم تکرار میشود، استقلال یک بازیکن خارجی خوب دارد و دو سه خارجی بی کیفیت هم در این تیم در رفت و آمدند (امسال نوبت پروپئیچ بود)! از این بین یکی هم همیشه مصدوم است! (نگاه کنید به وضعیت عادل شیحی) دیگر ضرورتی درباره ی سازو کار ورود این بازیکنان به استقلال وجود ندارد!


* بازیکن سالاری نمی شود دلایل ناکامی استقلال امسال را برشمرد و نقش ‫‏مهدی_رحمتی‬ را در دور شدن استقلال از هر دو جام نادیده گرفت! کسی که از نظر فنی بی رقیب می نماید اما همه ی آنچه را در طول یک فصل رشته، به آنی پنبه می کند. مرور کنید تصویر درگیری لفظی بی دلیل او را با ‫قلعه_نویی‬ سرمربی تراکتورسازی در یکی از حساس ترین بزنگاه های لیگ که تمرکز کل تیم را برهم زد! همه نقش رحمتی به همین جا ختم نمی شود؛ او در انتخاب بعضی از نیمکت نشینان تیم بطور مستقیم نقش داشته است و از منابع موثقی مطلع شدم که حتی جذب برخی بازیکنان نیز با نظر او انجام شد! تاوان دادن چنین فضایی به یک بازیکن - هر چقدر بزرگ هم که باشد - برابر است با بلاهایی که در این فصل سر استقلال و سپاهان آمد.


* هیات مدیره ی مداخله گر بر اساس ماده 37 اساسنامه «شرکت فرهنگی، ورزشی استقلال ایران» حدود اختیارات هیات مدیره باشگاه ( و نه هر عضو هیات مدیره به بطور انفرادی) مشخص شده و برای آن 20 مصداق نیز تعیین شده است که همگی در حوزه فعالیت های حقوقی و اقتصادی است. اما برخی از اعضای این هیات مدیره در طول فصل بجای عمل در حوزه ی اختیارات خود، بیشتر مشغول جنجال سازی، غوغاسالاری و مطرح کردن خود بوده اند که تبعات آن گریبانگیر آبی پوشان تهرانی شد.


*مدیرعامل بی انگیزه برخی ها سن و سال ‏افشارزاده‬ (74 سال) را دلیل ناکارآمدی او در استقلال می دانند، حال آنکه دبیرسابق کمیته المپیک، عضو شورای المپیک آسیا، رئیس سابق چندین فدراسیون ورزشی، همه ی ورزش کیش برای بیش از یک دهه و ... عملا انگیزه ای برای تغییر در باشگاه استقلال نداشته و ندارد. مدیری که فقط بین ساعات 6 تا 8 صبح در باشگاه پشت میزکارش حاضر شود و بعد به دنبال سایر مسوولیتهایش برود، چطور می تواند دغدغه ی تحول یا حتی روند مثبت در باشگاه داشته باشد؟ در چنین شرایطی است که بالادستی ها (هیات مدیره) و پایین دستی ها (معاونان) پا را از حوزه اختیاراتشان فراتر می گذارند.


* نفوذی ها باشگاه های بزرگ معمولا در راهروها و اتاق های عریض و طویل شان معمولا آدمهایی را هم دارند که برای تامین منافع مشترکشان با برخی نام های مطرح دست به هر کاری می زنند. استقلال هم از این قاعده مستثنی نیست. مظلومی با همه ی انتقاداتی که به او وارد است، باید با هیات مدیره و این نفوذی ها هم دست و پنجه نرم می کرد. اگر اتفاقات پیرامونی استقلال را در این فصل مرور کنید، متوجه خواهید شد که با وجود دهها پیشکسوت بزرگ و نامی، (بجز منصور پورحیدری، نصرالله عبداللهی و ... که در مجموعه تیم سمت رسمی داشتند) امسال فقط نام دو، سه نفر در اطراف تیم مطرح میشد. فقط آنها کارت دعوت جایگاه ویژه دریافت کردند و فقط حضور آنها در ورزشگاه از قبل در بوق و کرنا میشد!


* کار سخت سرمربی جدید حدود 15 سال پیش با نصرالله عبداللهی پیشکسوت استقلال بعد از انتصابش به عنوان سرپرست جدید تیم، در استقلال جوان گفت و گو کرد. او گفت: «استقلال و پرسپولیس باید قهرمان شوند وگرنه دوم شدن یا دهم شدن برای هواداران این دوباشگاه فرقی نمی کند و ناکامی ست» استقلال امسال ناکام بود و مظلومی از دو فرصتی که می توانست با آنها دل هواداران را بدست بیاورد هم استفاده نکرد؛ یکی دربی و دیگری فینال جام حذفی.  سرمربی جدید استقلال هر کسی که باشد باید خود را برای همه ی چالش هایی که در بالا اشاره کردم، آماده کند.  او ناچار است در برخی پست ها ترکیب تیمش را تغییر بدهد. بزرگترهایی که در جهت موفقیت تیم بزرگی نکردند، کنار بگذارد و کیفیت فنی تیمش را هم بالا ببرد. اما او نمی تواند اراده ی وزارت بی اراده ی ورزش، ترکیب هیات مدیره و یا نقش نفوذی ها را عوض کند. سرمربی جدید - هرکس که باشد - باید بداند که نتیجه مماشات با بعضی ها در مجموعه مدیریتی باشگاه، یعنی همان بلایی که امسال سرمظلومی و تیمش آمد.

محمد حیرانی
  ۲  
آی اسپورت
2016-05-30 22:58:08
نظر دهید

۲ نظر
فرناز
سه شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۵، ۰۱:۱۷
خدا کنه فرهاد بتوه ترم تابستونی اون یک واحد مونده را پاس شه بیاد تیم را نجات بده !!!
رحمتی نماد بازیکن سالاری
سه شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۵، ۰۳:۴۷
رحمتی شده پدرخوانده جدید و دو فصله برا خودش بازیکن جابجا میکنه. هیچ کسی هم نیست جلوش واسته!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر