فهرست
راهنمایِ یورو 2016 / گروهِ اول / سوئیس: راهی به سویِ یک چهارم
راهنمایِ یورو 2016 / گروهِ اول / سوئیس: راهی به سویِ یک چهارم

راهنمایِ یورو 2016 / گروهِ اول / سوئیس: راهی به سویِ یک چهارم

آی‌اسپورت – ژردان شکیری، گرانیت ژاکا، ریکاردو رودریگز و شاید مهمتر از بقیه اشتفان لیش‌اشتاینر، همه بازیکنانی هستند که در بالاترین سطحِ فوتبالِ اروپا بازی می‌کنند و تجربه‌یِ زیادی در بازی‌هایِ بزرگ دارند. اما سوالِ بزرگی که همیشه درباره‌یِ سوئیس مطرح می‌شود این است که آیا این تیم بالاخره موفق می‌شود از دورِ گروهی یورو بالاتر بیاید یا نه. در 3 دوره‌یِ پیش سوئیس همیشه در همانِ دورِ اول حذف شده، از جمله 8 سال پیش که میزبانِ مشترک بود. اما امسال با توجه به گروهش که شاملِ آلبانی و رومانی است و رقیبِ دورِ بعدش که احتمالا بینِ اوکراین یا لهستان خواهد بود، حتی صعود به یک چهارمِ نهایی هم کاملا امکان‌پذیر است. البته ضربه‌یِ بدی که سوئیس خورد مصدومیت تیم کلوزه بود که در نیم فصلِ دوم در خطِ دفاعیِ نوریچ سیتی درخشید. با این وجود مهاجمِ جوان و پدیده‌یِ جدیدِ بازل، بریل امبولو می‌تواند یکی از سورپریزهایِ یورو 2016 باشد.
 
مربی: ولادیمیر پتکوویچ که متولدِ بوسنی است سالِ 1987 از یوگوسلاویِ سابق به سوئیس مهاجرت کرد و در دو دهه‌یِ اخیر به عنوانِ مربی تاثیرِ زیادی رویِ فوتبالِ این کشور گذاشت. پتکوویچ پیش از اینکه سالِ 2014 رهبریِ تیم ملی را به عهده بگیرد در باشگاه‌هایِ لاتزیو، سامسون اسپور، یانگ بویز و سیون فعالیت کرده بود. پتکوویچ با اینکه شروعی نه چندان مطمئن با سوئیس داشت، اما در نهایت موفق شد این تیم را راحت به یورو 2016 برساند.
 
نظرِ جاناتان ویلسون: در بیشترِ بازی‌هایِ مقدماتی به نظر می‌رسید پتکوویچ مدام در حالِ جستجویِ ترکیبِ اصلی‌اش است. اما حالا به نظر می‌رسد 3-3-4 ترکیبِ پایه‌یِ سوئیس در یورو باشد، سیستمی که در آن ژردان شکیری بالِ راست و ادمیر مهمدی بالِ چپ خواهند بود. هجومی بودنِ مدافعینِ کناری، لیش‌اشتاینر و رودریگز هم باعث می‌شود با نفوذشان شکیری و مهمدی بیشتر به دروازه‌یِ حریف نزدیک بشوند.
 
راهِ صعود به یورو: در گروهی که انگلیس هر 10 بازی‌اش را برد، سوئیس شروعی نگران‌کننده با شکست مقابلِ شاگردانِ روی هاجسون و اسلوونی داشت. اما در ادامه با 7 برد از 8 بازیِ آخر و زدنِ 24 گل، که البته 11 گلش مقابلِ سن مارینو بود، سوئیس با 5 امتیاز اختلاف نسبت به اسلوونی به عنوانِ تیمِ دوم صعود کرد. بهترین گلزنانِ سوئیس در این بازی‌ها شکیری با 4 گل و یوسیپ درمیچ با 3 گل بودند. درمیچی که یورو را به خاطرِ مصدومیت از دست داده است.
 
بازیکنان: یان سومر (مونشن‌گلادباخ)، رومن بورکی (دورتموند)، ماروین هیتز (آگزبروگ)، اشتفان لیش‌اشتاینر (یوونتوس)، یوهان ژورو (هامبورگ)، فیلیپ سندروس (گرسهاپرز)، اسیتو وان برگن (یانگ بویز)، ریکاردو رودریگز (ولفسبورگ)، فابین شار (هوفنهایم)، مایکل لانگ (بازل)، فرانسوا موبانجه (تولوز)، سیلون ویدمر (اودینزه)، نیکو الودی (مونشن‌گلادباخ)، والون بهرامی (واتفورد)، گلسون فرناندس (رن)، ژردان شکیری (استوک)، بلریم زمالی (جنووا)، گرانیت ژاکا (آرسنال)، فابین فرای (ماینتز)، لوکا زوفی (بازل)، شانی تاراشاج (گرسهاپرز)، دنیس ذکریا (یانگ بویز)، ارن دردیوک (کاظم‌پاشا)، ادمیر مهمدی (لورکوزن)، هریس سفروویچ (آینتراخت) و بریل امبولو (بازل)
 
برنامه‌یِ بازی‌ها: 22 خرداد، ساعتِ 17:30، مقابلِ آلبانی – 26 خرداد، ساعتِ 20:30 مقابلِ رومانی – 30 خرداد، ساعتِ 23:30، مقابلِ فرانسه
 
 
 
     
آی اسپورت
2016-05-31 08:46:09
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر