فهرست
راهنمایِ یورو 2016 / گروهِ اول / آلبانی: جانی، ای عزیزترین!
راهنمایِ یورو 2016 / گروهِ اول / آلبانی: جانی، ای عزیزترین!

راهنمایِ یورو 2016 / گروهِ اول / آلبانی: جانی، ای عزیزترین!

آی‌اسپورت - «جانی، ای عزیزترین، کلمات قادر به بیانِ احساساتم نیستند». ادی راما، نخست وزیرِ آلبانی، تشکرش از جانی دی بیازی را اینطور شروع کرد، با حسی که حسِ تمامِ مردمِ آلبانی بود. با توجه به قوانینِ جدیدِ یوفا و فیفا، آلبانی از این بعد باید با کوزوو هم برایِ جذبِ بازیکنانِ ملی رقابت کند، و کارش برایِ ساختنِ تیمی قادر به رقابت در اروپا سخت‌تر هم می‌شود. اما حضورِ این کشور در مرحله‌یِ نهاییِ یورو 2016، در هر شرایطی تا سالیانِ آینده خاطره‌ای فراموش‌نشدنی برایِ هودارانش خواهد بود. آیا آلبانی قدرتِ خلقِ شگفتیِ دیگری هم خواهد داشت؟ کمی بعید است. آلبانی در راهِ صعود به یورو تنها 7 گل زد و هر کدام از گل‌هایش هم توسطِ یکی از بازیکنانش زده شد. آلبانی تیمی منسجم است اما ستاره‌ای ندارد که بتواند در یک لحظه بازی را برایش عوض کند. معروف‌ترین بازیکنِ جانی دی بیازی در این تورنمنت السید هیساج، مدافعِ ناپولی است و البته رویاروییِ تولانت ژاکا با برادرش، گرانیت ژاکا در ترکیبِ سوئیس در بازیِ اول هم از نکاتِ جذابِ تورنمنت است.
 
مربی: بعد از اینکه در فوریه‌یِ 2010 دورانِ کوتاهش در اودینزه به پایان رسید، جانی دی بیازی به فکرِ بازنشستگی افتاده بود. تا اینکه در دسامبرِ 2011 وقتی در حالِ دوچرخه‌سواری بود موبایلش زنگ خورد و 4 سال بعد با آلبانی یکی از شگفتی‌هایِ تاریخِ معاصرِ فوتبالِ اروپا را آفرید. موفقیتِ دی بیازی با آلبانی تا حدی چشمگیر بوده که حالا فدراسیونِ فوتبالِ ایتالیا او را جزوِ گزینه‌هایِ جدیِ جانشینیِ آنتونیو کونته بعد از یورو می‌داند.
 
نظرِ جاناتان ویلسون: آلبانی معمولا با ترکیبِ 3-3-4 بازی می‌کند که البته در واقع به شکلِ 1-5-4 در می‌آید. بالِ چپِ آلبانی ارمیر لنجانی است که در باشگاهش، نانت، در نقشِ فول‌بک بازی می‌کند. در سمتِ راست هم یکی از گزینه‌ها اندی لیلا است که او هم در واقع مدافعِ کناری است و البته اشکلزن گاشی، که وینگری هجومی است و برایِ کولورادو رپیدز بازی می‌کند.
 
راهِ صعود به یورو: آلبانی کارش در گروهِ آی را با بهترین نتایجِ تاریخش شروع کرد: پیروزی مقابلِ پرتغال و تساوی با دانمارک. بعد جدالِ بدنام مقابلِ صربستان از راه رسید و خشونتِ تماشاگرانِ صرب در حالی که نتیجه بدونِ گل دنبال می‌شد منجر به توقفِ بازی و در نهایت اهدایِ نتیجه‌یِ 3-0 به آلبانی شد. اگر این نتیجه به دست نمی‌آمد دانمارک جایِ آلبانی را به عنوانِ تیمِ دومِ گروه می‌گرفت. اما به هر سو تلاشِ شاگردانِ دی بیازی با پیروزیِ 3-0 مقابلِ ارمنستان به نتیجه رسید و رویایِ صعود به یورو به حقیقت پیوست.
 
بازیکنان: اتریت بریشا (لاتزیو)، اورگس شهی (اسکندربو کورچه)، آلبان هوکسها (پارتیزان تیرانا)، لوریک کانا (نانت)، انسی آگولی (قره باغ)، اندی لیلا (جانینا)، مرگیم ماوراج (کلن)، السید هیساج (ناپولی)، آرلیند آجتی (فروزینونه)، برات جیمسیتی (آتالانتا)، ناصر علیجی (بازل)، فردریک وسلی (لوگانو)، امیر رحمانی (اشپلیت)، اودیسه روشی (رایکا)، میگجن باشا (کومو)، ارمیر لنجانی (نانت)، امیر ابراشی (فرایبورگ)، بریم کوکلی (زوریخ)، ارگیس کاچه (پائوک)، لدیان مموشاج (پسکارا)، اشکلزن گاشی (کولورادو رپیدز)، تولانت ژاکا (بازل)، هرولیند شالا (لیبرک)، میلوت راشیکا (ویتسه)، آرماندو سادیکو (وادوز)، سوکول چیکالشی (باشاکشهر) و بکیم بالاج (رایکا)
 
برنامه‌یِ بازی‌ها: 22 خرداد، ساعتِ 17:30، مقابلِ سوئیس – 26 خرداد، ساعتِ 23:15، مقابلِ فرانسه – 30 خرداد، ساعتی 23:30، مقابلِ رومانی
 
 
     
آی اسپورت
2016-05-31 08:49:05
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر