فهرست
به مناسبت خداحافظی دنی آلوساز بارسا/ دستیار اصلی مسی!
به مناسبت خداحافظی دنی آلوساز بارسا/ دستیار اصلی مسی!

به مناسبت خداحافظی دنی آلوساز بارسا/ دستیار اصلی مسی!

بن هیوارد

گاهی تا زمانی که چیزی را از دست نداده ای ارزشش را نمی دانی. خیلی از هواداران بارسلونا بارها از دنی آلوس به خاطر فضاهای خالی پشت سرش و گاهی سانترهای ناقصش انتقاد کردند. وقتی او برود شاید آنوقت بفهمند که چه بازیکن خوبی را از دست داده اند. آن زمان خیلی زود می رسد. مدافع برزیلی می خواهد دور حضور موفقش در بارسلونا خط بکشد و با قراردادی 2 ساله به یوونتوس برود. این بدون شک پایان یک عصر است، اما چه عصری؟

آلوس در سال 2002 از باهیا به طور قرضی به اسپانیا رفت و به سویا پیوست و بعد از جام جهانی قراردادش دائمی شد. در سانچس پیژوان او در سال های 2006 و 2007 قهرمان یوفا کاپ شد و همچنین توانست قهرمانی کوپادل ری، سوپرکاپ اسپانیا و سوپرکاپ یوفا را هم تجربه کند. رئال مادرید یکی از تیم هایی بود که برای جذب این بازیکن پافشاری می کرد و حتی چند بار او فاصله ای با پیوستن به رئال هم نداشت. اما در نهایت در ازای 30 میلیون یورو (در آن زمان این مبلغ آن هم برای یک مدافع زیاد بود) به بارسلونا پیوست. در این تیم او 6 قهرمانی لالیگا، 4 قهرمانی جام حذفی، 4 قهرمانی سوپرکاپ اسپانیا، 3 قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا و 3 قهرمانی جام جهانی باشگاه ها کسب کرد. در واقع او حالا بیشتر از پله بزرگ جام گرفته است و آماری دارد که کمتر برزیلی ای می تواند به این زودی با آن برسد.

او اما از چند جنبه در پست دفاع راست تحولاتی ایجاد کرد. او در سمت راست زمین آزادی داشت و بیشتر از هرکس دیگری برای لیونل مسی در باشگاه کاتالونیایی گل ساخته است. حتی بیشتر از ژاوی و اینیستا. آلوس حتی بیرون از زمین فوتبال هم رابطه دوستانه ای با مسی داشت. مسی سال گذشته درباره او گفت:«آلوس بهترین دفاع راست جهان است. این روزها پیدا کردن بازیکنی مانند او خیلی سخت است».

آلوس مدافعی است که خیلی بیشتر از مدافعان دیگر پیشروی می کند. قدرت پاس دادن وتکنیک خوب او به این معنی است که می تواند رابط خوبی بین خط میانی و خط حمله باشد و سبک بازی اش به خوبی با فلسفه فوتبال مالکانه بارسا هماهنگ است. همچنین با پرس کردن در زمین حریف. او از نظر دفاعی هم خیلی پیشرفت داشته است و با وجود این که اشتباهاتی هم داشته، موفقیت هایش در قسمت های دیگری زمین باعث شده تا همه او را به عنوان بازیکنی خوب و مفید بشناسند. فصل گذشته که بارسلونا موفق شد سه گانه کسب کند، از نیمه دوم فصل لالیگا به بعد تاثیرگذاری آلوس در بازی های بارسلونا به خوبی مشهود بود.

البته در سال های اخیر او کمی از سرعت قبلش را از دست داده و همین موضوع باعث شده دروازه تیم از سمت او بیشتر تهدید شود.اما بسیاری از اوقات هم گل های خوب و تعیین کننده ای برای تیمش زده و پاس گل هایی داده ک گره کار را برای بارسلونا باز کرده.

او در تیم گواردیولا در کنار ژرارد پیکه قدرت خاصی به خط دفاعی آبی و اناری ها بخشیده بود. بعدا با اضافه شدن بازیکنان بهتر به خط دفاعی مانند رافا مارکز، آلوس راحت تر بود که در کارهای تهاجمی شرکت کند. کاری که در آن تبدیل به یکی از بهترین های دنیا شده است. با درخشش های آلوس و مسی بارسلونا در این سال ها موفقیت های فراوانی کسب کرد. گواردیولا درباره او گفته بود:«خریدن او خبر خیلی خوبی برای باشگاه است. در کنار مسی، اگر آن ها بتوانند به خوبی کار کنند، ما بهترین سمت راست دنیا را خواهیم داشت». همین اتفاق هم افتاد و هنوز هم در حال افتادن است. آلوس معمولا در نقش یک وینگر ظاهر می شود و بازیکنانی مانند اریک آبیدال و سرخیو بوسکتس عقب می مانند تا از زمینشان محافظت کنند.

بیرون از زمین بازی هم آلوس یکی از مهره های مهم بارسلونا است. او همیشه پرانرژی و تند و تیز است، او روح و قلب رختکن است،  کسی که باعث می شود زندگی را خیلی جدی نگیرند و به جای آن از خودشان لذت ببرند و از چیزی که بیشتر از هر چیزی دوستش دارند، فوتبال بازی کردن، راضی باشند.

در طول این سال ها او طعنه هایی به کریس رونالدو، ژوزه مورینیو و اخیرا هم به پله زده است. در دنیایی که همه با سیاست کارشان را پیش می برند، دنی اهل تعارف کردن نیست و رک گو است. او با دادن پاس چهارصدمین گل مسی در بارسلونا ثابت کرد که حرف های زیادی برای گفتن دارد. او گفته:«وقتی ما بازنشسته شویم مردم می پرسند بهترین کیست؟ مسی. چه کسی به او پاس می داده؟ دنی. اسم من هم می آید. چه مردم این را دوست داشته باشند چه نه».

درست هم می گوید. چون در طول 8 سالی که او در بارسلونا پست دفاع راست را داشته است، نه تنها دستیار اصلی مسی بوده، بلکه بهترین مدافعی بوده که این باشگاه داشته است. مطمئنا مدت ها زمان می برد تا بارسا یک بازیکن دیگر مانند او پیدا کند.
 کد خبر 9404
     
آی اسپورت
2016-05-31 15:48:17
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر