فهرست
گزارش: همه‌یِ آنچه باید درباره‌یِ کوپا امریکا، جشن سده، بدانید
گزارش: همه‌یِ آنچه باید درباره‌یِ کوپا امریکا، جشن سده، بدانید

گزارش: همه‌یِ آنچه باید درباره‌یِ کوپا امریکا، جشن سده، بدانید

آی‌اسپورت – اولین دوره‌یِ کوپا امریکا سالِ 1916، به عنوانِ قدیمی‌ترین تورنمنتِ ملیِ تاریخی فوتبال برگزار شد. در این دوره آرژانتینِ میزبان با برزیل، شیلی و اروگوئه رقابت کرد که نهایتا منجر به قهرمانیِ اروگوئه شد. حالا بعد از درست یک قرن شاهدِ برگزاریِ چهل و پنجمین دوره‌یِ کوپا امریکا، در قالبی ویژه خواهیم بود. در این دوره که میزبانش آمریکا است 16 تیم از دو منطقه‌یِ کونمبول (آمریکایِ جنوبی) و کونکاکاف (آمریکایِ شمالی، مرکزی و حوزه‌یِ کارائیب) شرکت می‌کنند و با اینکه قهرمانش، به عنوانِ مدافعِ عنوانِ قهرمانی در برزیلِ 2019 خواهد بود، اما در جامِ کنفدراسیون‌هایِ آینده شرکت نخواهد کرد. چون شیلی، قهرمانِ 2015 در این تورنمنت حاضر خواهد بود.
جشنِ سده‌یِ کوپا امریکا اولین دوره‌یِ این جام است که خارج از آمریکایِ جنوبی برگزار می‌شود و تمامِ تیم‌هایِ بزرگِ قاره را با تقریبا تمامِ ستاره‌هایشان در خودش می‌بیند. برایِ آرژانتین این فرصتی است که بالاخره بعد از کوپایِ 1993 یک جامِ معتبر ببرد. برایِ اروگوئه، رکورددارِ کوپا با 15 قهرمانی، فرصتی برایِ بالا بردنِ رکوردش است، فرصتی که آنقدر برایشان اهمیت دارد که لوئیس سوارز بعد از مصدومیتِ اخیرش و از ترسِ از دست دادنِ آن اشک ریخت. برزیل با توافق با بارسلونا نیمار را از تیم کنار گذاشت. نیمار به جایِ  کوپا در المپیکِ ریو و برایِ کسبِ اولین مدالِ طلایِ فوتبالِ تاریخ برزیل بازی خواهد کرد. اما دونگا با توجه به نتایجِ دو تورنمنتِ اخیرِ برزیل باید با قدرت و آبرومندانه تیمش را پیش ببرد. مدافعِ عنوانِ قهرمانی یعنی شیلی هم با مربیِ جدیدیش خوان آنتونیو پیتزی که جانشینِ خورخه سامپائولی شد، دنبالِ ادامه‌یِ موفقیت‌هایِ یک سالِ پیش است.
در گذشته تیم‌هایِ مهمانِ کوپا امریکا حتی گاهی شاملِ ژاپن هم می‌شدند. اما در جشنِ سده غیر از 10 تیمِ همیشگیِ کونمبول، آمریکا و مکزیک به شکلِ مستقیم، هائیتی و پاناما به عنوانِ برندگانِ پلیِ آفِ تیم‌هایِ گلد کاپ، کاستاریکا به عنوانِ برنده‌یِ کوپا سنتروامریکانا (آمریکایِ مرکزی) و جاماییکا به عنوانِ برنده‌یِ کاپِ کارائیب حضور دارند. فرمتِ این دوره هم برعکس خیلی دوره‌هایِ دیگر سر راست و منطقی است. از هر کدام از 4 گروه 2 تیمِ اول به دورِ یک چهارمِ نهایی صعود می‌کنند و بر عکسِ تورنمنت پیش ( به جز فینال) اگر بازی‌ها در 90 دقیقه به تساوی کشیده شود، قبل از ضرباتِ پنالتی، 30 دقیقه وقتِ اضافه بازی می‌شود. تاریخِ برگزاریِ تورنمنت هم از 3 تا 26 جون است.
جشنِ سده‌یِ کوپا امریکا در شهرهایِ لوس آنجلس، نیو جرزی، سن فرانسیسکو، شیکاگو، هیوستون، بوستون، فیلادلفیا، اورلاندو، فینیکس و سیاتل برگزار می‌شود. در گروهِ اول آمریکا، کلمبیا، پاراگوئه و کاستاریکا هستند. در گروهِ دوم برزیل، پرو، هائیتی و اکوادور. در گروهِ سوم اروگوئه، مکزیک، جاماییکا و ونزوئلا. و در گروهِ چهارم آرژانتین، شیلی، بولیوی و پاناما.
 
     
آی اسپورت
2016-06-01 09:16:39
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر