فهرست
یادداشت: زلاتان بهترین گزینه‌یِ مورینیو و یونایتد
یادداشت: زلاتان بهترین گزینه‌یِ مورینیو و یونایتد

یادداشت: زلاتان بهترین گزینه‌یِ مورینیو و یونایتد

جان برووین
 
از وقتی سر الکس فرگوسن سالِ 2013 از منچستر یونایتد رفت و اد وودوارد هم جایِ دیوید گیل را گرفت، باشگاه به شدت دنبالِ آوردنِ نامی بزرگ به اولدترافورد بوده‌اند تا ارزشِ مارکتینگِ خودشان را همچنان حفظ کنند و برندشان همچنان مشهور باقی بماند. اول خبر از بازگشتِ کریستیانو رونالدو شد، بعد حرف از پیشنهادی 100 میلیون پوندی به رئال برایِ خریدِ گرت بیل به میان آمد و بعد شایعاتِ حولِ نیمار در تابستانِ پیش نهایتا به نتیجه‌ای نرسید. درسته که زلاتان از نظرِ سنی با این ستاره‌ها فاصله دارد، اما یکی از شناخته‌شده‌ترین چهره‌هایِ فوتبالِ جهان است و در ضمن بازیکنی آزاد. با توجه به اینکه یونایتد فصلِ آینده در چمپیونز لیگ نیست و حقوقِ درخواستیِ زلاتان هم بر طبقِ گزارش‌ها 220 هزار پوند در هفته است، استفاده از او در این فصل حداقل می‌تواند کاملا منطقی و به صرفه باشد.
برایِ ژوزه مورینیو هم آمدنِ زلاتان می‌تواند کمکِ بزرگی باشد. نوعِ مربیگریِ پرفشارِ مورینیو همیشه به یک بازیکن در تیم و رختکن نیاز دارد که اراده‌ای مثلِ خودش داشته باشد. این بازیکن در چلسی نه جان تری بود و نه فرانک لمپارد، بلکه دیدیه دروگبا؛ دروگبایی که مورینیو دو فصل پیش در سنِ 36 سالگی به چلسی بازگرداند و نقشی قابلِ ملاحضه در قهرمانیِ تیمش در لیگِ برتر بازی کرد. از این جهت هم زلاتان می‌تواند گزینه‌ای ایدئال برایِ مورینیو باشد. زلاتان در کتابِ زندگی‌نامه‌اش درباره‌یِ تنها فصلی که برایِ مورینیو در اینتر بازی کرد می‌نویسد: «او از من وفاداری و وظیفه‌شناسی می‌خواست. من خیلی زود ازش خوشم آمد. ما ارتباطِ خوبی باهم برقرار کردیم و خیلی خوب حرفِ هم را درک می‌کردیم.» رابطه‌یِ مورینیو و زلاتان بعد از رفتنِ مهاجمِ سوئدی از اینتر حفظ شده و هنوز ادامه دارد. مورینیو برایِ اولین حضورش در اولدترافورد نمی‌تواند متحدی بهتر از زلاتان در تیم پیدا کند.
از منظرِ فنی هم یونایتد نیاز به زلاتان دارد. با تمامِ استعدادِ آنتونی مارسیال و مارکوس رشفورد، که قطعا در آینده می‌توانند ستاره‌هایِ یونایتد باشند، و درخششِ داوید دخئا درونِ دروازه، یونایتد کاراکتری کاریزماتیکی مثلِ زلاتان ندارد. کاپیتان وین رونی با حقوقِ ماهی 300 هزار پوند حداقل در دو فصلِ اخیر نشان داد دیگر با بالا رفتنِ سنش قدرت بازی در خطِ حمله را ندارد. زلاتان اما با اینکه 4 سال از رونی بزرگ‌تر است نوعِ بازی‌اش فرقِ زیادی با کاپیتانِ یونایتد دارد. زلاتان دقیقا از جنسِ مهاجمینی است که تیم‌هایِ مورینیو بهش احتیاج دارند، مهاجمی تنومند با قدرتِ حفظِ توپ پشت به دروازه و وارد کردن بال‌ها و هافبک‌ها به جریانِ حمله. زلاتان در فصلی که گذشت در 51 بازی 50 گل برایِ پاریس سن ژرمن زد و نهمین قهرمانیِ لیگش در 10 فصلِ اخیر را جشن گرفت. خودِ زلاتان اعتقاد دارد «سن فقط یک عدد است». نکته‌ای که درباره‌یِ رونی و به خصوص شواین‌اشتایگر صدق نمی‌کند. کاپیتانِ تیم ملی آلمان در یک فصل حضورش در منچستر یونایتد تقریبا هیچ اثری در تیم نداشت. زلاتان با کاراکتری که دارد، به قولِ پیتر اشمایکل، می‌تواند نقشی که اریک کانتونا برایِ تیمِ جوانِ دهه‌یِ 90 یونایتد بازی کرد را به عهده بگیرد و باعث رشدِ بازی و شخصیتِ پدیده‌هایش بشود: «زلاتان دقیقا میدونه تماشاگرا چی میخوان و همونو بهشون میده. اون اصلا به دنیا اومده که برایِ یونایتد بازی کنه.»
و نکته‌یِ پایانی که اهمیتِ زیادی دارد، داستانِ مینو رایولا، ایجنتِ زلاتان است. زلاتان از وقتی در آژاکس بود مهمترین موکلِ رایولا به حساب می‌آمد، اما به هیچ وجه تنها ستاره‌اش نیست. رایولا مدیر برنامه‌یِ پل پوگبا و روملو لوکاکو هم هست، دو بازیکنی که موردِ علاقه‌یِ یونایتد هستند. یکی از دلایلِ اصلیِ جدا شدنِ پوگبایِ تینیجر از یونایتد درگیریِ سر الکس با رایولا بود: «ما مثلِ آب و آتش بودیم.» یونایتد در حالِ حاضر با داشتنِ مورینیو دسترسیِ بهتری به موکلینِ ژورژ مندس دارد. بستنِ قرارداد با زلاتان برایِ بهبودِ روابطِ با رایولا کاری منطقی است.
 
 
     
آی اسپورت
2016-06-01 09:19:26
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر