فهرست
یادداشت: سه قصه از یورو 2016
یادداشت: سه قصه از یورو 2016

یادداشت: سه قصه از یورو 2016

بن لیتلتون
 
نزدیکِ یک هفته به شروعِ یورو 2016 باقی مانده و هیجانِ پیش از شروعِ تورنمنت روز به روز بیشتر می‌شود. در این میان سه قصه می‌تواند بیش از بقیه به چشم بیاید
 
عاملِ لستر
 
"عاملِ لستر" که پیش از این "عاملِ یونانِ 2004" نام داشت در دورانی که هیچکدام از قدرت‌هایِ سنتیِ قاره شکست‌ناپذیر به نظر نمی‌رسند می‌تواند از لیگِ برتر به یورو هم سرایت کند. امسال خبری از تیمی مثلِ اسپانیایِ 2012 نیست. آلمان، قهرمانِ جهان هم در آخرین بازیِ دوستانه‌اش مقابلِ اسلوواکی شکست خورد. نه اینکه البته نتایجِ بازی‌هایِ دوستانه ارتباطِ مستقیمی با نتایج و نمایشِ تورنمنت داشته باشد، چون آلمان اصولا همیشه نگاهِ درستی که به این بازی‌هایِ دوستانه داشته از آن‌ها برایِ امتحانِ بازیکنان و سیستم‌هایِ جدید استفاده کرده است. بلژیک با تمامِ ستاره‌هایی که دارد کمتر از حدِ انتظار بوده. فرانسه و اسپانیا با مشکلاتی در خطِ دفاعی روبرو هستند. هر تیمی ضعفِ خودش را دارد. برایِ همین شاید این بار نوبت تیمی کوچک‌تر باشد که تا مراحلِ پایانی پیش بیاید و شگفتی‌آفرین شود. به نظرم تیم‌هایِ مثلِ اتریش، لهستان و چک می‌توانند تا یک چهارم نهایی و یا حتی بیشتر صعود کنند.
 
توماس مولر و کفشِ طلا
 
امسال ستاره‌هایِ گلزنِ زیادی در یورو داریم. کریستیانو رونالدویِ پرتغال، گرت بیلِ ولز، زلاتانِ سوئد. اما مهاجمی که کفشِ طلا را به دست می‌آورد احتمالا از تیمی است که تا مراحلِ بالا پیش می‌رود. پس نگاهی به مهاجمینِ این تیم‌ها می‌اندازیم. اولیویه ژیرو با توجه به غیبتِ کریم بنزما شاید مهاجمِ شماره‌یِ 9 فرانسه باشد. اما جایِ تعجب هم ندارد اگر آنتوان گریزمن در این پست به بازی گرفته شود. برایِ اسپانیا، آلوارو موراتا به دیگو کاستایی که دعوت نشد و پاکو آلکاسرِ کم‌تجربه ترجیح داده می‌شود. مهاجمِ اولِ بلژیک روملو لوکاکو است که با وجودِ فرمِ خوبش در این فصلِ لیگِ برتر و دو گلی که اخیرا به پرتغال و سوئیس زد، 16 ماهِ بدونِ گلِ ملی را پشتِ سر گذاشته بود. تمامِ این عوامل باعث می‌شود تا باز هم شانسِ توماس مولر که در 9 بازیِ مقدماتی 9 گل زد را بیش از بقیه برایِ بردنِ کفشِ طلا بدانیم. آقایِ گلِ جامِ جهانیِ 2014 با 5 گل، حالا با خداحافظی ستاره‌هایِ باتجربه‌ای مثلِ فیلیپ لام، میرو کلوزه و پر مرته‌ساکر، یکی از رهبرانِ تیمِ ملیِ آلمان است و می‌تواند با غریزه‌یِ گلزنیِ فوق‌العاده‌اش نقشی کلیدی در بازی‌هایِ حساس برایِ تیمش بازی کند.
 
پدیده‌یِ زلاتانیسم در فوتبالِ سوئد
 
زلاتانِ 34 ساله از پاریس سن ژرمن خداحافظی کرده و حالا چند روز یک بار از منچستر یونایتد دلبری می‌کند. این شاید آخرین فرصتِ زلاتان برایِ حضوری به یادماندنی در یک تورنمنت ملی باشد. زلاتان قطعا لایقِ این فرصت است. در بیش از یک دهه‌یِ گذشته لحظاتِ جذابِ زیادی از زلاتان در یورو دیده‌ایم. گلِ پشتِ پایی که به ایتالیا در 2004 زد، گل‌هایی که در 2008 به یونان زد، گل‌هایی که در 2012 به فرانسه و اوکراین زد. حتی زلاتان در مقدماتیِ امسال هم تاثیرِ حیاتی‌اش را با هت تریکِ مقابلِ دانمارک نشان داد. اما جنبه‌یِ منفیِ کاراکترِ او رویِ نسلِ جدیدِ فوتبالِ سوئد نکته‌یِ نگران‌کننده از میراثِ اوست. گونار پرسون، گزارشگرِ سوئدی در این باره می‌گوید: «مربیانِ سوئدی حالا با گروهی از بازیکنانِ جوان روبرو می‌شوند که با توپ شعبده‌بازی می‌کنند اما به شدت از خودشیفته و با مفاهیمِ ابتداییِ کارِ گروهی غریبه هستند. این پدیده‌یِ "زلاتان‌سازیِ" نسلِ جدید است. حالا همه تکنیک‌هایِ فردی کار می‌کنند و جاگیری و پوشش دادن به هم‌تیمی انگار هنری مرده محسوب می‌شود. نقاطِ قوتِ سنتیِ فوتبالِ سوئد، از جمله کارِ دفاعی ضربه‌یِ زیادی از این پدیده خورده است. سوئد همیشه پایه‌هایی فوتبالِ سنتی‌اش را، هرچند گاهی کسالت‌بار بوده، حفظ کرده. اما حالا تنها چیزی که باقی مانده "زلاتان" است.» سوئدی‌ها امیدوارند که با مربیِ جدیدشان، یان اندرسون، مسئولیتِ بیشتری به جوانانشان که سالِ گذشته یورویِ زیرِ 21 سال را فتح کردند سپرده شود.
 
 
  ۱  
آی اسپورت
2016-06-01 10:15:30
نظر دهید
۱ نظر
بهزاد
چهارشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۵، ۱۶:۵۱
4 تیم نیمه نهایی :
فرانسه - آلمان - انگلیس - بلژیک
فینال : بلژیک - فرانسه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر