فهرست
گزارش ویژه / 10 نکته کلیدی: علیمنصور چقدر قلعه‌‌نویی است؟
گزارش ویژه / 10 نکته کلیدی: علیمنصور چقدر قلعه‌‌نویی است؟

گزارش ویژه / 10 نکته کلیدی: علیمنصور چقدر قلعه‌‌نویی است؟

احتمالا تا همین جا هم متوجه نشده‌اید منظورمان منصوریان است یا قلعه‌نویی. نیمکت استقلال شاید (بخوانید حتما) در فصل آینده به منصوریان می‌رسد. بر خلاف حجازی و مرفاوی و مظلومی، منصوریان الگوی موفقی برای سرمربی شدن در استقلال انتخاب کرده و آن قلعه‌نویی است. این دو چقدر شبیه به هم هستند؟

شباهت اول: گاف‌های بزرگ
فقط با سلیقه می‌توان انتخاب کرد که نفرستادن لیست استقلال به آسیا توسط قلعه‌نویی اشتباه بزرگتری بوده یا به زمین فرستادن کامیابی‌نیای محروم و از دست رفتن المپیک توسط منصوریان. این دو گاف بزرگ در کارنامه هر دو نفر تلألو خاصی دارد و کماکان سیاه‌ترین لکه آن است و از زیر آن نمی‌توان در رفت. مصاحبه قلعه‌نویی در روز ارسال مدارک که گفته بود «فوقش یه جریمست که می‌دیم» و البته ادعای مهرداد خانبان آنالیزور وقت تیم امید که لو داد که منصوریان فیلم کارت گرفتن کامیابی‌نیا را در اختیار داشته، مدارک قابل استنادی هستند.

شباهت دوم: نوچه‌پروری
قطعا هر موجود زنده اجتماعی، یک سری اطرافیان و دور و بری دارد اما کیفیت و نقش آنها در زندگی منصوریان و قلعه‌نویی به گونه دیگریست. همین الآن تلفن را بردارید و به هر دو زنگ بزنید. خط قلعه‌نویی دست محمدهوتن است و تلفن منصوریان را فردی به نام مسعود جواب می‌دهد و همانند منشی‌های فیلم‌های ایرانی، از شما بابت دلیل تماس و کارتان پرس‌وجو می‌کند. این اطرافیان، بعضا نقش‌های پر رنگ‌تری هم پیدا می‌کنند تا جایی که برخی بازیکنان رسیدن به ترکیب اصلی (به ویژه در اردوگاه ژنرال) را با دخیل بستن به آنها به دست می‌آورند. گروهی برای بازگشت قلعه‌نویی به استقلال با خدا لابی می‌کنند و گروهی هم روزشمار آمدن منصوریان به استقلال را از شهری به شهر دیگر می‌برند.

شباهت سوم: غلو در استقلالی بودن
با احتساب دوران بازیگری، کمک مربیگری و سرمربی‌گری، قلعه‌نویی ۱۶ سال دست بالا در استقلال بوده اما در ابتدای دور سوم حضور روی نیمکت استقلال، ادعای ۲۲ سال حضور در آنجا را کرده بود. درباره منصوریان، سابقه حضور او در استقلال کاملا شفاف است اما پیام فرستادن‌هایش برای هواداران استقلال واقعا موضوع جذابی نیست. او در نیم فصل دوم، بار‌ها در مصاحبه‌هایش ادعا کرد کمک می‌کند استقلال قهرمان شود، در بازی‌های پخش زنده، کلاه آبی سرش می‌گذاشت و در بازی رفت مقابل استقلال، نود دقیقه کنار خط نیامد. واژه غلو یعنی همین!

شباهت چهارم: مدیریت مسائل غیر فوتبالی
م. غ از جمله بازیکن‌هایی‌است که با هر دوی این سرمربی‌ها در عرصه باشگاهی کار کرده. وقتی از او درباره شباهت‌های قلعه‌نویی و منصوریان سوال می‌کنیم، او مهم‌ترین شباهت را در مدیریت مسائل غیر فوتبالی می‌داند. م. غ اعتراف می‌کند که در زمان حضور در تیم منصوریان، او بیشتر به دنبال این بود که ببیند کدام بازیکن پاسپورت دارد و کدام نه که برای اردوی خارجی شرایط را فراهم کند و در همین سطح، قلعه‌نویی خیلی درباره ریز جزئیات سابقه داور، دو اخطاره‌ها و مسائل خصوصی بازیکنان تیم حریف کنجکاو بوده است.

شباهت پنجم: حرف‌های قلمبه
در طول فصل دنبال کنید که چند بار منصوریان،‌‌ همان مطالبی که در بخش آنالیز برنامه نود گفته شد را در اولین کنفرانس مطبوعاتی تکرار کرد. او برای بازیکنانش از تکنولوژی جی. پی. اس استفاده می‌کند اما این پیشرفت علم به او اطلاع نداده اختلاف ارتفاع فولاد شهر تا تهران، به زحمت از ۲۰۰ متر عبور می‌کند. قلعه‌نویی نیز با نقل قول آوردن از شهید بهشتی، دکتر مصدق، صادق هدایت و دکتر روحانی و امثال اینها، همواره سعی در بازسازی داستان «ما سه خوش صدا را کجا می‌برید» دارد.

تفاوت اول: رابطه با بازیکنان
هر دو، سرمربیگری را از یک سن آغاز کردند اما منصوریان در کنار بازیکنانش جوجه کباب درست می‌کند، در تمرینات با آنها مسابقه می‌دهد و سعی می‌کند پشت آنها باشد. درباره قلعه‌نویی نمی‌توان چنین چهره‌ای دید. او به خصوص در سالیان اخیر خیلی رئیس و مرئوسی با آنها برخورد کرده. چیزی شبیه به شخصیت ویشکا آسایش در فیلم ورود آقایان ممنوع. او زمانی در رختکن پس از باخت، تک تک بازیکنان را می‌شست و حالا در کنفرانس‌ها با ذکر نام و نام خانوادگی از بازیکنانش انتقاد می‌کند.

تفاوت دوم: مدیریت ستاره‌ها
منصوریان سرمربیگری ۴ تیم را تا به امروز عهده‌دار بوده. پاس همدان، تیم امید، تیم زیر ۲۲ سال و نفت تهران. نفت او سال اول حتی از تیم زیر ۲۲ سال هم کم‌ستاره‌تر بود. منصوریان در آن دو تیم به خصوص پاس، از پس مدیریت ستاره‌ها بر نیامد. کاری که قلعه‌نویی استاد بلامنازع آن است. معمولا تعداد ستاره‌های ملی پوش و خارجی‌های تیم‌های او از مجموع سایر تیم‌های لیگ بر‌تر بیشتر است. حتی او در استقلال نیز با چنین شرایطی کار را شروع کرد. او با همه آنها در مقطعی به مشکل خورد اما به قدر کافی و نیاز هم از آنها بازی گرفت.

تفاوت سوم: وقتی می‌بازند
یک سری افراد بازنده‌های دوست داشتنی هستند که عبدالله ویسی در فوتبال ایران بهترین این نمونه‌هاست. برخی دیگر در هنگام باخت، صرفا باخته‌اند که منصوریان از همین دسته است. وقتی تیمش می‌بازد در نقش ریش سفید از همه چیز می‌خواهد دفاع کند تا نود دقیقه‌ای که به پایان رسیده برای نود دقیقه‌ای که دست نخورده مشکلی ایجاد نکند. اما گروه سوم بازنده‌های بدی هستند. هر چند از این دسته کم نداریم اما قلعه‌نویی بین آنها کمربند مشکی دارد. او معمولا وقتی بازی را ۱-۰ باخته، اخلاق را هم ۳-۰ واگذار می‌کند.

تفاوت چهارم: وقتی بازیکن بودند
با داشتن ۲۰ بازی و یک گل ملی، کارنامه فوتبال ملی امیر قلعه‌نویی چندان دلربا نیست. مثلا محمد علوی که هم‌پست او بود، دو بازی و یک گل ملی بیشتر دارد و در بازی‌های مهم‌تری هم بازی کرده. قلعه‌نویی ۷ سال در استقلال بود و کاپیتان سابق این باشگاه هم شد اما برای مثال یدالله اکبری هم چنین رزومه استقلالی داشته و ادعایی هم ندارد. در سمت مقابل منصوریان به عنوان بازیکن در جام جهانی برای تیم ملی بازی کرده و کارنامه روشن‌تری پشت سرش می‌بینید. کارنامه‌ای که به او روی نیمکت هم کمک خواهد کرد.

تفاوت پنجم: به عنوان سرمربی
۶ سال از شروع مربیگری منصوریان می‌گذرد. فرق نمی‌کند که ۶ سال ابتدایی مربیگری قلعه‌نویی را با کارنامه منصوریان مقایسه کنید یا عملکرد این دو نفر در ۶ سال گذشته را با هم بسنجید. در هر صورت کفه ترازوی منصوریان بین زمین و هواست. او در پاس، طی ده بازی ۹ تا را نبرد، در تیم امید گل به خودی زد، در زیر ۲۲ سال، حماسه زیر سیگاری و قلیون خلق شد و البته در نفت تهران موفق بود. قلعه‌نویی الفبای سرمربیگری و اصول هدایت تیم‌ها در فوتبال ایران را خوب می‌داند و با اتکا به‌‌ همان، موفق‌ترین سرمربی تاریخ لیگ بر‌تر لقب گرفته است. منصوریان اگر از این به بعد طوری جلو برود که نفت تهران روز بدش حساب شود، شاید کفه‌های این ترازو را به هم نزدیک کند.


مهدی احمدی / تماشاگران امروز
  ۲۳  
آی اسپورت
2016-06-01 18:53:31
نظر دهید
۲۳ نظر
۹سال تو کف جام
چهارشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۵، ۱۸:۵۹
اون بردی که داش علی مقابل لنگ اورد و قهرمانی جعلی رو از تیم بی شخصیت پیروزی گرفت، باعث شده لنگی این مطلبو بنویسه
۹۹۹۹۹۹۹۴۴۴۴۴۴۴۴
چهارشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۵، ۱۹:۰۳
کاملا مشخصه یه فینال آسیا ندیده ی محمدان بنگلادشی الغرافه ای چوبله ای ۵ سال دسته سوم تهرانی انگشتی اینا رو به رشته ی تحریر در آورده است نقطه
عمو جانی
چهارشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۵، ۱۹:۰۴
من عاشق منصوریانم :)
-
چهارشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۵، ۱۹:۰۸
همین متن بی محتوا رو پارسال که علیمنصور میخواست بیاد استقلال رو منتشر کردن.فقط تاسف
سعید
چهارشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۵، ۱۹:۰۸
مهدی احمدی انتظار داره هر وقت زنگ بزنه منصوریان گوشی رو برداره و نیم ساعت چاق سلامتی بکنن مرد حسابی معنی نوچه پروری رو نمیدونی حرف گنده هم میزنی
-
چهارشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۵، ۱۹:۱۳
رئال مادرید با اون سابقه تو جام حذفی بازیکن محروم بازی داد اون وقت کامیابی نیا سوتی به اون گنده ای داده تقصیر منصوریانه؟
فرناز
چهارشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۵، ۱۹:۱۶
6. علیــمنصور مو نداره ولی امیر تو 60 سالگی موی سفید هم نداره
7. پدرخوانده، دون رحمتی با امیر دشمن خونیه ولی علیــمنصور از در دوستی باهاش وارد شده
...
moral
چهارشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۵، ۱۹:۵۳
مشخصه محمد حسین عباسی نوشته و اسم مستأر زدید.مهدی احمدیو من می شناسم.اگه همون پسره ورزش از نگاه دوئه استقلالیه تیره.بازی با تراکتور که باختیم هم تو مترو داشت می رفت استادیومو پرچم آبی دستش بود.از لنگی های خودتون مایه بذار آی اسپورت.
ابوعطا
چهارشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۵، ۲۰:۱۴
فکر می‌کنم نویسنده‌ی این مطلب دارای کینه‌ی خاصی نسبت به علی منصوریان باشه یا شاید از دشمنان منصوریان خط گرفته باشه برای نوشتن این مطلب.
برای اینکه یک مربی رو ارزیابی کنیم باید بریم سراغ سابقه‌ی اون مربی که نویسنده‌ی محترم هم این‌کار رو کرده اما جوری این کار رو کرده که دلش می‌خواسته.
علیرضا منصوریان از خوش‌فکرترین و بهترین هافبک‌های فوتبال ایران بعد از انقلاب بوده که اگر کج‌سلیقگی محمد مایلی‌کهن شامل حالش نمی‌شد آمار بازی ملی بهتری هم می‌داشت. او در ادامه در کشورهای سنگاپور، یونان و آلمان هم بازی کرد. و در ایران جز در استقلال در تیم دیگری بازی نکرد (از وقتی که به استقلال آمد).
در مورد مربیگری او اما سابقه‌ی پاس همدان رو خیلی نمی‌شه به حساب آورد که اگر هم بیاوریم نکته‌ی خیلی منفی‌ای هم نیست چرا که تجربه‌ی اولش بوده بعد از این نویسنده گیر داده به تیم امید و همه‌ی کاسه و کوزه‌ها رو سر منصوریان شکونده که این هم بی‌انصافیه و در این قضیه خیلی‌ها مقصرند که منصوریان هم یکی از اون‌هاست. در این بین از کمک به کی‌روش کاملا چشم‌پوشی می‌شه و بردی که منصوریان در تیم ملی برابر روسیه به دست میاره هم چیزی نوشته نمی‌شه!
می‌رسیم به نفت که نوسنده‌ی عزیز سال اولش رو کاملا به هیچ گرفته درصورتیکه پدیده لیگ بود و بسیار قابل احترام و در سال دوم و با وجود از دست دادن چند بازیکن و مشکلات مالی نفت این تیم رو بالای جدول نگه داشت و پرسپولیس رو از قهرمانی محروم کرد که احتمالن همینه نکته‌ی آخر برای نویسنده خیلی دردآور بوده!
علیرضا منصوریان شاید نتونه موفق باشه مثل خیلیای دیگه اما به حق مربی استقلال شد چرا که برای مربیگری در باشگاه‌هایی مثل استقلال بهتره که کسی مربی باشه که :
۱- دارای کاریزما و نحوه‌ی کار کردن با تیم‌های بزرگ و پرطرفدار رو بشناسه
۲- در بین هوادران، پیشکسوت‌‌های باشگاه و جامعه‌ی فوتبال خوش‌نام باشه
۳- مغز فوتبالی داشته باشه و مدام به‌روزش کنه و زود مغرور نشه (امیدوارم این مورد رو خیلی ببینیم از منصوریان).
منصوریان عزیز به خانه‌ات خوش برگشتی و به امید موفقیت استقلال
-
چهارشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۵، ۲۰:۱۶
داش علی هنوز نیومده لنگیا ریدن به خودشون !! آخه میدونن دوباره قراره بذاره درشون!! جای این حرفا خودتونو برای دادن آماده کنید!
عرفان
چهارشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۵، ۲۱:۳۴
وای ! وای !
نویسنده این متن تو غرض ورزی سنگ تمام گذاشته...
خسته نباشی عزیز.من فکر میکنم با نوشتن این مطلب در مورد این بزرگان دوست داشتی شناخته بشی.
حامد
چهارشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۵، ۲۲:۱۸
اصلا معلوم نیست نویسنده این مطلب یه لنگی سینه سوخته بوده ها خخخخخ. ببین چطور حول کردن هنوز علی منصور نیومده
داش علی دوستت داریم...
-
چهارشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۵، ۲۲:۴۹
لنگی عقده ای بسووووز
شیر آذری
چهارشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۵، ۲۳:۰۰
چرا الآن که قلعه نویی تراکتوره این کارو می کنی آی اسپورت؟
واس چی اینقدر از تراکتور کینه داری؟
مهم.....
پنجشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۵، ۰۱:۵۸
امیر اجازه بازیکن سالاری نمیده ولی علیــمنصور هنوز هیچی نشده جلو رحمتی کم آورده!
-
پنجشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۵، ۰۸:۵۴
ایول داری مهدی احمدی...قشنگ بود
آبی
پنجشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۵، ۱۰:۱۲
آخ آخ این دوتا چه داغی رو دل نویسنده گذاشتن. بسوز لنگی بسوز!
-
پنجشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۵، ۱۱:۳۲
اون استقلال عقل کلی که میاد چهل تا کامنت پشت هم می نویسه اگر ، داداش چند دقیقه صبر کن ، انقدر پشت هم کامنت نگذار تا گند کارت دربیاد
برای آی اسپورت متأسفم
پنجشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۵، ۱۲:۲۹
آقای احمدی یادمون نمی ره تو آنسوی نیمکت گفتی همه کاپیتان هامون تو جام جهانی پرسپولیسی بودند. تعصب هم حدی داره پسر کوچولو ...
سید جون مادرت بروووووووووووو
شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۵، ۱۴:۱۵
قلعه نویی اجازه دخالت به بازیکن نمیداد ولی اینروزها استقلال رو جوجه کلاغ آسیا داره میــبنده. پول پرست ترین و مغرورترین بازیکن ایران.
Kian
يكشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۵، ۱۳:۳۶
حذف شدن از المپیک ک سوتی کامیابی نیا بود ک لنگیه.....سیگار قلیون هم ک مسلمان و صادقیان ب راه انداختن ک جفتشون لنگین...فقط حماسه شیث و نصرتی مونده بود ک اونم میگیم منصوریان ب عهده بگیره
منصوریان مربی آدمیزاده نه جک و جونور
mj
دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۵، ۱۶:۵۴
نویسنده مطلب هر کی بوده از درون و بیرون داشت منفجر میشده این چه مطلبیه آخه ، جهت گیری وباند بازی تا کی خجالتم خوب چیزیه
خدابنده
چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۵، ۰۷:۲۳
اصلا تحلیل درستی نبود..آبکی و غلط غلوط
منصوریان با قلعه نوعی 180 درجه فرق میکنند.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر