فهرست
گزارش اقلیت؛ از فن باستن تا زلاتان!
گزارش اقلیت؛ از فن باستن تا زلاتان!

گزارش اقلیت؛ از فن باستن تا زلاتان!

آی اسپورت- فان باستن رویای نوجوانی من بود. فوتبال او آن چنان ماجراجویانه و بی پروا بود که گویی به تماشای قلعه عقاب ها نشسته اید. حرکاتش در زمین بازی بازار قهرمانان فیلم های حادثه ای را کساد می کرد. اورا نمی شد مهارکرد . مگر این که مثل قهرمانان سینمای حادثه ای ازپشت هدف گلوله قرار می گرفت. آن قدر اورا از پشت زدند تا آخر در 29 سالگی از فوتبال کناره گرفت. قانون اخراج در صورت تکل زدن از پشت، حاصل دریغی است که دنیای فوتبال از خداحافظی زودهنگام او احساس کرد. او قربانی شد و برای مهاجمان پس از خود امنیت و آسایش خرید. برای زلاتان و کریستیانورونالدو.

زلاتان را معمولا با مارکو فان باستن مقایسه می کنند. به خاطر قد و قامت، تکنیک و این که هردو در آژاکس چهره شدند. اما شباهت زلاتان با فان باستن مثل مقایسه مورینیو با فرگوسن است. همان قدر متناسب همان قدر بی ربط. زلاتان مثل مورینیو نبوغ خودرا با نوعی خودنمایی مخلوط کرده است. نوعی خودنمایی و غرور که احتمالا واکنشی به تحقیرهای جامعه اطراف بوده است. هر هنرنمایی و هرگل و هر پیروزی برای آنها گویی پاسخی است به یک طعنه و نادیده گرفته شدن در دوران کودکی. درغرور آنها نوعی «حس حقارت پنهان شده » را می شود پیدا کرد. اما فان باستن مثل فرگوسن است . پیروزی های او مثل فرگوسن پاسخی به هیچ کس نیست. آنها نمی خواهند طعنه ای را جواب دهند. پروای گرفتن ژست های دوربین پسند و نمایش خود به عنوان شمایل های فیک مردانه ندارند. آنها قدرت خودرا از مرکز وجود خود می‌گیرند. برای درخشش نیازمند مواجهه با یک دشمن خیالی نیستند. آنها ذاتا پیروز هستند، راحت و سبکبال...

جام ملت ها نزدیک است. گل زیبای اورا ببینید به شوروی .فینال 1988. احتمالا دومین گل برتر تاریخ فوتبال دربازی های حساس و بهترین گل تاریخ جام ملت های اروپا. به شیوه شادی اش بعد از گل نگاه کنید.

آرش خوشخو
  ۲  
آی اسپورت
2016-06-03 11:47:29
نظر دهید
۲ نظر
-
جمعه ۱۴ خرداد ۱۳۹۵، ۱۲:۵۰
همچنین ضربه اش که به تیر خورد در بازی مقابل آلمان در یورو92
ع ع ب
شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۵، ۱۰:۵۰
چه ربطی داشت؟؟ جناب نویسنده این متن مهمل رو از کجاتون در آوردین؟؟ شما روانشناس دوران کودکی مورینیو و زلاتان بودین مگه؟؟ به پرونده پزشکیشون دسترسی داشتین؟؟؟ بی اندازه مزخرف بود نوشتتون و فقط به درد اعلام وجود می خورد!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر