فهرست
اینفوگراف: ارزشِ گوندوگان برایِ سیتی
اینفوگراف: ارزشِ گوندوگان برایِ سیتی

اینفوگراف: ارزشِ گوندوگان برایِ سیتی

آی‌اسپورت – باشگاه‌هایِ لیگِ برتر آماده‌سازی برایِ فصلِ آینده را شروع کرده‌اند. اولین خریدِ مهمِ لیگ پیوستنِ گرانیت ژاکا به آرسنال بود و دومی انتقالِ ایلکای گوندوگان از وستفالن به اتحاد. نکته‌یِ مهم درباره‌یِ این دو هافبک این است که در دو فصلِ اخیرِ بوندسلیگا هیچ بازیکنی به اندازه‌یِ آن‌ها در یک سومِ میانیِ زمین توپ را از حریفان نگرفته است. گوندوگان در این فهرست در رده‌یِ اول قرار می‌گیرد (237) و ژاکا در رده‌یِ دوم (207). با وجودِ این تشابه، نوعِ بازیِ هافبک‌هایِ سابقِ دورتموند و مونشن‌گلادباخ متفاوت و همسو با نیازِ تیم‌هایِ جدیدشان.
آرسنال نیاز به هافبکِ دفاعیِ درجه یکی داشت تا جنگ‌هایِ میانه‌یِ زمین را ببرد، به خطِ میانی‌اش وزن و خشونتِ بیشتری بدهد و هافبک‌هایِ خلاقِ جلویش را آزاد برایِ بازیسازی کند. کاری که در دو فصلِ اخیر کوکلن تا حدی برایشان انجام داده بود، اما آمدنِ ژاکا قطعا قدمی رو به جلو برایِ تیمِ آرسن ونگر است. در نقطه‌یِ مقابل سیتی نیاز به هافبکی داشت که جایِ یایا توره‌یِ در اوج را پر کند. هافبکی باکس تو باکس با قدرتِ دفاعی و خلاقیتِ کافی در بعدِ هجومی، هافبکی که توپ را از زمین تیمش تا پشتِ باکسِ حریف ببرد. ایلکای گوندوگان، اگر مصدوم نباشد، گزینه‌ای عالی برایِ این پست است، سریع‌تر از توره، تکنیکی‌تر از فرناندینیو و خلاق‌تر از فرناندو. گوندوگان فصلِ پیش با متوسطِ 2.2 دریبلِ موفق در هر بازی، بعد از هنریک میخیتاریان (2.6)، تکنیکی‌ترین بازیکنِ دورتموند بود. در زمینه‌یِ گرفتنِ خطا از حریف هم گوندوگان (میانگین 1.8 در هر بازی) باز هم بعد از میخیتاریان (1.9) موثرترین بازیکنِ تیمش بود.
در مقایسه‌یِ توره و گوندوگان در فصلِ پیش می‌بینیم که تمامِ آماری که به دینامیسمِ بازی برمی‌گردد به سودِ هافبکِ سابقِ دورتموند است. درسته که گوندوگان هرگز قدرتِ گلزنی و تکنیکِ عالیِ توره‌یِ در اوج، یا حتی توره‌یِ امروز را نداشته، اما با توجه به اینکه پپ گواردیولا به احتمالِ خیلی زیاد توره را برایِ دومین بار می‌فروشد، او می‌تواند نقشی کلیدی در سیستمِ بازیسازی از عقبِ زمینِ سیتیِ دورانِ جدید داشته باشد. تنها نگرانیِ سیتی سابقه‌یِ مصدومیت‌هایِ زیادِ گوندوگان از سالِ 2013 بدین سو است. هافبکِ جدیدِ سیتی یورو 2016 را هم به خاطرِ مصدومیتِ زانو از دست داده و شاید این استراحتِ تابستانی بتواند به او کمک کند تا لیگِ برتر را در اوجِ آمادگی شروع کند. اگر ریسکِ پپ و سیتی جواب بدهد، ایلکای گوندوگان یکی از کلیدی‌ترین مهره‌هایِ فصلِ آینده‌یِ لیگِ برتر خواهد شد. 
     
آی اسپورت
2016-06-04 11:17:15
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر