فهرست
استتوس: هفته گذشته یک صخره را کشتم
استتوس: هفته گذشته یک صخره را کشتم

استتوس: هفته گذشته یک صخره را کشتم

1- 25 فوریه 1964 . چهارمین اتفاق بزرگ ورزشی قرن بیستم در رینگ کونونشین های شهر میامی اتفاق افتاد. محمد علی تنها با 22 سال سن مقابل سونی لیستون ملقب به خرس، قهرمان بوکس سنگین وزن جهان. این مبارزه از نیل لیفر عکاس حوزه خبر و ورزش نیز به خاطر عکس ماندگارش قهرمان ساخت. لیفر در مصاحبه ای مدعی شد چطور محمد علی از تک‌تک افرادی که نزدیک او هستند یک قهرمان می‌سازد و به او کمک می‌کند تا شهرتش را در ثبت لحظات حساس در کارش تقویت کند. او در جایی گفته لیستون در پایان راند اول (در حالی که ابروهایش شکافته شده بود) با بهت زیر لب زمزمه میکرده: «این یک نابغه است. لیستون بی مهابا حمله می‌کرد.» محمد علی بعد از مسابقه گفت: «او دیوانه شده بود. ناگهان مشت زدن را فراموش کرد. فقط به کشتن من فکر می کرد.» راند دوم با رقص پای خیره کننده کلی شروع میشود. بعد از همین مسابقه بود که به آقای رقص پا مشهور شد. محمد علی که همچنان دست از شوخی کردن برنمی داشت در راند دوم گونه لیستون را هم شکافت. راند ششم. محمد علی سه مشت زد .لیستون از پشت به زمین افتاد. او بیش از ۶۰ ثانیه در این حال بود. جمعیت فریاد زد:«ساختگی». محمدعلی تازه شروع کرده بود به پیروز شدن. باور نمی‌کرد. قوانین را نادیده گرفت. رفت بالای سر لیستون و فریاد زد: «ترسو. بلندشو و بجنگ. احمق...». لیستون که تاریخ تولداش همچنان مشخص نیست و بارها با دلایل محتلف به زندان افتاده بود 6 سال بعد از آن مسابقه در مرگی مشکوک فوت کرد. تیتر روزنامه ها البته این عکس نبود. شاید محمدعلی خوش شانس بود. لیستون با آن مرگ عجیب و غریبش نگذاشت این صحنه تیتر شود . شاید لیستون می دانست مشت های محمدعلی همیشه از روی نفرت نبود. 2- احتمالا وقت به دنیا آمدنش کاخ همیشه برای سفید پوستان واشنگتن ترک خورده بود: "من می جنگم که به برادرانم که در آمریکا روی زمین خوابیده اند، روحیه بدهم، سیاهانی که با کمک های دولتی زنده اند، سیاهانی که چیزی برای خوردن ندارند، سیاهانی که چیزی از خود نمی دانند و سیاهانی که آینده ای ندارند."

اولین مشت همیشه با نگاه انداخته می شد. هوک چپ همراه بود با خشم. اما هوک راست مملو از تکنیک بود. رقص پا از مهربانی اش بود. صادق بود: "من خطرناکم، من درخت انداخته ام، با تمساح جنگیده ام، نهنگ شکار کرده ام، رعد را به زندان انداخته ام و به برق دستبند زده ام، هفته گذشته یک صخره را کشتم، من سریع ام ...سریع."

خشن ترین مهربان دنیا بود: "به جای آن که دست هایش را گارد صورتش کند، آنها را به پایین می آویخت."

و در آخرین بیانیه اش قبل از مرگ خطاب به دونالد ترامپ : من مسلمان هستم و می‌دانم که کشتار انسان‌های بی‌گناه در پاریس، سن برناردینو یا هر نقطه دیگری از جهان مطابق با دین اسلام نیست.
شهاب کولیوند
     
آی اسپورت
2016-06-04 16:49:55
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر