فهرست
استتوس: ... او همه داروها را مریض کرد!
استتوس: ... او همه داروها را مریض کرد!

استتوس: ... او همه داروها را مریض کرد!

آی اسپورت- «من با یک تمساح کشتی گرفتم، با یک وال جنگیدم، به برق دستبند زدم، رعد را به زندان انداختم. همین هفته ی پیش یک صخره را کشتم، یک سنگ را مجروح کردم و یک آجر را راهی بیمارستان کردم. من آنقدر پست فطرتم که داروها را هم بیمار می‌کنم.»  این بخشی از شعر عجیبی است که کلی پیش از مبارزه با جورج فورمن در سال 1974  بداهه سروده بود. او عادت داشت پیش از آغاز مسابقات برای بوکسورهای دیگر کری‌ بخواند و البته کلی در رینگ مسابقه هم بیکار نبود. محمد علی در تمام 61 مسابقه‌ای که در تاریخ مشت زنی سنگین وزن دنیا انجام داده، هنگامی که در رینگ رقص پای زیبایش را به رخ می‌کشید، با وراجی‌های زیاد سررقیب را می‌برد. به قدری حرف می‌زد که اعتماد به نفس رقیب کم می‌شد و تمرکز آن‌ها را به هم می‌ریخت. با همین سبک مبارزه  بود که در 61 مسابقه‌ی زندگی‌اش تنها 5 مرتبه شکست خورد.

در سال 1974 پیش از آن مبارزه بزرگ با فورمن، «محمد علی» هنوز نامش را عوض نکرده بود و در دنیا به «کاسیوس مارسلوس کلی» شهرت داشت. تنها یک سال پس از آن بود که کلی مسلمان شد و نامش را عوض کرد. اما سی و شش سال پس از آن اتفاق، او در ایران اشتباه صدا زده می‌شود؛ «محمد علی کلی». در حالی که او پیش از مسلمان شدن «کاسیوس کلی» بود و پس از مسلمان شدن «محمد علی». گویا «محمد علی کلی» یک ترکیب مخلوط از دو دوره زندگی او به حساب می‌آمد.


کلی در این سال‌ها با وجود غیبت در دنیای حرفه ای ورزش هنوز هم یکی از برترین چهره‌های دنیا بود. او همراه همسر چهارمش زندگی می‌کرد. هفت دختر و دو پسر داشت که لیلا فرزند دوم ازدواج سومش پا جای پای پدر گذاشت و در مسابقات مشت زنی آمریکا قهرمان شد. حتی یک مؤسسه‌ی آماری، کِلِی را در کنار مارتین لوترکینگ و مالکوم ایکس در جمع سه سیاه تأثیرگذار آمریکا قرار داده بود.


در 32 ساله گذشته تصاویر دردناکی از پیشرفت بیماری پارکینسون در کلی دیده شده. از آن صحنه تکان دهنده که می خواست مشعل المپیک 1996 اتلانتا را روشن کند و دستش می‌لرزید تا همین یک ماه پیش که در واکنش به اهانت‌ دونالد ترامپ نامزد اصلی جمهوری‌خواهان آمریکا به مسلمانان جواب محکمی داد. او همه این سال ها با بیماری مبارزه کرد اما دست آخر پارکینسون با یک ضربه کاری قهرمان را ناک اوت کرد.  کلی صبح روز گذشته به خاطر  مشکلات تنفسی در سن ۷۴ سالگی در بیمارستان از دنیا رفت.

« من آنقدر پست فطرتم که داروها را هم بیمار می‌کنم.» این بخش از شعر بداهه کلی، بین صد نقل قول برتر قرن بیستم مجله تایم قرار گرفت. شاید برای همین بود که صبح روز گذشته گابریل مارکوتی یکی از مشهوترین نویسندگان ورزشی دنیا پس از شنیدن خبر مرگ محمد علی این جمله را توئیت کرد: « ... او همه داروها را مریض کرد»

مهدی امیرپور
 
  ۱  
آی اسپورت
2016-06-04 21:59:27
نظر دهید

۱ نظر
-
يكشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۵، ۱۰:۰۵
فوق العاده بووووود......
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر