فهرست
آمار: مقایسه‌یِ خریدهایِ آرسنال با رقبایِ جزیره
آمار: مقایسه‌یِ خریدهایِ آرسنال با رقبایِ جزیره

آمار: مقایسه‌یِ خریدهایِ آرسنال با رقبایِ جزیره

آی‌اسپورت – آخرین باری که آرسنال قهرمانِ لیگِ برتر شد به 12 سالِ پیش، یعنی سالِ 2004 برمی‌گردد. در این بازه‌یِ زمانی آرسن ونگر تنها 3 بازیکنِ بالایِ 20 میلیون پوند برایِ تیمش خریده است: مسوت اوزیل، 42.5 میلیون پوند از رئال مادرید، سالِ 2013. الکسیس سانچز، 35 میلیون پوند از بارسلونا، سالِ 2014 و گرانیت ژاکا، 30 میلیون پوند از بوروسیا مونشن‌گلادباخ، ماهِ پیش.
آرسنال با توجه به فلسفه‌یِ تیم‌داری و اقتصادیِ تیمش با این خرجِ کم هر سال بینِ چهارِ تیمِ اول بوده و در این 12 سال 3 بار قهرمانِ جام حذفی شده است. اوجِ خرج نکردنِ آرسن ونگر فصلِ پیش بود که تنها پتر چک را از چلسی گرفت و باعث شد آرسنال لقبِ تنها تیمی در 5 لیگِ اولِ اروپا را بگیرد که خریدی غیر از دروازه‌بان نداشته است. برایِ همین صبر و حوصله‌یِ هودارانِ توپچی‌ها سر آمده و ترجیح می‌دهند تیمشان خریدهایِ بزرگ کند و برایِ قهرمانیِ لیگِ برتر بجنگد تا با بازیکنانِ آکادمی‌اش فقط به فکرِ سهمیه‌یِ چمپیونز لیگ باشد. این نارضایتی وقتی بیشتر می‌شود که آرسنالی‌ها وضعیتِ تیمِ خودشان را با دیگر تیم‌هایِ مدعیِ لیگِ برتر مقایسه می‌کنند.
از سالِ 2004 بدین سو منچستر سیتی 18 بازیکنِ بالایِ 20 میلیون پوند خریده، چلسی 16 بازیکن و منچستر یونایتد و لیورپول هم 12 بازیکن. سیتی با سرمایه‌گذاریِ مالکینِ متمولش در این دوران 2 بار لیگِ برتر را برده، یک بار جامِ حذفی را فتح کرده و 2 بار قهرمانِ جامِ اتحادیه شده است. گران‌ترین خریدِ سیتی در این دوران کوین دبروینه بود که فصلِ پیش با مبلغِ 54.5 میلیون پوند از ولفسبورگ راهیِ این تیم شد.
چلسی هم در این دوران تمامِ افتخاراتِ ممکن را به دست آورده است: 4 بار قهرمانِ لیگِ برتر، 4 بار قهرمانِ جامِ حذفی، 3 بار قهرمانِ جامِ اتحادیه، یک قهرمانیِ در چمپیونز لیگ و یک قهرمانی در یوروپا لیگ. گران‌ترین بازیکنِ چلسی هم در دورانِ پسا-آبراموویچ، فرناندو تورس بود که سالِ 2011 با مبلغِ 50 میلیون پوند از لیورپول راهیِ استمفورد بریج شد. خودِ لیورپول بعد از فروشِ تورس به چلسی، اندی کارول را با 35 میلیون پوند از نیوکاسل، به عنوانِ گران‌ترین بازیکنش خرید. قرمزهایِ مرسی ساید با اینکه مثلِ آرسنال در این مقطع قهرمانِ لیگ نشدند، اما یک چمپیونز لیگ، یک جامِ حذفی و یک جامِ اتحادیه فتح کردند.
اما منچستر یونایتد موفق‌ترین تیمِ این مقطع بود؛ با 5 قهرمانی در لیگ، یک قهرمانیِ چمپیونز لیگ، یک قهرمانیِ جامِ باشگاه‌هایِ جهان، 3 قهرمانیِ جامِ اتحادیه و یک قهرمانیِ جامِ حذفی. بزرگترین ولخرجیِ یونایتد در این دوران هم انتقالِ آنخل دی ماریا با 59.7 میلیون پوند از رئال مادرید بود که البته یک فصل بیشتر در اولدترافورد دوام نیاورد.
حالا آرسنال بعد از خریدِ گرانیت ژاکا، در آستانه‌یِ خریدِ جیمی واردی هم قرار دارد (به گزارشِ اسکای اسپورتس و گاتزتا دلو اسپورت، واردی فردا مدیکال می‌دهد). و احتمالا این پایانِ ترنسفرهایِ تابستانیِ ونگر نباشد. پیوستنِ ژوزه مورینیو و پپ گواردیولا به تیم‌هایِ منچستری، حضورِ یورگن کلوپ و آنتونیو کونته در لیورپول و چلسی، اوج گرفتنِ تاتنهامِ موریسیو پوچتینو و البته پدیده‌یِ لستر سیتی، گویا بالاخره آرسنال را مجاب به دست به جیب شدن کرده است.
 
     
آی اسپورت
2016-06-05 08:13:34
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر