فهرست
آنالیز: آیا واردی به بازیِ آرسنال می‌خورد؟
آنالیز: آیا واردی به بازیِ آرسنال می‌خورد؟

آنالیز: آیا واردی به بازیِ آرسنال می‌خورد؟

 نظرِ موافق: آرسنال نیاز به گلزن دارد، واردی گل می‌زند
 
خودِ آرسن ونگر در پایانِ فصلِ پیش اعتراف کرد تیمش از نداشتنِ مهاجمی که بالایِ 20 گل بزند ضربه خورده است. بهترین گلزنِ آرسنال در فصلِ پیش اولیویه ژیرو بود با 16 گل، که البته 3 گلش را هم در هفته‌یِ آخر مقابلِ استون ویلایِ سقوط کرده زد. بعد از ژیرو، الکسیس سانچز با 13 گل، آرون رمزی و مسوت اوزیل با 6 گل و تئو والکات با 5 گل بهترین گلزنانِ آرسنال بودند. غیر از ژیرو، بهترین آمار بینِ مهاجمینِ دیگر آرسنال را هم دنی ولبک با 4 گل داشت. این آمار نشان می‌دهند با اینکه بحثِ اصلی همیشه رویِ ضعفِ خطِ دفاعیِ تیمِ ونگر و نداشتنِ یک هافبکِ دفاعیِ درجه یک بوده (مشکلی که با خریدنِ گرانیت ژاکا حل شده)، خطِ حمله‌یِ توپچی‌ها هم برایِ جنگیدن برایِ قهرمانیِ لیگِ برتر نیاز به تقویت دارد.
آرسنال فصلِ پیش بینِ 4 تیمِ اول ضعیف‌ترین خطِ حمله را داشت. ناکاراییِ خطِ حمله‌یِ آرسنال را به شکلی نمادین مقابلِ ساوتهمپتون در امیریتس دیدیم، جایی که مردانِ ونگر 22 شوت به دروازه‌یِ فریزر فورستر زدند اما بازی با تساویِ بدونِ گل به پایان رسید. این سومین بازیِ پیاپی بود که آرسنال در گل زدن شکست می‌خورد. بنابراین خریدِ مهاجمی که 24 گل در یک فصل زده کاری کاملا منطقی است. درصدِ موقعیت به گلِ جیمی واردی فصلِ پیش 25.8 بود، یعنی بیش از 5 درصد موفقیت بیشتر از ژیرو. واردی فصلِ پیش به طور متوسط در هر 130.79 دقیقه یک گل زد و ژیرو در هر 151.5 دقیقه. خودِ آرسن ونگر در ماهِ دسامبر از واردی به عنوانِ بهترین گلزنِ لیگ نام برد و گفت او حداقل 30 میلیون پوند می‌ارزد. و اگر هودارانِ آرسنال از سنِ واردی (29) نگرانند، می‌توانند به یاد بیاورند که ایان رایت هم در 28 سالگی به تیمشان پیوست. در کل انتقالِ جیمی واردی به آرسنال حرکتِ رو به جلو و مثبتی برایِ توپچی‌ها خواهد بود.
 
نظرِ مخالف: نوعِ بازیِ واردی به آرسنال نمی‌خورد
 
شک و تردیدِ درباره‌یِ موفقیت جیمی واردی در آرسنال کم نیست. اول اینکه نگاهی به آمارِ او نشان می‌دهد این اولین فصلِ درخشش در سطحِ اولِ فوتبالِ انگلیس بوده، در 29 سالگی. واردی فصلِ 2011-2012 برایِ تیمِ فلیتوود تاون، که خارج از دسته‌هایِ چهارگانه‌یِ اولِ انگلیس حضور داشت، در 34 بازیِ 31 گل زد. یک فصل بعد واردی پس از پیوستن به لستر در 17 بازی در چمپیونشیپ، 4 گل زد. یک فصلِ بعد این آمار به 14 گل در 36 بازی رسید. بعد از صعودِ لستر به لیگِ برتر، در فصلی که فرارِ بزرگِ این تیم از سقوطِ دوباره رقم خورد، واردی در 26 بازی 5 گل زد. و این فصل هم که 24 گل در 36 بازی. آیا واردی بازیکنی است که به مرور رشد کرده و حداقل 2 تا 3 فصلِ دیگر در همین سطح باقی خواهد ماند؟ یا پدیده‌ای یک فصله بوده؟ 
سوالِ بعدی نوعِ بازیِ جیمی واردی است. واردی فصلِ پیش در بازی‌هایِ زیادی از سویِ نایجل پیرسون به عنوانِ وینگر استفاده می‌شد و معمولا لئوناردو اوژوا مهاجمِ اولِ لستر بود. اما این فصل با تغییرِ پستِ او توسطِ کلودیو رانیری، واردی به دومین گلزنِ لیگِ برتر تبدیل شد. واردی به مهمترین کیفیتِ بازی‌اش سرعت و استقامتِ خیره‌کننده‌اش است، بیشترین استفاده را از بازیِ دفاعی، ضدحمله‌ای و مستقیمِ لسترِ رانیری برد. 2 گلی که واردی به ساندرلند در اواخرِ فصل زد را به خاطر بیاورید. هر 2 گل رویِ ضدحمله به دست آمد. یکی رویِ پاسِ بلندِ دنی درینک‌واتر و دیگری رویِ حرکتِ سریعِ انگولو کانته به سویِ دروازه‌یِ ساندرلند و پاسی که نهایتا واردی با قدرتِ بدنی خودش را از بندِ مدافعِ حریف نجات داد و بهش رسید و گلش کرد. این 2 گل چکیده‌یِ نوعِ بازیِ جیمی واردی بودند، بازیکنی که استادِ استفاده از فضایِ پشتِ مدافعینِ جلو آمده است. اما واردی در آرسنال، به خصوص در بازی‌هایِ خانگی، چقدر چنین فضایی خواهد داشت؟ در بازی‌هایی که تیم‌ها در امیریتس با عمقِ زیاد و دورِ باکسشان دفاع می‌کنند واردی چطور باید از سرعتش استفاده کند؟ این مشکلی است که مهاجمِ لستر در بازی‌هایِ نیمه‌یِ دومِ فصلِ پیش در کینگ پاور هم بهش برخورد و آمارِ گلزنی‌اش به شکلِ مشخصی افت کرد. کافیست نگاهی به همین بازیِ آخرِ واردی مقابلِ پرتغال بیندازیم تا نیم‌نگاهی از آینده‌یِ احتمالیِ او در آرسنال داشته باشیم: مهاجمی که مدام از دروازه‌یِ حریف دور می‌شود برایِ توپ گرفتن به گوشه‌یِ زمین می‌رود. یعنی سناریویِ ایدئالِ مدافعین.
پس اگر انتقالِ واردی به آرسنال قطعی شود آیا آرسن ونگر برایِ استفاده از مهاجمِ جدیدش سبکِ بازیِ تیمش را تغییر خواهد داد؟ یا آیا واردی قادر خواهد بود ابعادی دیگر از بازیِ خودش را نشان دهد؟ برایِ جوابِ قطعی باید چند ماه صبر کنیم.
 
 
     
آی اسپورت
2016-06-05 09:01:32
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر