فهرست
لیگ به آخر رسید/ شانه‌های ۵ تیم در انتظار همای سعادتِ قهرمانی
لیگ به آخر رسید/ شانه‌های ۵ تیم در انتظار همای سعادتِ قهرمانی

لیگ به آخر رسید/ شانه‌های ۵ تیم در انتظار همای سعادتِ قهرمانی

آی اسپورت – سعید شمس : چند ساعت دیگر، فقط چند ساعت دیگر قهرمان لیگ سیزدهمِ بر‌تر مشخص می‌شود. هر چقدر که لیگ کیفیت پایینی داشت، حساسیت بالایی را در بین بالانشینان تجربه کرد و این رقابت انگار قرار است تا دقیقه‌های پایانی ادامه پیدا کند. نفت، فولاد، استقلال و حتی پرسپولیس و سپاهان چشم به اول شدن دارند. اول شدنی که البته اما و اگرهایی را می‌طلبد و فقط این شاگردان یحیی گلمحمدی هستند که اگر با سوت داور دست‌ها را به علامت برنده شدن بالا ببرند، عنوان بسیار ارزشمند قهرمانی را از آن خود خواهند دید.
در زیر نگاهی انداخته می‌شود به وضعیت ظلع‌هایی که پنج ظلعی قهرمانی را تشکیل داده‌اند.

نفت تهران / امتیاز ۵۴، تفاضل 17

 «اگر ۲ بازی آخر را ببریم، حتما قهرمان می‌شویم» وقتی یحیی گلمحمدی در کنفرانس خبری قبل از دیدار با گسترش فولاد این جمله را گفت، خیلی‌ها جدی نگرفتند و به واسطه شرایط آن روز جدول، فولاد و پرسپولیس را شانس‌های مسلم می‌دانستند. اما نفت حالا این موقعیت مهم را تجربه می‌کند و در شرایطی که بازی اولش را قاطعانه پشت سر گذاشته است، در انتظار سه امتیاز از بازی دوم است تا قهرمان شود. البته چه کسی است که نداند، برنده شدن برابر با سپاهانی که کورسوی امیدی برای قهرمانی دارد و البته تحت هیچ شرایطی نمی‌خواهد بعد از ۱۰ سال از حضور در آسیا باز بماند، برای نفت و هر تیم دیگری اگر نگوییم ماموریت غیر ممکن، وظیفه‌ای دشوار است.

فولاد / امتیاز ۵۴، تفاضل ۱۱


فولادهای و البته حسین فرکی حتی اگر قهرمان هم شوند، هیچ وقت باخت به استقلال در اهواز و آن هم در شرایطی که برنده شدن می‌توانست در هفته ۲۹ احتمال اول شدنشان را ۹۹ درصدی کند را فراموش نخواهند کرد. قرمزهای اهواز که در لیگ سیزدهم رکورددار صدرنشینی هستند، حالا در شرایطی همچنان محتمل‌ترین احتمالِ قهرمانی هستند که در آخرین دیدار با گسترشی در خانه‌اش بازی دارند که وجهه‌اش جریجه دار شده است و تبریزی‌ها درصدد هستند تا به نوعی شکست ۴ گله برابر نفت را جبران کنند. آیا فولاد که به زعم بیشتر اهالی فوتبال شایسته‌ترین تیم برای بالا بردن جام قهرمانی است، آخرین ۹۰ دقیقه را با موفقیت پشت سر خواهد گذاشت تا شکست برابر استقلال تا مدت‌ها افسوسی بزرگ برای اهوازی‌ها خواهد ماند؟

استقلال / امتیاز ۵۳، تفاضل ۱۱


وفتی رضا نوروزی در دقیقه نود و چند دروازه استقلال را باز کرد و نفت برنده شد، همه قهرمانی و حتی سهمیه آسیا را دور از دسترش قلعه نویی و شاگردانش می‌دیدند. اما از آنجا که فوتبال غیرقابل پیش بینی است، تاکید می‌شود غیرقابل پیش بینی است، آبی‌ها در شرایطی منتظر آخرین ۹۰ دقیقه لیگ هستند که کافی است تراکتور را شکست بدهند و منتظر امتیاز از دست دادن نفت تهران و فولاد اهواز در اصفهان و تبریز باشند. البته ناگفته پیداست که استقلالی که آندو را ندارد برای برنده شدن با تراکتوری که دغدغه امتیاز ندارد و یکی دو پرسپولیسی دو آتیشه و با انگیزه را در ترکیب خود می‌بیند، برای پیروز شدن باید تلاشش بیشتر از همیشه باشد و البته غفلتش هم کمتر.
آیا امیر قلعه نویی برای چهارمین بار با استقلال قهرمان می‌شود تا با ۶ قهرمانی در لیگ برتر در بین مربیان تافته‌ای واقعا جدا بافته شود؟ چند ساعت دیگر باید صبر کرد.

پرسپولیس / امتیاز ۵۲، تفاضل ۱۸


علی دایی و تیمِ پرحاشیه‌اش فاصله زیادی با اول شدن نداشتند، فقط چند دقیقه. اما گلی که راه آهن در دقیقه ۸۹ زد، باعث شد تا حالا پرسپولیس در کنار تلاش برای شکست دادن استقلال خوزستان در اهواز، ذهن خود را به اما و اگرهای فوتبال معطوف کند. نبردن در اهواز یعنی خداحافظ قهرمانی و حتی سهمیه آسیا. اما برنده شدن برابر شاگردان ویسی قرمزهای پرطرفدار را ۵۵ امتیازی می‌کند تا اگر نفت و فولاد و البته استقلال نبرند، حتی با تفاضل بهتر هم که شده بعد از شش سال قهرمانی را از آن خود ببیند و اگر فقط «یک» ی از سه بالانشین نتواند برنده شود، ۵۵ امتیاز برای آسیایی شدنِ پرسپولیسی که سوم می‌شود؛ هم کافی است.

سپاهان / امتیاز ۵۱، تقاضل ۱۵


برای سپاهانی که از‌‌ همان هفته‌های اول لیگ بر‌تر بالا و پایین زیادی دید، «مدعی ماندن در هفته سی‌ام » هم می‌تواند موقعیت مطلوبی باشد. شاگردان کرانچار که بعد از هفته بیست و هشتم از همه چیز ناامید شده بودند، با شکستی که در انزلی به ملوان تحمیل کردند، حالا اگر نفت را پرگل شکست بدهند و هیچکدام از ۴ تیم بالا هم ۵۵ امتیازی نشوند، قهرمان می‌شوند. همین شرط و شروط کافی است تا اینطور گفته شود که زردهای اصفهان اگر وقتی از چمن بیرون می‌آیند، آسیایی شده باشند باید خوشحالی کنند، خوشحالی‌ای در حد جشن قهرمانی.

تکمله: چند ساعت دیگر مشخص می‌شود، قهرمان چه رنگی است. قرمز؟ آبی؟ شاید هم زرد.

     
آی اسپورت
2014-04-11 09:57:35
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر