فهرست
نگرانی برای کوچولوها؛ عزت‌الهی می‎شوند یا مظلوم؟
نگرانی برای کوچولوها؛ عزت‌الهی می‎شوند یا مظلوم؟

نگرانی برای کوچولوها؛ عزت‌الهی می‎شوند یا مظلوم؟

آی اسپورت – پیروزی بزرگ نوجوانان ایران مقابل آلمان در جام جهانی نوجوانان، به یکباره نام بازیکنان نه چندان شناخته‌شده این تیم را بر سر زبان‌ها انداخته است. این پیروزی باعث شده تا همه به موفقیت این تیم و البته آینده این بازیکنان امیدوار باشند. البته از همین حالا نگرانی‌هایی هم برای آینده این بازیکنان وجود دارد و همه دوست دارند تمام بازیکنان این تیم افتخارآفرین در سال‌های آینده تبدیل به ستاره‌های بزرگی در سطح فوتبال آسیا و حتی جهان شوند. اما چقدر این احتمال وجود دارد؟ مگر از تیم‌های نوجوانان دوره‌های قبل، چند بازیکن امروز در فوتبال ایران، آسیا و جهان شناخته شده‌اند؟

نوجوانان ایران به جام جهانی 2015 راه نیافتند اما در سال 2013 حضوری نسبتا موفق در جام جهانی امارات داشتند. در فهرست بازیکنان ایران در آن مسابقات این نام‌ها به چشم می‌خورد: مهدی امینی، سید مصطفی هاشمی، کمیل حق‌زاده، سیدمجید حسینی، سعید عزت‌الهی، محمدرضا بازاج، امیرمحمد مظلوم، امیرحسین کریمی، رضا جعفری، علی هزامی، صادق محرمی، آرمین هاشمی، ساسان جعفری، مصطفی ذکریاپور، حسین مهربان، عبدالرضا زارعی، یوسف سیدی، محمدرضا کاوه و علی قلی‌زاده.

بیشترین رشد را در میان بازیکنان این جمع سعید عزت الهی داشت. او همین حالا هم یکی از بازیکنان اصلی تیم ملی ایران است و البته یکی از پرحاشیه‎ترین‌ها هم هست. او با انتخابی درست، بعد از درخشش در جام جهانی نوجوانان به اسپانیا رفت و با تمرین و بازی در تیم‎های پایه‌ای اتلتیکومادرید رشد کرد و به لیگ روسیه رفت. او به احتمال زیاد تنها بازیکن مشترک تیم نوجوانان ایران در جام جهانی 2013 نوجوانان و تیم ملی بزرگسالان ایران در جام جهانی 2018 خواهد بود.

از این جمع چند بازیکن هم در حال حاضر در لیگ برتر و لیگ یک بازی می‌کنند. مهدی امینی گلر سپاهان است، سیدمصطفی هاشمی در خونه‌به‌خونه بابل بازی می‌کند، مجید حسینی عضو استقلال تهران است، بازاج در راه‌آهن تهران حضور دارد، امیرحسین کریمی بازیکن پیکان است، رضا جعفری عضو سایپاست،  علی هزامی در بادران بازی می‌کند، احمد گوهری دروازه‌بان پارس جم است، ایمان سلیمی هم در پارس جم حضور دارد، صادق محرمی بازیکن پرسپولیس است، ساسان جعفری در ملوان حضور دارد، حسین مهربان در پدیده بازی می‌کند، عبدالرضا زارعی به فولاد خوزستان پیوسته، یوسف سیدی بازیکن گسترش فولاد است، علی قلی‌زاده یکی از ستاره‌های سایپاست و محمدرضا کاوه هم در تیم پدیده بازی می‌کند. آرمین هاشمی هم به تازگی به تیم مقاومت تهران پیوسته است.

دو بازیکن این تیم هم سرنوشت عجیب و غریبی پیدا کردند. کمیل حق‌زاده پس از جام جهانی جوانان نام فامیلی خود را به محمدی تغییر داد تا به صغر سن متهم شود و از اردوی تیم جوانان خط بخورد. بعد از این اتفاقات از او دیگر خبری در فوتبال ایران نشد. امیرمحمد مظلوم که یکی از فوق‎ستاره‎های تیم نوجوانان در جام جهانی بود سرنوشتی تلخ‌تر داشت. او عضو تیم داماش گیلان شد و کمی بعد شایعه پیوستن او به تراکتورسازی برای گذراندن خدمت سربازی منتشر شد. اما این اتفاق نیفتاد و او به داماش هم برنگشت و حالا هم کمتر کسی از او خبر دارد. از مصطفی ذکریا پور هم مثل مظلوم خبری نیست البته ذکریاپور چند سال پیش به تیم جوانان ذوب‌آهن اصفهان پیوسته بود اما در حال حاضر مشخص نیست در کدام تیم بازی می‌کند.

شاید اگر خوشبین باشیم بتوانیم تعداد زیادی از بازیکنان تیمی را که دیشب 4-0 آلمان را تحقیر کردند در جام جهانی 2022 قطر ببینیم. اما وقتی به سرنوشت نوجوانان جام جهانی 2013 نگاه می‌کنیم نگران می‌شویم. نگران اینکه چند نفر از این کوچولوها قرار است سعید عزت‌الهی بشوند و چند نفر مثل امیرمحمد مظلوم به ورطه فراموشی سپرده شوند؟ کاش کسی باشد که بعد از پایان جام جهانی نوجوانان، حواسش به تک‌تک این ستاره‌های کوچولو باشد و از آنها محافظت کند تا بتوانیم حداقل تعدادی از آنها را در جام جهانی 2022 قطر در ترکیب تیم ملی ببینیم.

۲۸ ۴  
آی اسپورت
2017-10-11 19:23:00
نظر دهید

۴ نظر
پرسپولیس پرسپولیسه!!!
چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۶، ۲۳:۲۵
اگر همین بچها توهمین المان باششند دوسال دیگهستره های بایرن و دورتمند ورائال و ارسنال و تیور پول و.... اما تیم ما له لطف سیاستمداران مذهبی جمهوری مقدس اسهلالمی میشند یکی مثل پیام صادقیان
... ..... کسی که با نام جعلی کامنت میذاره
پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶، ۰۸:۵۳
و به اسطوره ی پرسپولیس توهین میکنه
رضا
پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶، ۰۹:۴۰
واقعا واقعا واقعا حرفت درسته
ویلی
پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶، ۰۴:۰۰
این رده سنی بهیچ وجه ملاک نیست به صورت ژنتیک اروپایی های سفید دیرتر از نژادهای دیگه به بلوغ میرسن برای همین رنگین پوست ها در سنین نوجوانی نسبت به همسن و سالاشون فیزیک و قوای بهتری دارن و کلاسشون بالاتره، به همین دلیل در این رده سنی اروپایی ها حرفی برای گفتن ندارن و امثال نیجریه (5 بار) عربستان، مکزیک، غنا قهرمان شدن و تیمایی مثل مالی بحرین و قطر و بورکینافاسو و عمان به نیمه نهایی رسیدن و در تیم های منتخب دوره های گذشته به ندرت اسم آشنایی به چشم میخوره...پس بهتره شلوغش نکنیم و واقع بین باشیم، اعضای این تیم اگه در چرخه معیوب فوتبال اگه از حاشیه و دلال و مدیرای دندون گرد جون سالم به در ببرن شاید فرجی بشه وگرنه خیلیا بودن که در پایه درخشیدن و بعد گم و گور شدن و یکی مثل طارمی تازه در 24 سالگی مطرح میشه...
۷
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر