فهرست
تفاوت الگوها در استقلال؛ فقدان ثبات
تفاوت الگوها در استقلال؛ فقدان ثبات

تفاوت الگوها در استقلال؛ فقدان ثبات

آی اسپورت – شاید جای تعجب نداشته باشد که استقلال پس از مدت‌ها کسب موفقیت در میدان‌های مختلف چند سالی است که به خشکسالی رسیده و در چهار فصل گذشته دستش از جام و عنوان کوتاه مانده است. نداشتن یک مدل مشخص و موفق کاری در سطح مدیریت و روی کار آمدن مربیانی که اندیشه‌های فنی‌شان بسیار متفاوت بوده، این تیم را آماج تغییراتی قرار داده که در درجه نخست از فقدان ثبات فکری بر می‌خاسته است. بدیهی است که بین الگوهای فنی مرحوم پورحیدری با حجازی فقید تفاوت‌های زیادی وجود داشته باشد و بین ایده‌های شغلی پرویز مظلومی که در دو مقطع سرمربی آبی‌ها شد و علیرضا منصوریان که جانشین او شد، تفاوت‌ها بیکران است.  

صمد مرفاوی استقلال را به شیوه فکری خودش می‌خواست و البته امیر قلعه‌نویی که بیشترین جام را در لیگ برتر برای آبی‌ها گرفته است، روش‌های مختص خود را داشت. نمی‌توان و نباید از مربیان تقاضا داشت که همگی یک تاکتیک مشخص و واحد و مشترک را برای تیم خود در پیش گیرند اما همسو با انتصاب هر یک از این مردان و همچنین در زمان سرمربیگری کوتاه مدت فیروز کریمی نیروهای متعددی به استقلال آمدند و رفتند و هر چند نیروهای پایه‌ای و غیر قابل انکاری چون صادقی، قربانی، جباری، رحمتی، حیدری و برهانی در سیستم‌های کاری دو، سه مربی از جمع فوق پایداری از خود بروز دادند اما همسو با آن لشکرکشی‌های متعددی به استقلال انجام شده و بازیکنان متعددی آمده و برخی حتی یک فصل کامل را پر نکرده و در نیم‌فصل آمده و در پایان فصل رفته‌اند یا در شروع فصل آمده و در نیم فصل بار سفر بسته‌اند یا در خوش‌بینانه‌ترین نگاه فقط یک فصل دوام آورده‌اند و ایمان موسوی، سجاد شهباززاده، امین منوچهری و البته مرحوم مهرداد اولادی از جدیدترین نمونه‌های این روند بوده‌اند.

همه اینها ثبات را از اردوی استقلال دور ساخته و اجرای تاکتیک‌های انتخابی را توسط بازیکنان در حال رفت و آمد سخت‌تر کرده است. حتی در جمع «ماندگار»های استقلال نیز بازیکنی مثل امیرحسین صادقی یک بار رفته و بار دیگر بازگشته و خسرو حیدری نیز همینطور و رحمتی دو بار رفته و آمده است و جاسم کرار هم در دو مقطع آبی‌پوش شده است. مدیران استقلال که آنها هم در حال رفت و آمد بودند، گاهی سهمی بارزتر از مربیان منتخب در تحقق این بی‌ثباتی داشته‌اند. در سیستم‌های کاری علی فتح‌ا...زاده رفت و آمدها و لژیونر شدن یا جذب‌های پر سر و صدا سبب می‌شد استقلال بازی تبلیغاتی را ببرد و با امثال فرهاد مجیدی در فتح جام‌ها نیز ناموفق نباشد و محمدحسین قریب نیز همین خط را با موفقیت اندک‌تر سپری کرد ولی واعظ آشتیانی رفتارهای حرفه‌ای و کنش‌های انضباطی را چنان مهم و دور و بر مربیان را آنقدر خلوت کرد که یک استقلال خو کرده به شلوغی‌ها در سکوت کاری دوران او بدون جام ماند.

مدیریت ستادی بهرام افشارزاده به درد استقلال نخورد و مدیریت رضا افتخاری نیز چیزی از همین دست بوده و البته با این سوهان اعصاب اضافی که تمجیدهای وی از خودش و مربیان منتخبش و محصول کار بازیکنان چیزی بسیار پایین‌تر از سطح کار و استاندارد جاری در باشگاه بوده و او حتی نتوانسته یک هیات مدیره یکدست بسازد و برعکس با همکارانی مواجه بوده که در مورد حفظ منصوریان یا قطع همکاری با این مربی نظراتی کاملا مخالف با وی داشته و دارند. سردرگمی فعلی استقلال محصول نداشتن ثبات کاری و استمرار در خط مشی و ترتیب و توالی کارها در این باشگاه است و هر کس آمده ساز خود را کوک کرده که طنین و آوای آن با ساز اسلاف او تفاوت و فاصله‌ای فراوان داشته است.

از درون این همه تغییر و رفت و آمد و ایده‌های مختلف، سیستمی بیرون نمی‌آید که سال‌ها به باشگاه خدمت کند حال آنکه خلاف این روند در پرسپولیس، جریان‌ساز و مسبب پیروزی‌های اخیرش بوده است. سرخ‌ها با اعتماد به مدیریت اکبر طاهری و توان مربیگری برانکو ایوانکوویچ بساطی را بر پا داشته‌اند که ثبات و تعادل و فکر مشخص و روش‌های دیرپا، پایه‌های اصلی آن است و دو سال و نیم حضور موفق این افراد، پرسپولیس را صاحب یک خط مشی قابل لمس و قابل تکیه کرده است؛ خط مشی و الگوهای کاری که در پایه و اصل یکی هستند و هر چند در آغاز هر فصل می‌توان آرایه‌ای جدید بر آن بست اما در ریشه و اصل و اساس یکسان و از یک آبشخور فکری حاصل می‌آیند. ثبات مدیریت به معنای حفظ بیش از حد روش‌های ناکام مانده نیست و اگر این را باشگاه‌های ما درک کنند و در پی خلق الگوهای موفق و ماندگار باشند، نه از بحث تغییر مدیران لطمه‌ای گران خواهند دید و نه تعویض گاه به گاه مربیان آنها را با مانیفست‌های کاری به کلی متفاوتی روبه‌رو خواهد کرد.

 

ایران ورزشی

۴۸ ۵  
آی اسپورت
2017-08-21 11:42:00
نظر دهید

۵ نظر
محسن
دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶، ۱۲:۰۹
کموافقم، ولی در صورتی که رئیس دو باشگاه متفاوت میبود. وقتی هیات مدیره و مدیرعامل دو باشگاه توسط وزیر انتخاب میشه چطور باید شاهد این حجم از اختلاف در مدیریت ها در دوران مختلف باشیم؟
یک دوره ای هیات مدیره ها نصف ورزشی بودند، نظرات ورزشی دخیل بود و رفتار های دو باشگاه هم همین طور، ولی وقتی به حداقل بعد از شروع لیگ نگاه میکنیم، تو ۱۴ سال اخیر متاسفانه شاهد این هستیم که تنها در یک دوره استقلال مربی خارجی آورد اون هم نه یه مربی درجه یک، ولی پرسپولیس از دنیزلی ،آری هان، برانکو ،کرانچار ،قطبی، تو حداقل بیش از نصف دوره های لیگ دارای مربی های درجه یک بوده، البته که بجز برانکو هیچکدوم موفق در نتیجه گیری نبودن ،ولی مسئله اینه که وقتی به انتخاب این مربیا نگاه میکنی، اینکه در شرایط بحرانی انتخاب شدن و در مقام مقایسه با استقلال که تو همون مقاطع مظلومی، مرفاوی ، کریمی، قلعه نویی و حالا منصوریان انتخاب شدن متأسفانه باید گفت مدیریت های انتخاب شده برای پرسپولیس اغلب آدم های کار کشته تر و آینده نگر تری بودن، که در کل برای فوتبال کشور خوب بوده، ولی کاش یکبار هم این اتفاق برای استقلال میفتاد و با یک انتخاب درست ما هم شاد میشدیم، لااقل وقتی نیمکت تیم رو میدیدم یه شومن یا یه بی سواد نمیدیدیم، کاش مسیر این دو باشگاه عوض میشد تا این همه اختلافات تصمیم گیری های کلان باشگاه ها رو میشد به نام باشگاه ها زد نه استم وزیر یا هر عامل دیگه ای.
به امید روزی که دیگه شومن جماعت تو استقلال و پرسپولیس نباشن
خاطرات دسته سه
دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶، ۱۵:۱۶
خداوکیلی خیلی بی چشم و رو هستید! پرسپولیس سالی 3 تا مدیر عوض میکرد ولی شما ثبات داشتید
پرسپولیس با بازیکن های درجه چندم بسته میشد ولی هر ساله گرون ترین ستاره های ایران و شما میگرفتید و همچنان میگیرید
وضعیت الان پرسپولیس هم مشخصه فقط بخاطر ثبات و مربی با دانش حاصل شده و حمایت طرفدارها... همین الانش تیم شما راحت دو برابر پرسپولیس ستاره داره و خرج کرده...
اینکه سطح توقعات خود شما علیمنصور بوده به دیگران ربطی نداره... پارسال تجمع میزاشتید همینو مگه نمیخواستید؟ چرا چون با ضد فوتبال و فوتبال کثیف (تنها استراتژی که بلنده) جلو پرسپولیس رو گرفته بود... حالا چون نتیجه نمیگیره به وزارت ورزش و دیگران ربطش ندید!
خوبه گرون ترین تیم لیگ و به لطف همین وزارت ورزش بستید! 3 میلیارد پول بازیکن دادید و...
با کیروش رفیقم بیا ببرمت تیم ملی
دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶، ۱۲:۲۹
استقلال از وقتی به بن بست خورد که محمود احمدی نژاد دیگه کاره ای نبود

حساب کن که دوچرخه سورارن 40 در صد افتخاراتشون رو در دوران سیاه محمود بدست آوردند

با جک تری دی و عزیز محمدی

حساب کن مصطفوی استقلالی رو که یکی از تز هاش این بود که باید پرسپولیس و استقلال نابود بشند تا فوتبال ایران پیشرفت

کنه رو گذاشت مدیر عامل پرسپولیس

ضربه ای که مصطفوی به پرسپولیس زد هنوز پس لرزه هاش تو باشگاه حس میشه

یا همین شرکت بهنام پیشرو که نفت رو به این روز انداخته میخواست با لابیهای خادم پرسپولیس رو اجاره به شرط تملیک کنه

یا رویانیان استقلالی و دزد و بیفکر

خدا رو شکر شر محمود از سر پرسپولیس رفع شد
ata
دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶، ۱۴:۵۶
در جواب :با کیروش رفیقم.....
میگم چطوری تو از اظهارات خودت حالت تهوع نمیگیری
از عقلی که خدا بهت داده استفاده کن نذار آکبند بمونه
این حجم از توهم والا نوبره
این حرف های در پیتی که ......
۱ ۱
کمی ادب و فرهنگ لطفن
دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶، ۱۸:۱۸
خب حقیقت تلخ است پ
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر