فهرست
درباره فساد در فوتبال؛ افشاگری کافی نیست
درباره فساد در فوتبال؛ افشاگری کافی نیست

درباره فساد در فوتبال؛ افشاگری کافی نیست

آی اسپورت - شاه‌حسینی رئیس سابق کمیته‌ی انضباطی فدراسیون فوتبال یک‌بار دیگر به تلویزیون آمد و روبروی علی ضیا مجری برنامه‌ی فرمول یک نشست و با آب و تاب از لایه‌های پنهان فساد در فوتبال ایران گفت. از تبانی‌ها تا هم‌جنس‌گرایی از تغییر نتایج تا پرداخت رشوه، از تطمیع داوران تا رد و بدل شدن پول‌های میلیاردی، در یک کلام فوتبال ایران آلوده شده و خیلی‌ها هم در این آلودگی نقش دارند، اما از فرمول مبارزه و بیرون آمدن از این منجلاب چیزی نگفت چون فرمول مبارزه چنان پیچیده است و از حساب و کتاب خاصی پیروی نمی‌کند.

داغ‌ترین و البته جنجال‌برانگیزترین حرف شاه‌حسینی پرده‌برداری از یک پرونده‌ی سی صفحه‌ای در مورد تمایلات هم‌جنس‌‌گرایی در فوتبال ایران بود.‌ او گفت این پرونده هنوز خام است و برای پخته شدن و رسیدن به مرحله‌ی اجرا نیاز به بررسی‌های بیشتری دارد ولی به دلایلی این بررسی هنوز صورت نگرفته است. یعنی آن‌چه از حرف شاه‌حسینی نتیجه گیری شد خیلی‌ها دوست دارند این پرونده همچنان کال و نا‌رس بماند. البته شاید ‌حرف‌های شاه حسینی خیلی مخاطبان برنامه‌ی فرمول یک را متعجب نکرد چون آنقدر از این افشاگری‌ها صورت گرفته و آب از آب تکان نخورده که عاملان فساد همچنان گردن‌کلفت‌تر و وقیحانه‌تر به کار‌های ناشایست خود ادامه می‌دهند و به ریش مبارزه‌کنندگان فساد در فوتبال ایران می‌خندند. عدم اعتماد به برخورد با فساد و نوع برخوردها با موضوع مبتلابه فوتبال و جامعه باعث شده که مردم چندان به نتایج و بازخورد این اتفاقات خوشبین نباشند.

وقتی در مسئله‌ی مبارزه با اختلاسگران و سواستفاده‌های فروان از بیت‌المال اتفاق مثبتی مشاهده نمی‌شود و اختلاسگران و دزد‌ها به راحتی به خارج از کشور کوچ می‌کنند و هیچگاه هم به سزای اعمالشان نمی‌رسند نباید از مردم انتظار داشت در بحث مبارزه با فساد در فوتبال و ورزش امیدوار باشند. شاه‌حسینی انسان خوب و متعادلی نشان می‌دهد و اتفاقاً در خیلی از موارد این‌چنینی آگاه و با دانش حرف می‌زند، اهل جوگیر شدن هم نیست، الحق و الانصاف هم در زمان ریاست ایشان در کمیته‌ی انضباطی فوتبال ما با چالش‌های کمتری روبرو بود و حرف و حدیث‌های کمتری پشت سر کمیته‌ی انضباطی و سازمان لیگ برتر بود، اما ایشان بدانند تنها حرف زدن،  بدون اینکه عزمی جدی برای مبارزه با فساد در فوتبال وجود داشته باشد تنها منجر به هوشیاری و تغییر سبک عوامل اصلی فساد در فوتبال می‌شود.

مبارزه با فساد در ایران بیشتر شبیه به آن مثل قدیمی است که تا صاحب‌خانه خواست دزد را بگیرد، دزد صاحب‌خانه را گرفت و با داد و بیداد که صاحب‌خانه در پی بردن آبروی من بوده است به راحتی از گرفتار شدن فرار کرد. همین اتفاقات باعث می‌شود نزدیک شدن به پرونده‌هایی که در مورد فساد مالی و اقتصادی است سخت‌ باشد و اگر کسی هم جرأت پرداختن به آن را داشته باشد و به آن ورود کند معمولاً برای‌شان با تاوان‌های سنگین همراه می‌شود. همین حالا خیلی‌ها کنار گذاشته شدن فردوسی‌پور را به همین موضوع پرداختن به فساد در فوتبال ربط می‌دهند. کتاب قانون برای مبارزه با فساد قطور است، اما راه فرار و حاشا را هم باز گذاشته، به عبارت ساده‌تر شفاف نبودن چگونگی مبارزه و عدم سخت‌گیری کافی در مواد قانونی دست عاملان مبارزه با فساد را بسته است.

در همین موضوع اخیر که شاه حسینی در تلویزیون به آن اشاره کرد انتظار می‌رفت که رسانه‌ها و مطبوعات با آب و تاب بیشتری در موردش بحث کنند، اما تنها به یک اشاره‌ی مختصر بسنده کردند چون می‌دانند این بحث هم مثل خیلی از بحث‌های گذشته خیلی زود به قسمت بایگانی ارجاع داده خواهد شد. پس چه دلیلی دارد که در این شرایط سخت مالی خود را به دردسر بیندازند. همه‌ی ما دوست داریم که یک فوتبال سالم، با رقابتی واقعی را مشاهده کنیم و به اصطلاح معروف نتایج در زمین فوتبال رقم بخورد نه در خارج از مستطیل سبز، اما همه‌ جرأت مبارزه با فساد و حتی مطرح کردن آن را ندارند و به همان عادت دیرینه‌ی ایرانیان یعنی به ما چه از کنار آن عبور می‌کنند.

امیدواریم که در مورد این مسئله‌ی مهم یک راه‌حل اساسی تدارک دیده شود و فقط به حرف زدن و بحث‌های الکی منجر نگردد الان سال‌های زیادی است که می‌گویند مجلس شورای اسلامی وارد بحث فساد در فوتبال شده ولی در عمل اتفاق خاصی رخ نداده مجلس دهم هم مثل مجلس نهم در حال پایان یافتن دوره‌ی چهار ساله‌ی خود است و پرونده‌ی مورد نظر به صحن علنی مجلس نیامد. همین کارها مردم را بدبین کرده و با جدی‌ترین مسائل کشور با شوخی و خنده برخورد می‌نمایند. فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش هم در مبارزه با فساد سردرگم هستند و به یک راه حل روشن نرسیده‌اند و تنها کار عملی در راستای مبارزه با فساد همزمان برگزار کردن هفته‌های پایانی مسابقات لیگ‌های مختلف در کشور است. وزارت ورزش هم در همه‌ی موارد کار را به مراجع ذیصلاح واگذار می‌کند!

۷ ۱  
آی اسپورت
2019-04-25 15:55:00
نظر دهید

۱ نظر
اکبر
پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۲۳:۱۳
درتعجبم که چرانویسندگانی که چندروزاست مدام درموردتراکتور می نویسنددرباره فساددرفوتیال سکوت کرده اند
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر