فهرست
مسوولیت باشگاه، کلیدی‌تر از مسوولیت شفر
مسوولیت باشگاه، کلیدی‌تر از مسوولیت شفر

مسوولیت باشگاه، کلیدی‌تر از مسوولیت شفر

آی اسپورت - روندی که وینفرید شفر در استقلال طی می‌کند در نیم فصل دوم باید نتایج روشن‌تر و نشانه‌های شفاف‌تری را بروز دهد. توقع تماشاگران در نیم فصل دوم جدی و فارغ از تعارف با مربی تازه‌وارد خواهد بود اما برای موفقیت احتمالی شفر باشگاه استقلال نباید نقش کلیدی خود را از یاد ببرد. مرور آنچه در پرسپولیس برای برانکو فراهم شد، درس نزدیک و بزرگی برای استقلال است. برانکو در پرسپولیس دفتر کار و مجموعه به نسبت مرتبی را در اختیار گرفت، پله پله تیم پرستاره‌ای ساخت و البته خود نیز در رشد بازیکنانش اثر گذاشت. شفر چنین فرصتی را در پایان فصل خواهد داشت اگرچه در نقل و انتقالات زمستانی نیز شفر سلیقه و نگاهش را در تیم ساختن بروز می‌دهد. شفر اما برای موفقیت به نظم بیشتری در باشگاه استقلال نیاز دارد، به نظم اداری و تشکیلاتی و البته امکانات سخت‌افزاری بهتر.

اگرچه مدیریت باشگاه پرسپولیس نیز در همین دوران مربیگری برانکو رسوایی پرونده مهدی طارمی را رقم زد یا جدل‌های مالی و شائبه‌برانگیز با هدایتی داشت و معاون اقتصادی مدیرعامل نیز با نقش‌های عجیبش در نقل و انتقالات مساله‌هایی ساخت اما برانکو ایوانکوویچ با مدیرانی طرف حساب بود که هر روز دنبال ماجراسازی رسانه‌ای نبودند و برای برانکو درهای بسیاری را به روی موفقیت باز کردند. در استقلال اگر شفر را برای پروژه‌ای چند‌ ساله می‌خواهند باید پایه‌های نظمی بهتر و تشکیلاتی مناسب‌تر را بگذارند. در هتل عاریه‌ای و با مترجمی که مصلحت (کدام مصلحت؟) باشگاه را در نظر می‌گیرد موفقیت سخت می‌شود و همین ملاحظات اولیه می‌تواند نقشی در آینده کاری سرمربی استقلال داشته باشد.

برای استقلال ادامه راهی موفقیت‌آمیز با شفر دشوار نیست. نیمکت استقلال مدعیان بیرونی ندارد که شفر در موقعیت‌های لرزانی قرار بگیرد. نتایج امیر قلعه‌نویی در ذوب‌آهن، دور شدن علی منصوریان به قول خودش از فضای مربیگری، بیکاری طولانی پرویز مظلومی و دوری‌اش از فوتبال و بی‌تجربه بودن فرهاد مجیدی در مربیگری، شفر را دچار دردسرهای رقابت برای ادامه کار در استقلال نمی‌اندازد اما آیا استقلال می‌تواند در روزهایی آرام همه چیز را برای موفقیت شفر آماده کند؟ از یاد نبریم که تماشاگران استقلال نیز به دلیل بحرانی که تیم‌شان از سر گذرانده، در این فصل توقعات عجیبی ندارند و چه بسا روند صعودی استقلال و رشد فنی تیم آنها را امیدوار کند. باشگاه استقلال اگرچه نیم فصل اول را هفتم جدول به پایان رسانده اما فشار وحشتناکی را تحمل نمی‌کند و نشانه‌های حداقلی رشد فنی در استقلال با وینفرید شفر، فشار تماشاگران به مدیریت باشگاه را کم کرده است. امیدواری تماشاگران استقلال این است که در چنین فضایی کار برای شفر آسان‌تر شود و باشگاه استقلال مسوولیت‌هایش در زمینه فراهم کردن سخت‌افزار بهتر در حضور شفر را نباید از یاد ببرد. استقلال برای عوض کردن ورق باید در کنار شفر باشد، نه اینکه به تماشای عملکرد شفر بنشیند.

۷۷    
آی اسپورت
2017-12-14 11:28:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر