فهرست
تاریخ‌سازی ژکو: منتقدان ساکت می‌شوند؟
تاریخ‌سازی ژکو: منتقدان ساکت می‌شوند؟

تاریخ‌سازی ژکو: منتقدان ساکت می‌شوند؟

آی اسپورت ادین ژکو حالا بر فراز قله هاست! او فقط یک گل با رکورد 21 گل باتیستوتا فاصله دارد. بعد از یک فصل اول پراشتباه، او حالا محور اصلی خط حمله تیمش شده و در هفته های زیادی عملکرد او برازنده لقب بهترین بازیکن زمین بوده است.

البته فرم فوق العاده او هم بعضی از هواداران رم را همچنان راضی نکرده. چند میسِ بد جلوی اودینزه و یک پنالتی افتضاح باعث شد تا بعضی از او انتقاد کنند. خودش هم در یک مصاحبه صادقانه بعد از آن بازی گفت: رم شبیه بوسنیه. اونا فقط از تو انتقاد نمی کنن، بلکه بهت فحش می‌دن. بهش عادت کردم. او در این مصاحبه از متد تمرینی رودی گارسیا هم انتقاد کرد و تیتر بسیاری از رسانه های ایتالیایی شد.

این یک رم یک جای سخت و دشوار برای فوتبال بازی کردن است، خبر جدیدی نیست. رمی ها از قدیم اعتبار کم صبری را داشته اند. فابیو کاپلو که آخرین قهرمانی در ایتالیا را برای رم به ارمغان آورده قبلا گفته بود هواداران با سرعتی باورنکردنی عشقشان نسبت به تیم او تبدیل به نفرت و اعتراض شد.

دعوا با هواداران در زمین تمرین دوران گارسیا در رم را به پایان برد. آن ها تیم رانیری را هم که در 2010 پا به پای تیم قهرمانِ مورینیو تا روز آخر پیش رفت را رد کردند و ووچینیچ یک بار به خاطر گل نزدن تا ماهِ نوامبر، هو شد.

ژکو بهتر از هر کس دیگری این مساله را درک کرده و می داند چه احساسی دارد: وقتی سه بازیو می بری، انگار اسکودتو بردی. اما وقتی یه بازیو میبازی همه چی افتضاح هست!

نباید انتقاد هایی که از ژکو می‌شوند را بزرگنمایی کنیم، اما صدای هو و سوت برابر کالیاری تقریبا واضح بود. این برای تیمی که تنها یک امتیاز از یووه عقب تر است کمی غیر ضروری به نظر می‌رسد. رم از هفت بازی اخیر خود 6 بازی را برده و در این راه تنها 2 بار دروازه اش باز شده. ژکو مانندِ اول فصل گل نمی‌زند اما عملکرد هایش در بازی های اخیر بسیار خوب بوده.

جالب است بدانید او اگر با همین عدد 0.69 گل به ازای هر بازی ادامه دهد، می تواند بیشترین میزان گل را در یک فصل در تاریخ رم ثبت کند. رم حداقل 20 بازی تا پایان فصل در تمامی رقابت ها دارد،  و این یعنی ژکو می‌تواند حدود 14 گل دیگر بزند. این‌گونه او 34 گله خواهد شد و با رکورد باشگاه که توسط پدرو مانفردینی ثبت شده برابری خواهد کرد. واضح است که او می تواند رکورد هایی بهتر از مونتلا، پروتزو و خودِ توتی ثبت کند. توتی در فصل 2006/07، 32 گل زد و بهترین آمارش را در یک فصل ثبت کرد. فصلی که باعث شد کفش طلا را هم ببرد. تازه باید در نظر بگیریم 20 بازی، کف بازی هایی است که رم دارد و با بالا رفتن در کوپا و یورو لیگ، ژکو ممکن است بازی‌های بیشتری هم انجام دهد.

حتی اگر به رکورد مانفردینی هم نرسد، شکستن رکورد باتیستوتا خودش بعد از آن فصل اول ناامید کننده دستاوردی بزرگ خواهد بود. وقتی اسپالتی به باشگاه آمد دیگو پروتی را برای پست فالس ناین در نظر گرفت و به نظر می‌رسید ژکو به در های خروجی هدایت می‌شود. اما ژکو ادعا می‌کند که هیچ‌وقت به ترک باشگاه فکر نکرده و تصمیم داشت برای جایگاهش در تیم بجنگند. جنگی که به نظر در آن پیروز شده: به ترکِ تیم فکر کردم چون وقتی بازی نمی‌کنی این مساله پیش میاد. ولی در آخرین بازی فصل به خودم گفتم اینجا رو ترک نمی‌کنم. این تصمیم خودم بود. هیچ کس ازم نخواست بمونم. این یک چالش شخصی بود. پس به تعطیلات رفتم و کمی استراحت کردم و بعد برگشتم و دوباره از اول شروع کردم ...

۶    
آی اسپورت
2017-01-29 22:05:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر