فهرست
گزارش: مورینیو و زلاتان به روایتِ یکدیگر
گزارش: مورینیو و زلاتان به روایتِ یکدیگر

گزارش: مورینیو و زلاتان به روایتِ یکدیگر

در یکی از بازی‌هایِ فصلِ 2008-2009، تنها فصلی که زلاتان زیرِ نظرِ مورینیو، در اینتر، بازی کرد، زلاتان از اینکه همبازی‌هایش بهش پاس نمی‌دادند و کمکش نمی‌کردند که آقایِ گلِ سریِ آ بشود به شدت عصبانی بود از مورینیو خواست تعویضش کند. اما مورینیو از این کار سر باز زد: «اون خیلی عصبانی به سمتِ من اومد و اشاره کرد که تعویضش بکنم. ایبرا فریاد میزد: ما قهرمان شدیم. من بهشون کمک کردم که قهرمان بشن، بعد حالا هیچکس به من کمک نمیکنه. منو بیار بیرون. ولی من خودم را زدم به نفهمیدن و جواب بدم: چی؟ چی؟ تشنته؟ آب میخوای؟ بعد براش یک بطریِ آب پرت کردم. ایبرا به بازی ادامه داد و چند دقیقه‌یِ بعد یک گل زیبا زد.»
 
ژوزه مورینیو همیشه از علاقه‌اش به زلاتان حرف زده است: «بازیکنی که به اندازه‌یِ ایبرا برایِ تیمِ من تلاش بکنه همیشه تویِ قلبِ منه. اون خیلی به اینتر کمک کرد و اینتر هم خیلی به اون کمک کرد. من همیشه از دیدنِ ایبرا خوشحال میشم و هر وقت میبینمش براش آرزویِ بهترینها را دارم، البته غیر از مواقعی که مقابلِ تیمِ من بازی میکنه. ایبرا بازیکنه خاصیه، یکی از بهترین مهاجمینِ جهان.»
 
علاقه‌یِ مورینیو به زلاتان تا حدی بود که در میانه‌هایِ فصلِ 2008-2009 او را برتر از کریستیانو رونالدو دانست: «رونالدو بازیکنِ خوبیه، ولی قطعا بهترین نیست. رونالدو برایِ این توپِ طلا گرفته که تیمش قهرمانِ چمپیونز لیگ و لیگِ برتر شده. ولی از نظرِ من ابراهیموویچ بهترین  بازیکنه.»
 
البته چند ماه بعد وقتی مورینیو به زلاتان اجازه داد به بارسلونا بپیوندد و به جایش ساموئل اتوئو را از این تیم گرفت، لحنش تغییر کرد: «اینتر دو تا گزینه داشت. یا باید به ابراهیموویچ میگفتیم قصد فروشت را نداریم، یا اینکه اونو به بارسلونا میدادیم و به جاش اتوئو به علاوه‌یِ 50 میلیون یورو به علاوه‌یِ یک فصل قرضی هلب را، مجانی، میگرفتیم. این معامله‌یِ فوق‌العاده‌ای برایِ ما بود، معامله‌ای 100 میلیون می‌ارزید. بهترین معامله‌یِ تابستون. کاکا 70 میلیون، رونالدو 96 میلیون. از نظرِ من این معامله 100 میلیون برایِ ما سود داشت چون اتوئو هیچ چیزی از ایبرا کم نداره.»
 
4 سالِ بعد، قبل از بازیِ نیمه نهاییِ چمپیونز لیگِ بینِ چلسی و پاریس سن ژرمن، مورینیو گفت واقعا حیف است اگر زلاتان شانسِ بازی در لیگِ برتر را پیدا نکند: «به نظرم اون هرجا که خوشحال و راضیه باید باشه. اگه تو پاریس راضیه باید همونجا باشه. اما خیلی حیفه بازیکنی که تو همه کشورهایِ مهمِ فوتبال بازی کرده و همه لیگهایِ مهم اروپا را برده، تویِ لیگِ برتر، بهترینِ لیگِ جهان بازی نکنه و قهرمانِ بهترین لیگِ جهان نشه. واقعا حیفه.»
 
اما علاقه‌یِ مورینیو به زلاتان علاقه‌ای دو طرفه است. زلاتان ماهِ مارچِ 2015 در مصاحبه‌ای گفت: «ما یک سال تو اینتر با هم کار کردیم و حسِ بسیار خوبی بینمون برقرار بود. تنها حسرتم اینه که این دوران فقط یک سال بود.»
 
زلاتان بخش‌هایِ زیادی از کتابِ زندگینامه‌اش، "من زلاتان ابراهیموویچ هستم" را به توضیحِ مورینیو اختصاص داده است: «ژوزه مورینیو یک فوق‌ِ ستاره است. اولین بار که مورینیو نامزدِ من، هلنا را دید، در گوشش گفت: تو فقط یک وظیفه داری. به خواب و خورد و خوراکش برس و همیشه خوشحال نگهش دار. مورینیو خیلی راحت هر چه در سرش است را می‌گوید. برایِ همین ازش خوشم می‌آید. مورینیو رهبرِ ارتشش است و البته همه‌یِ بازیکنانش برایش مهم هستند. او همیشه برایِ من تکست می‌فرستاد و ازم می‌پرسید حال و روزم چطور است. درست برعکسِ پپ گواردیولا. اگر مورینیو در اتاقی چراغ روشن کند، گواردیولا سریع پرده‌ها را می‌کشد. در نهایت رابطه‌یِ ما به جایی رسید که حاضر بودم برایش بمیرم.»
 
زلاتان درباره‌یِ جدا شدنش از اینتر و پیوستنش به بارسلونا هم می‌گوید: «مهم نبود چقدر قرار بود از حضور در بارسلونا خوشحال و راضی باشم. به هر حال از ترکِ مورینیو ناراحت بودم. این مرد واقعا آدمِ خاصی است.»
 
زلاتان در کتابِ کارلو آنچلوتی، "رهبریِ آرام" هم شیوه‌یِ مربیگریِ مورینیو را توضیح می‌دهد: «مورینیو یک ناظم است. از نظرِ او همه چیز جنگِ روانی و بازیِ ذهنی است. حقه‌هایی که می‌زد، اینکه کاری کند و ازش نتیجه‌یِ دیگری بگیرد، اینکه مدام تحریکم کند، برایم تازگی داشت. من از این بازی‌ها خوشم می‌آمد و رویم تاثیر مثبت می‌گذاشت. من تحتِ نظرِ مورینیو آقایِ گل شدم و لیگ را هم بردیم. مورینیو قبل از بازی داستان‌هایی برایِ ما تعریف می‌کرد و ما همه را باور می‌کردیم. اینجوری بود که ضربانِ قلبمان بالا می‌رفت و آدرنالین بالا می‌زد. اما برایِ او هرگز هیچ چیز کافی نبود. مورینیو مدام بیشتر ازت می‌خواست. ژوزه مورینیو دقیقا می‌داند با یک فوتبالیست چطور باید رفتار کرد. اما کارلو آنچلوتی دقیقا می‌داند با یک انسان چطور باید رفتار کرد.»
 
زلاتان پیش از بازیِ چلسی و پاریس سن ژرمن در این فصلِ چمپیونز لیگ، دو ماه بعد از اینکه مورینیو اخراج شده بود هم گفت: «به نظرم همه دلشون برایِ مورینیو تنگ میشه. اما اگه کمی صبر کنید دوباره اونو رویِ نیمکتِ یک تیم میبینید.»
 
حق با زلاتان بود. مورینیو خیلی زود برگشت و حالا مربیِ منچستر یونایتد است، جایی که احتمالا یک بارِ دیگر بازی‌هایِ ذهنی‌اش را با زلاتان از سر بگیرد.
 
 
     
آی اسپورت
2016-06-06 09:00:21
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر