فهرست
یادداشت: نسلِ طلاییِ شیاطینِ سرخِ اروپا
یادداشت: نسلِ طلاییِ شیاطینِ سرخِ اروپا

یادداشت: نسلِ طلاییِ شیاطینِ سرخِ اروپا

گابریله مارکوتی
 
از ادن ازارد و روملو لوکاکو گرفته تا یان ورتونگن و موسا دمبله، تا اکسل ویتسل و ماروان فلینی؛ قرار بود این بازیکنان به رهبریِ وینسنت کمپانی، در نقشِ برادرِ بزرگ‌تر رشد کنند. شش سال از این قرار می‌گذرد و اکثرِ این بازیکنان هنوز کنارِ هم هستند. درسته که کوین میرالاس و استیون دفور راهِ خودشان را گم کردند، اما در عوض تیبو کورتوا، کوین دبروینه، دیووک اوریگی و راجا ناینگولان به جمعِ نسلِ طلایی پیوستند. با این وجود بلژیک از حضور در یورو 2012 بازماند. دلیلِ اصلی گل‌هایِ دقایقِ آخری بود که از آذربایجان و اتریش خورد و 6 امتیازش را به 2 امتیاز کاهش داد. اما دو سال بعد بلژیک در جامِ جهانی بلند پروازانه هر 3 بازیِ گروهیِ خودش را برد، بعد آمریکایِ یورگن کلینزمن را شکست داد و بعد در جدالی بسیار نزدیک به آرژانتین باخت. حالا بعد از صعودِ آسان از دورِ مقدماتی یورو و رسیدن به جایگاهِ اولِ فوتبالِ جهان از منظرِ فیفا، زمانِ آن رسیده تا تمامِ قطعاتِ پازل کنارِ هم قرار بگیرند و یورو 2016 را فتح کنند.
اما برعکسِ آنچه باید، بلژیک به عنوانِ یکی از مدعیان راهیِ فرانسه نمی‌شود. یکی از دلایلِ مهم مصدومیت‌ها و فرمِ بدِ ستاره‌هایش است. نیکولاس لومبارت و وینسنت کمپانی، زوجِ اصلیِ مرکزِ خطِ دفاعی یورو را از دست داده‌اند و ادن ازارد و تیبو کورتوا، با استانداردهایِ خودشان فصلِ خیلی بدی را سپری کرده‌اند. اما مشکلِ بزرگ‌تر این است که کلیتِ این تیمِ بلژیک کمتر از اجزایش به نظر می‌رسد. مارک ویلموتس، مربیِ بلژیک، خودش بخشی از این نسلِ طلایی است. وقتی ویلموتس سالِ 2009 به عنوانِ دستیار به تیم ملی پیوست، تجربه‌یِ کمی در دورانی کوتاه با شالکه و سنت ترویدن داشت و قرار بود با کسبِ تجربه‌یِ کافی سالِ 2012 جانشینِ ژورژ لینکس شود. اما حالا بعد از گذشتنِ 4 سال دیگر بهانه‌ای برایِ ویلموتس باقی نمانده است.
 یکی از انتقاداتی که به ویلموتس می‌شود این است که بیشتر از اینکه به فکرِ درست کردنِ تیمی با تعادل باشد ترجیح می‌دهد 11 بازیکنِ برترش را به زمین بفرستد. برایِ مثال ویلموتس برایِ بازی دادن به کمپانی و لومبارت از یان ورتونگن و توبی آلدروایرلد به عنوانِ دفاعِ کناری استفاده می‌کرد. دلیلِ دیگر هم البته نداشتنِ فول‌بک‌هایِ درجه یک در نسلِ طلاییِ بلژیک بود. اما حالا حتی با مصدومیتِ کمپانی و لومبارت، ویلموتس بدونِ در نظر گرفتنِ اینکه زوجِ ورتونگن و آلدروایرلد بهترین زوجِ دفاعیِ فصلِ لیگِ برتر بودند، باز هم از این دو به عنوانِ فول‌بک استفاده می‌کند و توماس ورمالن و جیسون دنایر را در قلبِ دفاع قرار می‌دهد، با اینکه ورمالن در دو فصلِ اخیر فقط 7 بار برایِ بارسلونا بازی کرده و دنایر 20 ساله و بی‌تجربه است. از سویِ دیگر بازیِ ورتونگن در چپ و آلدروایرلد در راست باعث می‌شود بلژیک در بعدِ هجومی سرعت و تکنیکِ کافی در عرضِ زمین از سویِ فول‌بک‌هایش را نداشته باشد. جدا از خطِ دفاع، بلژیک در حمله هم با مشکل روبرو است. حضور بازیکنانی مثلِ فلینی و لوکاکو باعث می‌شود تا بازیِ تیمِ ویلموتس تبدیل به فوتبالی مستقیم با توپ‌هایِ بلند شود، نکته‌ای که می‌تواند رویِ بازیِ خلاقانه‌یِ دبروینه و ازارد تاثیرِ منفی بگذارد.
با تمامِ این نکات، نسلِ طلاییِ بلژیک با ویلموتس بزرگ شده‌اند و احترام و وفاداریِ زیادی نسبت بهش دارند. ویلموتس در این دوران موفق شده روحیه‌ و اتحادِ تیمی خوبی در رختکنش درست کند، کاری که با توجه به چند فرهنگه بودنِ بلژیک اصلا آسان نبوده. شاید ویلموتس تاکتیسینی بزرگ نباشد، اما هماهنگیِ قابلِ ملاحضه‌ای بینِ بازیکنانش ایجاد کرده، چیزی که در تورنمنت‌هایِ کوتاه می‌تواند بسیار حیاتی باشد. از سویِ دیگر بلژیک با داشتنِ کورتوا درونِ دروازه، با اینکه فصلِ خوبی را سپری نکرده ولی هنوز جزوِ 4 دروازه‌بانِ برترِ دنیا است، و البته ورتونگن و آلدروایرلد به عنوانِ دفاع‌هایِ کناری که حداقل در بعدِ دفاعی و ضرباتِ آزاد استحکامِ زیادی به تیمشان می‌دهند، از پشتوانه‌یِ خوبی برایِ پیروزی در بازی‌هایِ نزدیکِ در دورِ حذفیِ یورو برخوردار است. کنارِ این خطِ دفاعی، بلژیک بازیکنانی دارد که در یک لحظه از هیچ، موقعیتِ گل می‌سازند. دبروینه و ازارد گزینه‌هایِ واضحِ چنین بازیکنانی هستند. اما رویِ نیمکت یانیک کاراسکو و دریس مرتنز را هم نباید فراموش کنیم.
ویلموتس در طولِ تورنمنت ممکن است تصمیماتی بگیرد که از نظرِ فنی باعثِ تعجب شود. اما همبستگیِ تیمیِ بلژیک و قدرتِ او در روحیه دادن به ستاره‌هایِ افت کرده‌اش، می‌تواند کلیدِ موفقیتِ نسلِ طلایی باشد، نسلی که البته یورو 2016 آخرین فرصتِ قهرمانی‌اش نیست، اما شاید بهترین باشد.
 
 
 
     
آی اسپورت
2016-06-06 09:06:18
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر