فهرست
گزارش ویژه: ایران با چند ورزشکار به ریو می‌رود؟
گزارش ویژه: ایران با چند ورزشکار به ریو می‌رود؟

گزارش ویژه: ایران با چند ورزشکار به ریو می‌رود؟

آی اسپورت - در شرایطی که درست ٦٠ روز دیگر بازی‌های المپیک ریو شروع می‌شود، کاروان اعزامی کشورمان هم رفته‌رفته بارش را می‌بندد و تقریبا سهمیه‌هایش را گرفته‌شده می‌بیند. کاروان اعزامی کشورمان به المپیک ریو ٢٠١٦ تا همین‌جا دست به دو کار بزرگ زده که هر دو ارتباط مستقیمی با رشته ورزشی والیبال دارد.
 
رکورد سهمیه‌ها شکسته شد
کاروان ایران با سهمیه‌ای که والیبال دو روز پیش گرفت، رکوردی جاودانه به جا گذاشت؛ در واقع پیش از والیبال، ورزشکاران ایرانی ٤٧ سهمیه المپیکی در ١٣ رشته مختلف گرفته بودند، ولی با ١٢ سهمیه‌ای که والیبالیست‌ها به این تعداد اضافه کردند رکورد تعداد ورزشکاران اعزامی به ریو برای ایران شکسته شد. پیش از این در المپیک پکن بود که ایران توانسته بود ٥٥ سهمیه بگیرد، ولی این دوره فعلا با همین ٥٩ سهمیه رکورد شکسته شده است. ضمن اینکه والیبال هم با تمهیداتی که اندیشیده شد، بالاخره طلسم نرفتن‌هایش به المپیک را شکست و سهمیه گرفت.
 
کمتر از المپیک لندن
اگرچه رکورد تعداد سهمیه‌ها شکسته شده، ولی هنوز در مقایسه با المپیک قبلی یک پسرفت کوچک دیده می‌شود. در المپیک لندن تعداد سهمیه کاروان ایران ٥٤ سهمیه بود؛ در شرایطی که این سهمیه‌ها به رشته‌های تیمی نرسیده فعلا رکورد گرفتن سهمیه‌های انفرادی مربوط به همان دوره قبل است. به عبارت ساده‌تر، اگر در این دوره والیبال که رشته تیمی بوده را فاکتور بگیریم، تعداد سهمیه‌های انفرادی کسب‌شده در مقایسه با دوره قبلی هفت سهمیه کمتر است که می‌تواند موضوعی تأمل‌برانگیز باشد. بااین‌حال هنوز هم جای امیدواری وجود دارد و می‌توان امید داشت کاروان ایران چند سهمیه دیگر را هم به سهمیه‌هایش اضافه کند.
 
احتمال افزایش سهمیه تا ٦٢
اگرچه تا اینجا سهمیه‌های انفرادی کاروان ایران ٤٧ سهمیه است، ولی این امید وجود دارد که این تعداد حداقل به ٥٠ سهمیه برسد. درواقع هنوز چند فرصت دیگر برای گرفتن سهمیه در چند رشته ورزشی وجود دارد و می‌توان به رشته‌های انفرادی در مقایسه با رشته بسکتبال که رشته‌ای تیمی است، امید زیادی داشت. رشته‌هایی که شانس گرفتن سهمیه، حتی به صورت اندک، هنوز در آن وجود دارد، بسکتبال، تیروکمان، شنا، دوومیدانی و بوکس هستند.
 
بسکتبال ناامید، بوکس امیدوار
خیلی سخت است دلخوش باشیم که امسال کاروان ایران با دو سهمیه تیمی بتواند در ریو حاضر باشد. اگرچه از قبل می‌شد تصور کرد والیبال با توجه به قوانین جدید بخت زیادی برای گرفتن سهمیه دارد، ولی درباره بسکتبال شرایط کاملا متفاوت است. ملی‌پوشان بسکتبال ایران اگرچه هنوز روی کاغذ شانس گرفتن سهمیه را دارند، ولی این شانس بسسیار کم است. تیم ‌ملی کشورمان باید راهی مسابقات انتخابی ایتالیا شود و با قدرت‌های جهانی این رشته مسابقه دهد. می‌شود بیشتر به این امید داشت که این بازی‌ها مقدماتی فراهم کند که تیم ‌ملی برای تورنمنت‌های پیشِ‌رو آماده‌تر باشد. درباره شنا هم اگرچه تصور می‌شد ابتدا وایلدکارت به ایران می‌رسد، ولی بعدها مشخص شد این وایلدکارت به کشورهای ضعیف‌تر تعلق می‌گیرد و ایران از گرفتن وایلدکارت کنار رفته است. درواقع تا قبل از المپیک ٢٠٠٨، ایران در فهرست کشورهایی بود که می‌توانست با گرفتن وایلدکارت در دو رشته شنا و دوومیدانی در المپیک شرکت کند، ولی از آن زمان به بعد با توجه به قدرت بیشتر ایران در گرفتن سهمیه‌ها و البته جایگاه رده‌بندی ایران در المپیک‌ها، این وایلدکارت‌ها به کشورهای دیگر رسید؛ بنابراین شناگران کشورمان هم برای گرفتن سهمیه المپیک کار دشواری دارند. درست مثل دوومیدانی‌کاران کشورمان؛ به‌ویژه در بخش زنان.
با توجه به رکوردهای فعلی ملی‌پوشان کشورمان و رکوردی که رقبایشان ثبت کرده‌اند، آنها هم کار بسیار سختی برای گرفتن سهمیه المپیک دارند. دراین‌میان شانس دو رشته بیشتر از بقیه است؛ اولی تیروکمان است که حداقل می‌توان امید داشت ایران در رشته تیمی بتواند سهمیه بگیرد. اگر این اتفاق بیفتد آن وقت می‌توان امید داشت دو سهمیه دیگر هم در بوکس نصیب کاروان کشورمان شود. بوکسورهای ایران فعلا با تک‌سهمیه احسان روزبهایی در ریو نماینده دارند، ولی امید زیادی وجود دارد که دو سهمیه دیگر هم به کاروان ایران در رشته بوکس در مسابقات انتخابی پیشِ‌رو اضافه شود. اگر روی کاغذ معادلات به هم نخورد، باید گفت کاروان ایران امسال می‌تواند حداقل با ٦٢ سهمیه که در نوع خودش رکورد بی‌نظیری است پا به بازی‌های المپیک بگذارد.

کد خبر:9402
 
  ۱  
آی اسپورت
2016-06-06 11:52:20
نظر دهید

۱ نظر
فرشاد
دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۵، ۱۳:۱۲
سهراب مرادی وزنه برداری رو جا انداختین
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر