فهرست
علی کفاشیان همچنان بیگانه با فوتبال
علی کفاشیان همچنان بیگانه با فوتبال

علی کفاشیان همچنان بیگانه با فوتبال

 آی اسپورت – علی  کفاشیان ، رئیس فدراسیون فوتبال  در مورد تصمیم جباری حرف تازه ای به زبان آورده اند  : « بازیکن برای تیم ملی حکم سرباز و عدول از آن حکم سرباز فراری را دارد»

ایشان ضمنا ( به عنوان نماینده وزارت ورزش) در موردعدم پرداخت دو میلیارد کذائی به پرسپولیس اضافه کرده اند: «اساس کار باید درست شود مدیریتهای پیشین بلائی سر پرسپولیس آورده اند و این باشگاه ورشکسته است ونیز مدیران قبلی قیمت بازیکنان را بالا برده و بازاز نقل و انتقالات را خراب کرده اند ».

اما این سخنان از نظر مناسبات حاکم بر فوتبال چنان بی معنا است که عاجزانه استدعا داریم کسی یا سازمانی اعم از ای اف سی و فیفا و.. پیدا شده و یا آقای کفاشیان را با وظایف و قوانین فوتبال آشنا کند یا مبنای قانونی چنین فرمایشاتی را برای علاقمندان فوتبال روشن کند:

 1 - کدام قانون بازیکن حرفه ای را موظف به حضور در تیم ملی می کند؟  حضور در تیم ملی وظیفه ای احساسی ، اخلاقی ودر بهترین بیان وظیفه ای ملی است و اهمیت آن در اختیاری و نه اجباری بودن آن است . کدام قانون یا تبصره حکایت از  اجباری بودن آن می کند و قیاس آن با سربازی که فرار از آن جرم ومستوجب مجازات است چه معنی دارد؟ وطبق قانون اساسی هر فرد دارای حقوق روشن و واضح است و  نمیتوان اورا بدون داشتن تعهد رسمی وادار به انجام کاری برخلاف میلش کرد ؟

 2 - آیا وزارت به هیئت مدیره منتخب خود ( منتخب وزارت هم نباشد چون اقدامی جهت تغییر مدیریت با امدن دولت جدید صورت نگرفته  قرائن دال بر تایید هیئت مدیره است ) اعتماد ندارد؟ بفرض چنین اعتمادی نباشد مگر فدراسیون زیر مجموعه وزارت ورزش است که تقسیم این مبلغ بر عهده فدراسیون قرار می گیرد؟ 

 3 - مالک اعم از دولتی یا خصوصی حق دخالت در سیاستهای داخلی باشگاه را ندارد ،  فوتبال ناظر بر مسئولیت فردی است بازیکن در برابر مربی، مربی در برابرمدیر عامل ، مدیر عامل در برابر هیئت مدیره و هیئت مدیره در مقابل مالک حتی در داوری هم یکنفر یعنی داور وسط مسئول بوده و باید پاسخگو باشد . مداخله هرکس در وظایف دیگران با هر عنوانی اوج بی قانونی است و تاسف آور اینکه فدراسیون نه تنها با این بی قانونیها برخورد نمیکند بلکه خود در نقش مجری اول در این بی قانونیها وارد عمل می شود و از همه بدتر آنکه وقتی دولت مالک باشد میتواند بمنزله دخالت و حضور سیاست در امر فوتبال تلقی شود.

  4 - اگر باور کنیم مدیریت پیشین این بلا را سر پرسپولیس آورده  وپرسپولیس را ورشکسته کرده چرا بموقع با انها برخورد نشده است؟ چرا رویه ای وجود ندارد که تغییرات سیاسی ، مسولیتها را با خود به ناکجاهای پنهان و غیرقابل ردیابی نبرد؟ ورشکسته اصطلاحی در قانون تجارت و معنای روشنی دارد وصرفا براساس تراز منفی مالی یا بیلان سالیانه نمیتوان شرکت یا موسسه ای را ورشکسته اعلام کرد و وقتی میزان بدهی بر مجموع ارزش دارئیها (اعم از منقول و غیر منقول و در فوتبال ارزش بازیکنان وارزش برند نیزاز ارزش  سرمایه ای برخوردار است ) فزونی گیرد می توان انرا ورشکسته نامید که در مورد پرسپولیس صدق نمیکند .

  5 – سئول مهم دیگر این است که اساسا فدراسیون در این بین چه می کند؟ فدراسیون و متولیان آن اگر از توانائی لازم برخوردار بودند می توانست با در صدی از درامدهای صنعتی سود آور بنام فوتبال از نظر مادی بی نیاز ازحمایت وزارت برای تمدید قرارداد سر مربی تیم ملی ، کاسه چه کنم بدست نگیرد و دست نیاز به طرف وزارت دراز نکند واحیانا ناگزیر مجری بی قانونیهای این چنینی نیز نمی شد.

 6 - در میزان دانش متولیان امر همین بس که هنوز پی نبرده اند قیمت بازیکنان و دستمزد آنها در بازار جهانی و بر حسب  توانائی وتقاضای موجود در بازار و کمیابی بازیکنان خوب تعیین میشود و هیچ بنی بشری از جمله مدیران نالایق ( بقول آقای کفاشیان ) قادر به بالا و پائین بردنن و اخلال در نقل وانتقالات نبوده و نیست چنانچه برای بازیکنان فعلی برسپولیس در همین بازار جعلی و همجوار خلیج فارس مبالغ بمراتب بالاتری پرداخت می شود  و در واقع این معدود ستارگان فوتبال ایران هستند که  یا از سر عرق ملی یا محضورهای خانوادگی و.... حاضر شده اند در شرایطی بدتر و با مبالغ کمتر به این فوتبال بی رمق و بی رونق تا حدودی رونق ببخشند که جای تقدیر دارد اما در فوتبال ما آماج بدترین اتهامات از پولدوستی و پول پرستی تا بی غیرتی قرار گرفته و حتی اهانتهای رکیک را تحمل میکنند.

     
آی اسپورت
2014-04-11 11:44:09
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر