فهرست
یورو آسمانی برایِ درخششِ ستاره‌هایِ خاموش
یورو آسمانی برایِ درخششِ ستاره‌هایِ خاموش

یورو آسمانی برایِ درخششِ ستاره‌هایِ خاموش

با شروعِ یورو 2016 ستاره‌هایی پا به زمین می‌گذارند که یا برایِ ادامه‌یِ راه نیاز به یک شروعِ دوباره دارند و یا برایِ خداحافظی نیاز به پایانی به یاد ماندنی. ماریو گوتزه، ادن ازارد و سسک فابرگاس جزوِ گروهِ اول هستند، زلاتان ابراهیموویچ جزوِ گروهِ دوم و وین رونی جزوِ هر دو گروه.
وین رونی در حالِ حاضر خودش را شبیه به شیررِ 96 می‌بیند. اسمِ بزرگی که به دلیلِ آماده نبودن بحثِ کنار گذاشتنش از ترکیبِ اصلی پیش آمده. بحثی که البته روی هاجسون هم مثلِ تری ونبلز علاقه‌ای به شرکت در آن ندارد. هاجسون اعلام کرده که رونی با بازوبندِ کاپیتانی در ترکیبِ اصلی بازی خواهد کرد. اما سوال اینجاست که کجا؟ رونیِ 30 ساله به شکلِ طبیعی به نظر می‌رسد دیگر قرار است در خطِ میانی بازی کند. شاید برایِ همین است که هاجسون 5 مهاجم با خودش به یورو برده است. اما اگر رونی در خطِ میانی بازی کند باید لحظه‌هایِ زیادی مثلِ نفوذش در فینالِ اف.ای کاپ که نهایتا منجر به گلِ خوان ماتا شد بیافریند، نه اینکه مثلِ بیشتر دقایقِ آن بازی پاس‌هایِ عرضیِ ساده بدهد. حقیقت درباره‌یِ رونی این است که او از یورو 2004 بدین سو، جایی که از رویِ دفاعِ فرانسه مثلِ غلتک رد می‌شد، هیچ تورنمنتِ خوبی با انگلیس نداشته. شاید این آخرین فرصت برایِ رونی باشد که میراثِ خودش در تیمِ ملی را فراتر از صرفا رکوردِ گل‌هایش ببرد.
کنارِ رونی، همبازیِ احتمالیِ آینده‌اش، زلاتان ابراهیموویچ هم وضعیتی مشابه دارد. زلاتان هم مثلِ رونی آخرین تورنمنت فراموش‌نشدنی‌اش را با آن گلِ پشتِ پایِ باورنکردنی به ایتالیا، سالِ 2004 پشتِ سر گذاشت. درسته که زلاتان در یوروها و جامِ جهانی‌هایِ بعدی هم برایِ سوئد موثر بود، اما هرگز به پایِ نمایش‌هایش برایِ تیم‌هایِ باشگاهی‌اش نرسید. نابود کردن تیم‌هایِ ضعیفِ فرانسوی و قهرمانیِ پیاپی در لیگِ یک برایِ زلاتان امری عادی شده بود، اما او نیاز به چیزی فرایِ بالا رفتنِ تا یک چهارمِ نهاییِ چمپیونز لیگ داشت. همانطوری که در رده‌یِ ملی هم نیاز به تورنمنتی به یاد ماندنی دارد تا میراثِ خودش را برایِ سوئد جاودانه کند. بعد از اینکه سوئد به جامِ جهانیِ 2014 نرسید زلاتان گفت: «جامِ جهانی بدونِ من ارزش تماشا کردن نداره.» شاید وقتش رسیده تا زلاتان این ادعا را در زمین ثابت کند.
اما جدا از رونی و زلاتان که به پایانِ اوجِ فوتبالشان نزدیک می‌شوند، ستاره‌هایِ دیگری هم هستند که سالی نه چندان خوب را سپری کرده‌اند و آماده‌یِ درخششِ و ابرازِ وجودی دوباره هستند. 6 سالِ پیش سسک فابرگاس در فینالِ جامِ جهانی پاسِ گلِ قهرمانی را به اینیستا داد و 4 سال بعد ماریو گوتزه گل قهرمانیِ آلمان در فینال را زد. اما در فصلی که گذشت دو ستاره‌یِ چلسی و بایرن خیلی دور از سطحی که باید بودند، مخصوصا گوتزه. فوتبالِ ماریو گوتزه از گلی که به آرژانتین در فینالِ 2014 زد سیری نزولی را طی کرده است. در پایانِ این فصل حتی کار به جایی کشید که بایرن عملا اعلام کرد اگر گوتزه تصمیم گرفته در آلیانتز آرنا باقی بماند باید بداند که خیلی بهش بازی نخواهد رسید. اما آمدنِ کارلو آنچلوتی به جایِ پپ گواردیولا حداقل می‌تواند شانسی به گوتزه بدهد تا با بازگشت به دورانِ خوبش در تیم ملی و در یورو اثری مثبت رویِ ذهنِ مربیِ جدیدش، قبل از شروعِ فصلِ جدید بگذارد.
سسک فابرگاس هم مثلِ گوتزه در فصلِ جدید مربیِ جدیدی خواهد داشت و مثلِ گوتزه فصلی بد را پشتِ سر گذاشته است. شاید مهمتر از نمایشش در چلسی البته نبودنِ ژاوی در تیم ملی باشد. این اولین تورنمنتِ اسپانیا بعد از شروعِ حکومتش بر فوتبالِ اروپا بدونِ ژاوی است. حالا جا برایِ فابرگاس خالی شده تا پستی که برایِ بارسلونا نتوانست بازی کند را برایِ تیم ملی به عهده بگیرد. برایِ فابرگاسِ 29 ساله دیگر زمانِ آن رسیده تا از زیرِ سایه‌یِ ژاوی بیرون بیاید و رهبریِ خطِ میانیِ لا روخا را در دست بگیرد. برایِ رسیدن به این هدف فابرگاس باید به فرمِ فصلِ 2014-2015 بازگردد.
اما فابرگاس تنها ستاره‌یِ چلسیِ قهرمانِ دو فصل پیش نبود که افتی وحشتناک در این فصل داشت. بحث‌هایِ زیادی درباره‌یِ ادن ازارد در این فصل شده و اتهاماتِ زیادی بهش زده‌اند. از جمله اینکه برایِ مورینیو بازی نکرده، یا فقط پدیده‌یِ یک فصلی بوده، یا فقط برایِ خودش بازی می‌کند و هر وقت به سودش باشد. اما نمایشِ او در چند هفته‌یی آخر، به خصوص مقابلِ تاتنهام نشان داد ازاردِ فصلِ 2014-2015 هنوز از بین نرفته است. حالا ازاردِ 25 ساله با بازوبندِ کاپیتانیِ بلژیک می‌تواند جانی تازه به حرفه‌یِ خودش و تیمش ببخشد و با درخششِ در یورو 2006 شروعی دوباره داشته باشد.
 
 
     
آی اسپورت
2016-06-07 10:03:54
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر