فهرست
پدیده‌هایِ جوانِ یورو 2016
پدیده‌هایِ جوانِ یورو 2016

پدیده‌هایِ جوانِ یورو 2016

 
دلی علی (انگلیس، تاتنهام)
 
هافبکِ 20 ساله‌یِ سه‌شیرها یک سالِ پیش برایِ ام.کی. دانز در لیگِ یکِ جزیره بازی می‌کرد. اما انتقالِ تابستانیِ او به وایت هارت لین خیلی زود ازش پدیده‌یِ اولِ فوتبالِ انگلیس را ساخت. دلی علی در فصلی که گذشت با شروعی باورنکردنی برایِ تاتنهام در لیگ 10 گل زد و 9 پاسِ گل داد. علی خیلی زود به تیم ملی دعوت شد و در اولین بازیِ ملی‌اش در نوامبرِ 2015 مقابل فرانسه گل زد. نمایشِ او در بازی‌هایِ بعدیِ انگلیس، به خصوص در پیروزیِ 3-2 مقابل آلمان به قدری خوب بود که تقریبا امکانِ نیمکت‌نشینی‌اش در یورو وجود ندارد. دلی علی از جهاتی یادآوردِ نابغه‌ای به نامِ پل گاسکوین است.
 
 
کینگزلی کومن (فرانسه، بایرن مونیخ)
 
کومنِ 19 ساله که تابستانِ پیش به صورتِ قرضی از یوونتوس به بایرن پیوست به قولِ پپ گواردیولا به شکلی "دیوانه‌وار" برایِ تیمِ جدیدش خوب بازی کرد و 4 گل و 6 پاسِ گل در 23 حضور در بوندسلیگا به نامی خودش ثبت کرد. کینگزلی کومن که وینگری فوق‌العاده سریع و تکنیکی است در چمپیونز لیگ هم تیرِ خلاص را به یوونتوس زد و نتیجه را 4-2 کرد تا راهی برایِ بازگشتِ تیمِ سابقش باقی نماند. کومن اولین گلش برایِ فرانسه را هم در پیروزیِ 4-2 مقابلِ روسیه زد. با توجه به حضورِ گریزمن و پایت و مارسیال احتمالا کومن در ترکیبِ اصلیِ فرانسه در یورو قرار نمی‌گیرد، اما هر زمان به بازی بیاید می‌تواند با حرکاتِ ویرانگرش نتیجه را تغییر بدهد.
 
 
بریل امبولو (سوئیس، بازل)
 
سرعت، قدرت و دقت؛ بریل امبولو هر سه فاکتور را دارد. مهاجمِ 19 ساله‌یِ بازل در 86 بازی برایِ این تیم 30 گل زده و در چمپیونز لیگ هم تجربه‌یِ بازی پیدا کرده و در 9 بازی برایِ سوئیس هم یک گل زده است. امبولو آینده‌یِ درخشانی در پیش دارد، آینده‌ای که بر اساسِ گزارش‌ها احتمال دارد در وایت هارت لین یا حتی اولدترافورد رقم بخورد.
 
 
الکساندر گولوین (روسیه، زسکا موسکو)
 
بازیسازِ 20 ساله‌یِ زسکا تنها بازیکنِ فهرستِ 23 نفره‌یِ روسیه است که زیرِ 25 سال دارد. لنیود اسلاتسکی، مربیِ روسیه اعتقادِ زیادی به گولوین دارد و با اینکه او در زسکا هنوز بازیکنِ ثابتی نشده جایِ ویژه‌ای در تیمِ ملی دارد، جایی که در 3 بازی 2 گل زده است.
 
 
آنتونی مارسیال (فرانسه، منچستر یونایتد)
 
وقتی گرانقیمت‌ترین تینیجرِ تاریخِ فوتبالِ اروپا در جدال با لیورپول برایِ اولین بار پا به اولدترافورد گذاشت، شک و تردیدِ زیادی درباره‌یِ کیفیت و ارزشش بود. اما آنتونی مارسیال تنها چند دقیقه وقت می‌خواست تا یک‌تنه خطِ دفاعیِ لیورپول را به هم بریزد و دروازه‌یِ سیمون مینیوله را باز کند. مارسیال یکی از کورسوهایِ امیدِ منچستر یونایتدِ لویی ون گال در فصلی گذشت بود و یورو 2016 می‌تواند فرصتی برایش باشد تا نامِ خودش را از یک پدیده به یک سوپراستار تغییر بدهد.
 
 
دیووک اوریگی (بلژیک، لیورپول)
 
در حالیکه در جامِ جهانیِ 2014 کریستین بنتکه مصدوم بود و روملو لوکاکو ناآماده، مهاجمِ 19 ساله‌ای به نامِ دیووک اوریگی بلژیک را مقابلِ روسیه نجات داد تا بدل به پدیده‌یِ جدیدِ کشورش شود. اوریگی این فصل خودش را به یورگن کلوپ هم در لیورپول ثابت کرد و با 5 گل در 6 بازیِ آخر، آینده‌یِ بنتکه در آنفیلد را بیش از پیش نامطمئن ساخت. اوریگی در یورو هم باید برایِ قرار گرفتن در ترکیبِ اصلی با لوکاکو، بنتکه و میچی باشوایی رقابت کند.
 
 
مارکوس رشفورد (انگلیس، منچستر یونایتد)
 
بزرگ‌ترین سورپریزِ فهرستِ نهاییِ روی هاجسون قطعا مهاجمِ 18 ساله‌یِ یونایتد بود. مارکوس رشفورد در ماهِ فوریه و به خاطرِ مصدومیتِ آنتونی مارسیال در گرم کردنِ قبل از بازی مقابلِ میچیلند در یوروپا لیگ، برایِ اولین بار برایِ منچستر یونایتد به زمین رفت و 2 گل زد. رشفورد در اولین بازی‌اش در لیگِ برتر هم 2 گل به آرسنال زد و نهایتا در اولین بازیِ ملی‌اش یک گل به استرالیا زد. درخششِ رشفوردِ جوان، که آینده‌یِ یونایتد به حساب می‌آید، به حدی بود که هاجسون با وجودِ داشتنِ کین و واردی و رونی و استوریج، او را هم با خودش به فرانسه برد.
 
 
رناتو سانچس (پرتغال، بایرن مونیخ)
 
یکی از جذاب‌ترین بازیکنانِ جوانِ حالِ حاضر اروپا رناتو سانچس است، هافبکِ 18 ساله‌ای که به قدری در ترکیبِ بنفیکا این فصل درخشید که بایرن مونیخ قبل از شروعِ یورو 2016 کارِ خریدش را تمام کرد. رناتو که اولین بازی‌اش برایِ بنفیکا را در اکتبرِ 2015 و اولین بازی‌اش برایِ پرتغال را در مارچِ 2016 انجام داد، پتانسیل بدل شدن به بهترین هافبکِ باکس تو باکسِ اروپا را دارد. رناتو جوان‌ترین بازیکنِ پرتغال در یک تورنمنتِ معتبر از یورو 2004 بدین سو و ظهورِ کریستیانو رونالدو است.
 
 
لیروی سانه (آلمان، شالکه)
 
سانه نامِ خودش را از فصلِ پیش با گلی که در چمپیونز لیگ در برنابئو به رئال زد سرِ زبان‌ها انداخت. سانه این فصل هم در بالِ راستِ شالکه در بوندسلیگا نمایشی خیره‌کننده داشته و باشگاه‌هایِ بزرگِ زیادی را جلبِ خودش کرده است. منچستر سیتی یکی از مشتریانِ اصلیِ اوست. اینکه به سانه چقدر در یورو 2016 بازی برسد می‌تواند تاثیرِ زیادی رویِ ترنسفرِ تابستانی‌اش بگذارد.
 
 
جولین وایگل (آلمان، دورتموند)
 
وایگل سورپریزِ بزرگِ دورتموندِ توماس توخل در این فصل بود. این هافبک دفاعیِ 20 ساله که فصلِ پیش با مونیخِ 1860 در بینِ سه تیمِ آخرِ بوندسلیگایِ دو بود، در مدتِ 12 ماه پیشرفتِ فوق‌العاده‌ای داشت و بعد از پیدا کردنِ جایی ثابت در مرکزِ خطِ میانیِ دورتموند، در ماهِ می برایِ اولین بار با پیراهنِ آلمان هم به زمین رفت. حضورِ وایگلِ جوان رویِ نیمکت می‌تواند دستِ یواخیم لوف را برایِ چرخشِ بازیکنانش باز نگه دارد. 
     
آی اسپورت
2016-06-07 10:20:06
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر