فهرست
تفاوتِ نقش و اهمیت برایِ باشگاه و تیم ملی
تفاوتِ نقش و اهمیت برایِ باشگاه و تیم ملی

تفاوتِ نقش و اهمیت برایِ باشگاه و تیم ملی

دو نکته‌ای که درباره‌یِ ترکیبِ تیم‌هایِ ملی باید در نظر بگیریم توجه مربیان به نقشِ بازیکنان در مرحله‌یِ مقدماتیِ تورنمنت‌ها و همیشه کمبودِ متخصص در یک پست برایِ یک تیم است. این عاملِ دوم باعث می‌شود تا بازیکنان خیلی اوقات در پستی متفاوت با پستی که در باشگاه‌شان بازی می‌کنند به کار گرفته شوند و به همین دلیل ارزش‌شان برایِ تیم ملی متفاوت می‌شود. در زیر به 4 نمونه از بازیکنانِ یورو 2016 می‌پردازیم
 
 
آردا توران
 
ستاره‌یِ تیم ملیِ ترکیه فصلِ عجیبی را پشتِ سر گذاشت. او در تابستان در حالیکه می‌دانست محرومیتِ بارسا از خریدِ بازیکن باعث می‌شود که تا ژانویه قادر به بازی کردن نباشد، از اتلتی راهیِ نوکمپ شد. آردا پس از شروعِ سالِ 2016 بالاخره برایِ بارسا به زمین رفت و در دو بازیِ اولش نمایشی خوب داشت و یک پاسِ گل هم داد. اما پستی که او در بارسا بازی کرد، یعنی جایگزینی هجومی‌تر برایِ راکیتیچ در مرکزِ زمین، چندان مناسبش نبود و کم کم به نیمکت‌نشینی ثابت تبدیل شد. حالا بارسا حتی حاضر است با دریافتِ پیشنهادی قابلِ قبول آردا را همین تابستان بفروشد. اما داستان در تیم ملیِ ترکیه فرق دارد. آردا با بازی به عنوانِ بالِ چپی که مدام به عرض می‌زند و برایِ بقیه موقعیت گل ایجاد می‌کند مهره‌یِ کلیدیِ فاتح تریم است. آردا که در یورو 2008 هم حاضر بود، این فصل به یکی از مردانِ فراموش‌شده‌یِ فوتبالِ اروپا تبدیل شد، با اینکه چند سال به شکلِ مدام برایِ اتلتی عالی بازی کرد. درخششِ او با ترکیه در یورو 2016 می‌تواند نامِ او را یک بارِ دیگر سرِ زبان‌ها بندازد.
 
دیوید آلابا
 
شاید آلابا بهترین دفاعِ چپِ حالِ حاضرِ دنیا باشد، اما ارزشِ او برایِ مارسل کولر، مربیِ اتریش، خیلی بیشتر از این است که ازش در گوشه‌یِ زمین استفاده کند. آلابا در چند فصلِ اخیر زیرِ نظرِ گورادیولا در بایرن نقش‌هایِ زیادی بازی کرده، از دفاع چپ و دفاعِ میانی گرفته تا هافبکِ وسط. برایِ اتریش ولی نقشِ او بازیسازِ عقبِ زمین با آزادیِ کامل برایِ نفوذ است. کولر تیمی منظم و یکدست از اتریش ساخته که تمرکز رویِ انتقالِ سریع بازی از دفاع به حمله دارد. آلابا مهره‌یِ کلیدیِ این رویکرد است. بازیِ او سال‌ها به عنوانِ دفاعِ چپ باعث می‌شود وقتی توپ بهش می‌رسد به جایِ دادنِ پاسِ عرضی و امن به تو بزند و دنبالِ دادنِ پاسِ آخر باشد. آلابا که 5 بار به عنوانِ فوتبالیستِ سالِ اتریش انتخاب شده با نظمِ تاکتیکی و دیدِ بالایش، رهبرِ تیمش در زمین است. اگرچه کاپیتانِ کریستین فوکس، دفاعِ چپِ لستر است، که خودش یکی از دلایلِ بازی نکردنِ ستاره‌یِ بایرن در این پست است. اتریش کاملا شانسِ رسیدن به یک چهارم را دارد و آلابا در این راه مهمترین بازیکن است.
 
متئو دارمیان
 
دارمیان یکی از بازیکنانی بود که فصلِ بدی را با منچستر یونایتد سپری کرد. انتقالِ بازیکنان از سریِ آ به لیگِ برتر، به خصوص فول‌بک‌ها همیشه با مشکلاتِ خاصی روبرو است و معمولا سرعتِ بالاترِ لیگِ انگلیس در ابتدا شوکی به ایتالیایی‌ها وارد می‌کند. این مشکلِ بزرگِ دارمیان در فصلِ اولِ حضورش در یونایتد بود و باعث می‎‌شد مدام در جدالِ با وینگرهایِ سرعتی جا بماند. استفاده‌یِ چرخشیِ ون گال از او در چپ و راست هم البته بهش کمکِ زیادی نکرد. گرچه پیش از این در تورینو در هر دو پست راحت بازی می‌کرد. کار به جایی کشید که در نهایت دارمیان اواخرِ فصل بیشتر نیمکت‌نشین بود. اما در تیم ملی آنتونیو کونته با توجه به علاقه‌اش برایِ بازی با 3 دفاعِ میانی، خیلی وقت‌ها از دارمیان به عنوانِ دفاعِ راستِ سه‌تایِ وسط استفاده کرده است. البته در یورو 2016 انتظار می‌رود که کونته از 3 مدافعِ یوونتوس در قلبِ دفاع و از دارمیان به عنوانِ وینگ‌بکِ راست بازی بگیرد، پستی که برایِ او مناسب‌ترین است. تجربه‌یِ بازیِ دارمیان به عنوانِ وینگ‌بکِ چپ مقابلِ اسکاتلند نشان داد، در این پست ضعفِ دفاعیِ او بیشتر به چشم می‌آید.
 
جک ویلشر
 
آخرین باری که جک ویلشر 90 دقیقه کامل برایِ آرسنال در لیگ بازی کرد به تساویِ 2-2 مقابلِ من سیتی در سپتامبرِ 2014 برمی‌گردد. مصدومیت‌هایِ مدامِ ویلشر باعث شده تا او جایی در ترکیبِ اصلیِ آرسنال پیدا نکند و حالا با آمدنِ گرانیت ژاکا مشخص نیست چه آینده‌ای در انتظارش باشد. با این وجود ویلشر در بازی‌هایِ مقدماتیِ یورو برایِ انگلیس عالی بازی کرد. هافبکِ آرسنال در این دوران معمولا در قلبِ خطِ میانی قرار گرفته و با پاس‌هایِ دقیق و دیدِ بالایش تیم را از عقب رهبری کرده است. ویلشر در این پست توانایی‌اش برایِ اضافه شدن به خطِ حمله را هم به خوبی نشان داده. یکی از بهترین نمایش‌هایِ بازیکنانِ انگلیس در چند سالِ اخیر بازیِ او مقابلِ اسلوونی و 2 گلی بود که زد. برایِ همین است که روی هاجسون با وجودِ مطمئن نبودن از آمادگیِ صد در صدِ فیزیکیِ ویلشر، او را با خودش به یورو برده است. در این تورنمنت هم انتظار می‌رود ویلشر در نقشِ هافبکِ بازیسازِ میانی به زمین برود. اما باید ببینیم تا چند بازی در این پست باقی می‌ماند. ویلشر خوب تکل می‌زند اما انضباطِ تاکتیکیِ لازم برایِ محافظت از خطِ دفاعی‌اش را ندارد و در ضمن بعید است با 140 دقیقه‌ای که کلا این فصل فوتبال بازی کرده بتواند در بازه‌ای کوتاه پشتِ سر هم 90 دقیقه بازی کند. در بازی مقابلِ استرالیا هاجسون از ویلشر به عنوانِ شاتلرِ چپ، کنارِ اریک دایر به عنوانِ یک هافبکِ دفاعیِ متخصص استفاده کرد. به هر صورت در هر پستی که باشد، ویلشر نقشی مهم برایِ انگلیسِ هاجسون بازی خواهد کرد.
 
 
     
آی اسپورت
2016-06-07 14:07:03
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر