فهرست
استتوس: این آرژانتینی‌های عشق فوتبال!
استتوس: این آرژانتینی‌های عشق فوتبال!

استتوس: این آرژانتینی‌های عشق فوتبال!

آی اسپورت- مائوریسیو ماسری، رییس جمهور جدید این کشور که حسابی عشق فوتبال است، اعتقاد داشت انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال باید شفاف تر از گذشته باشد و به همین دلیل زمان این انتخابات را به تعویق انداخته بود. در آنسو رییس فدراسیون فوتبال آرژانتین هم نمی‌خواست زیر بار نظرات رییس‌جمهور برود و همین اوضاع را بغرنج کرده بود.

این البته تنها نشان‌دهنده قسمت کوچکی از فرهنگ فوتبالی موجود در آرژانتین است. فوتبال در این کشور یک مساله ملی و حائز اهمیت است. نسبتاً هیچکس را نمی توان در این کشور در حال توسعه پیدا کرد که عاشق فوتبال نباشد. حتی رییس‌جمهور تازه هم ابایی از ابراز علاقه به فوتبال ندارد. او بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۸ ریاست باشگاه بوکاجونیورز، محبوب‌ترین باشگاه آرژانتین را برعهده داشته و اصلاً علاقه‌اش به دخالت در امور فوتبال این کشور عجیب نیست. در دوران ریاست ماسری در بوکاجونیورز، این باشگاه به ۱۷ عنوان مختلف دست یافت که این موضوع برای رییس یک باشگاه، رکوردی فوق‌العاده محسوب می‌شود. البته ماسری نخستین رییس‌جمهور آرژانتین نیست که به علاقه خود نسبت به فوتبال معترف می‌شود، نستور کریشنر‌ که از سال ها ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۷ در این سمت بود هم دست کمی از ماسری نداشت.

علاقه آرژانتینی‌ها به فوتبال آنقدر زیاد است که حتی پاپ فرانسیس، رهبر کلیسای جهانی کاتولیک در واتیکان هم حالا یک طرفدار سفت و سخت فوتبال به حساب می‌آید. او که اولین آرژانتینی‌ای است که به مقام پاپ رسیده، حسابی طرفدار بازی مسی است و برخی اعتقاد دارند حتی موفقیت‌های جدید مسی هم بخاطر دعاهای پاپ بدست آمده. او یکی از سرسخت‌ترین هواداران تیم سن‌لورنزو به حساب می‌آید‌ چون از نظر پاپ “سن لورنزو بهترین تیم آرژانتین محسوب می‌شود.” اما چنین اشتیاقی از کجا نشأت گرفته؟ پاپ در این زمینه می‌گوید: «این باشگاه در تاریخ اول آپریل سال ۱۹۰۸ توسط پاتر لورنزو ماسا برای حمایت از جوانان معتاد به مواد مخدر جهت جلوگیری از افسردگی یا خودکشی آنها تاسیس شد. از آن زمان این باشگاه بسیار رشد کرده و عناوین فراوانی به دست آورده است (پانزده قهرمانی در لیگ آرژانتین و یک قهرمانی در کوپا لیبرتادورس) و البته اینکه این تیم در این اواخر رنگ پیراهن‌های خود را به قرمز و آبی رنگ مختص مریم مقدس تغییر داده. جالب اینکه که تیم سن‌لورنزو تنها چند ماه بعد از انتخاب پاپ فرانسیس به عنوان دویست‌و‌شصت‌و‌ششمین پاپ تاریخ توانست برای اولین بار فاتح رقابت‌های معتبر لیبرتادورس شود. اتفاقی که برای مذهبی‌های آرژانتین حاوی نکات بسیاری بود.
از طرف دیگر چند سالی است که باشگاه بوکاجونیورز این امکان را برای هواداران وفادارش فراهم آورده تا بعد از مرگ در قبرستان مخصوص این باشگاه در سی کیلومتری بوینس‌آیرس به خاک سپرده شوند. این قبرستان در حدود یک هکتار وسعت دارد و باشگاه به کسانی که در آنجا به خاک سپرده می‌شوند تابوت‌هایی به رنگ آبی‌و‌طلایی، رنگ لباس باشگاه بوکاجونیورز اهدا می‌کند. در حقیقت از نظر مردم آرژانتین طرفداری از یک تیم فوتبال تجربه‌ای است که تا ابدیت به همراه هر فوتبال دوستی باقی می‌ماند و حتی قوی‌تر از مرگ است.  شاید همین مسائل باعث شده باشد تا برخی بگویند فوتبال در آرژانتین چیزی شبیه به مذهب است.

رسول مجیدی
  ۱  
آی اسپورت
2016-06-07 16:37:55
نظر دهید
۱ نظر
666444
سه شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۵، ۱۶:۴۳
الان به نشانه اعتراض استقلالیا میرن تجمع میکنن خخخخ
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر