فهرست
یادداشت روز: سوشا و کمیته سلاخی!
یادداشت روز: سوشا و کمیته سلاخی!

یادداشت روز: سوشا و کمیته سلاخی!

یک/ همه چیز از یک لبخند شروع می‌شود. لبخند یک نفر در پیراهن مشکی رئال مادرید که لابد حدس می‌زند فردِ مشهور کناری‌اش با شلوار زردرنگ و پیراهنی پر از عبارت‌های توهین‌آمیز، به زودی با موجِ استهزا و تحقیر در شبکه‌های اجتماعی روبرو خواهد شد. سوشا مکانی، پیش از نشان داده که به مترادف‌بودن کلمه‌های حریم خصوصی و کشک، ایمان دارد. او درون دروازه پرسپولیس به هیچ توپی نه نگفته و در همه مهمانی‌ها به همه لنزها جواب مثبت داده تا در خصوصی‌ترین لحظه‌ها خودش را در معرض قضاوتِ عموم قرار بدهد. مشکل، دقیقا انتخابِ نوع پوشش او نیست. آن‌چه سوشا را در موقعیتِ تقبیح شدن قرار می‌دهد، وقت‌نشناسی مردِ شماره یک پرسپولیس است. او تنها یک روز بعد از شاهکارهایِ فراموش‌نشدنی‌اش در بازی با نفت، با این سر و وضع تمرین پرسپولیس را به سخره می‌گیرد و به هوادارها القا می‌کند که اهمیتی برای از دست‌رفتن صدرنشینی تیمش قائل نیست. ماجرا روند طبیعی خودش را طی می‌کند و سوشا با تندترین واکنش‌های ممکن روبرو می‌شود. اتفاق غیرطبیعی اما چند هفته بعد از پایان فصل رخ می‌دهد. وقتی که ون‌سوارهای شاغل در فوتبال، برای برخورد با این دروازه‌بان وارد عمل می‌شوند و اجازه نمی‌دهند فوتبال، درباره سوشا تصمیم بگیرد. برای گلری که زمانی عضو ثابت فهرست تیم ملی بود، تلخ‌ترین اتفاق ممکن باید این باشد که چند هفته بعد از شروع فصل نقل و انتقالات به جای مدیران لیگ برتری، مدیران کانال‌های تلگرامی درباره‌اش حرف می‌زنند اما ورود کمیته سلاخی به داستان، فرصتی است تا گلری که رویای قهرمانی میلیون‌ها نفر را قربانی کرده، به عنوان یک قربانی به صفحه اول رسانه‌ها برگردد.
 
دو/ تردیدی وجود ندارد که لغزش‌های متعدد سوشا مکانی و سطح فنی نازل او، در برخوردهای انضباطی با این دروازه‌بان نقشی تعیین‌کننده ایفا می‌کنند. دو دهه قبل، در روزهای اوجِ وازکتومیِ فرهنگِ دولتی برای ریشه‌کن شدن تولد هر ستاره و پیوند عمیق او با فرهنگ عامه، وقتی حتی صافیِ موهای شادمهر عقیلی روی کاورِ آلبوم‌اش برای مدیران ارشاد بحث‌برانگیز به نظر می‌رسید، فوتبالیست‌های زیادی وجود داشتند که به سادگی از خطوط قرمز و خرده‌هنجارهای جامعه عبور می‌کردند و ظاهر متفاوتی برای خودشان می‌ساختند از خطر محرومیت در امان می‌ماندند. تیپِ متفاوت ستاره‌هایی مثل احمدرضا عابدزاده در دهه‌های شصت و هفتاد، به سادگی توسط جامعه پذیرفته می‌شد اما حالا مدیران کمیته اخلاق خوب می‌دانند که طرف چقدر سوشا مکانی است و همسویی بخش مهمی از جامعه با رای تند و تیزشان را درک می‌کنند. پس، عجیب نیست اگر تصمیم‌سازان انضباطی با حداکثر تساهل با مهدی رحمتی برخورد کنند اما در نوبتِ سوشا، نهایتِ سخت‌گیری را به خرج بدهد. مکانی، تاوان ضعف‌هایش را در فوتبال نمی‌دهد. مکانی، حفظ می‌شود تا نیلسون کوریا را دیپورت کنند. مکانی، اشتباه می‌کند به نیمکت منتقل نمی‌شود. این‌جا حواس فوتبال به همه چیز نیست که پای پلیس فتا، وسط کشیده می‌شود.
 
 
سه/ عدمِ تناسبِ جرم و نوع اجرای محکومیت در ایران، تنها دردِ فوتبال نیست. به یاد بیاوریم که در اولین ساعت‌های صبح یکی از روزهای چند سال قبل، عکسی از لحظه اعدام یک زورگیر که در آخرین لحظه‌های زندگی، روبروی چندهزار تماشاچی به شانه مجریِ اعدام تکیه داده با کپشن‌های مظلومانه در فضای مجازی دست به دست می‌شد. همین یک فریم، کافی بود تا به جای همه آن نماهای شیطانی از آخرین جرم بزرگ، همه این مجرم را به عنوان یک قهرمانِ قربانی سیستم تطهیر کنند. حالا، این حکایت کمیته اخلاق و سوشا مکانی است. آن‌ها با ورود به پرونده‌ای که مدت‌ها قبل توسط مردم بسته شده، مکانی را صاحبِ شمایلِ یک قهرمان موردظلم قرار گرفته می‌کنند. مردی که استاد ایستادن در لحظه‌ها، قاب‌ها و موقعیت‌های اشتباه است اما قرار است با گافِ بزرگ‌تر کمیته اخلاق، فرصت تبرئه‌شدن در فضای مجازی را به دست بیاورد. تبرئه‌شدن با مدافعانی بهتر از بنگر و نورمحمدی، که نتیجهِ حکم بدقواره کمیته اخلاف است. 

محمدحسین عباسی/ آی اسپورت
کدخبر:9405
  ۴  
آی اسپورت
2016-06-08 14:23:13
نظر دهید

۴ نظر
-
چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۵، ۱۵:۳۲
درسته این صاحبان و کسانی که این حکمهای مسخره رو در سالیان دور قاطی با ورزش کردن و همیشه با افراط و تفریط ها جامعه رو به مرز انفجار بردن اما خدایی حقه سوشا محرومیت مادام از فوتباله.ادمی که اشتباهی به سطح اول فوتبال رسید و جوگیر شد و اومد ادا ادمای مدل و محبوب و متفاوت رو بازی کنه اما تبدیل به دلقک شد.کاش فوتباله ما فیلتر داشت تا امثاله شیث و سوشا و خیلی های دیگه که ابروی فوتبال رو میبرن وارد فوتبال نشن و همچنین پیرهن مقدس تیمی مثل پرسپولیس رو به تن نکنن
حرف حساب
چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۵، ۲۰:۳۸
با اینکه از این کمیته انضباطی ظالم و بی عدالت متنفرم ولی هر بلایی سر آدمی مثل سوشا بیارند حقشه! ولی فقط خودتون قضاوت کنید پوشیدن شلوار جلف شش ماه محرومیت و نشان داده ... به تماشاچاین حریف هیچی!! یا جنجال و دعوا با سرمربی حریف وسط زمین فقط دو جلسه اون هم وقت گل نی!!
باب اسفنجی
چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۵، ۲۱:۵۷
سوشا خدا حظفت کنه
4444 برزو 999999999
پنجشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۵، ۰۲:۵۸
چوسا قوانین کشور عزیزمون ایران رو به سخره گرفته. ستون های اسلام رو لرزونده باید مادام العمر محروم بشه اگه عدالت وجود داشت باید اعدام میشد. سنگسار میشد که با دختر مردم رفته رقصیده دختری که محرم نبودند با هم.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر