فهرست
محمد نصرتی درباره یورو2016: عاشق وارانم، از پپه متنفرم!
محمد نصرتی درباره یورو2016: عاشق وارانم، از پپه متنفرم!

محمد نصرتی درباره یورو2016: عاشق وارانم، از پپه متنفرم!

محمد قراگزلو محمد نصرتی یکی از باسابقه‌ترین بازیکنان ملی و باشگاهی فوتبال ایران که بعد از جراحی کشکک زانویش دوران بهبودی را پشت سر می‌گذارد از آن دست فوتبالیست‌هایی است که بازی‌های اروپایی را با علاقه پیگیری می‌کند و منتظر شروع بازی‌های یورو 2016 است. با نصرتی گپی زدیم که جالب شد.   در بین تیم‌های اروپایی طرفدار کدام تیم هستی؟  من هم مثل خودت آلمانی هستم. یک پیراهن از فیلیپ لام هم دارم که در بازی دوستانه تیم ملی با آلمان از او گرفتم.

شماره 21 و مشکی رنگ؟  بله دقیقا.

بعد از آلمان گزینه دیگری هم داری؟  انگلیس را خیلی دوست داشتم. انگلیس و آلمان را چون جفت شان سفید می‌پوشیدند دوست داشتم اما انگلیس خیلی وقت است نتیجه نمی‌گیرد.

اما امسال تیم خوبی دارند؟  بله. هر تورنمنت تیم خوبی دارند اما نتیجه نمی‌گیرند. الان بیشتر از بیست سال است نتیجه نمی‌گیرند.

پیش‌بینی‌ات از تیم‌های نیمه نهایی یورو چیست؟  هنوز که بازی‌ها را ندیده‌ایم اما یقینا آلمان در نیمه نهایی خواهد بود چون همیشه ثبات داشته. تا بازی‌ها شروع نشود نمی‌توانم چیزی بگویم اما کرواسی و بلژیک هم تیم‌های خوبی هستند. فرانسه هم که واران را ندارد اما می‌تواند مدعی باشد.

  در این تورنمنت باید منتظر چه ویژگی‌هایی به لحاظ تاکتیکی و فنی باشیم؟  در فوتبال هر چقدر که جلو می‌رویم نقش جزییات پررنگ‌تر می‌شود. شاید جزییات قبلا هم وجود داشت اما اینقدر مهم نبود. به نظر من در این بازی‌ها یکسری جزییات هستند که برنده و بازنده را مشخص می‌کنند. الان هر تیمی روی این جزییات بیشتر کار کند و به شکلی ریزبینانه نکات آموزشی را در اختیار تیمش بگذارد موفق خواهد شد.

به لحاظ استراتژی بازی چطور؟ فکر می‌کنی فوتبال مالکانه را ببینیم یا ضد حمله‌ای؟  الان در برخی تیم‌ها نوع فوتبال مالکانه جا افتاده مثل اسپانیا یا حتی آلمان اما یکسری تیم‌ها مثل بلژیک، پرتغال یا ولز دنبال دفاع- ضدحمله هستند. در واقع این روش برای آنها که نتیجه‌گراتر هستند بهینه‌تر و منطقی‌تر است. همچنین کار راحت‌تری دارند چون کمتر می‌دوند و با تجمع در یک سوم دفاعی یا دو سوم میانی توپ را می‌بینند و می‌توانند ضدحمله بزنند. تقریبا مشابه همان کاری که تیم ملی خودمان در جام جهانی انجام داد با اشل بزرگتر. البته آنها دنبال دفاع صد در صد مطلق نیستند. اما دیدید که مقابل تیمی مثل آرژانتین با این سبک موقعیت‌ها ما بهتر از حریف بودیم. این کار به درد تیم‌هایی می‌خورد که نتیجه گراتر هستند اما تیم‌هایی هم هستند که فوتبال زیبا بازی می‌کنند مثل اسپانیا و در حوزه باشگاه‌های بایرن مونیخ یا بارسلونا.

کارلو آنچلوتی گفته بود با توجه به قهرمانی لستر در لیگ برتر تیم‌هایی که دنبال ضدحمله در یورو باشند زیاد خواهند بود.  بله درست است. مگر خود یونان نبود که اینطوری قهرمان شد؟ البته برای کسی که فوتبالیست باشد سخت است. به من که نمی‌چسبد اینطوری بازی کردن. البته سلیقه‌ها متفاوت است اما من این مدل بازی را دوست ندارم.

بازیکنان اروپایی چیزی حدود 30 تا 38 بازی در لیگ، بازی‌های حذفی یا اتحادیه را انجام داده و بیشترشان در لیگ قهرمانان یا لیگ اروپا هم حاضر بوده‌اند. تقریبا سه هفته بعد هم وارد این تورنمنت می‌شوند. واقعا چطور بدن‌های‌شان را آماده نگه می‌دارند؟  یکی از همان بحث جزییات که گفتم همین بود. اینها واقعا یکسری مربی خوب، تغذیه و ریکاوری دارند. شما الان در اینستاگرام ببینید بیشترین صحبتی که درباره بدنسازی می‌شود همین بحث ریکاوری است. ریکاوری اهمیت بسیار زیادی در حفظ آمادگی یک بازیکن دارد. شما کریستیانو رونالدو را ببینید که در خانه‌اش حوض آب سرد و وان یخ دارد. اینها اینطوری ریکاوری می‌کنند و تغذیه شان هم مشخص است.

از بین مدافعان حاضر در تیم‌های یورو کدام یک را بیشتر دوست داری؟  من بواتنگ را خیلی دوست دارم. واران را هم دوست داشتم که مصدوم شد . اما از پپه متنفرم. به نظرم اگر بیاید ایران باید در یک تیم متوسط لیگ یکی بازی کند. از آن تیم‌هایی که نوع فوتبال شان بکش بکش است. راموس اما مدافع خوب و جاه طلبی است. دفاع شاخص متوسط رو به بالا است اما واران و هوملز ایده‌آل هستند.

بین هوملز و بواتنگ کدام یک را ترجیح می‌دهی؟  در یکسری کارهای دفاعی هوملز بهتر است اما بواتنگ بازیسازی را بهتر انجام می‌دهد. در بازی بایرن مونیخ با اتلتیکو مادرید دیدید که بعد از مصدومیت طولانی آمد یک پاس با پای غیر تخصصی یعنی پای چپ داد که مهاجم بایرن تک به تک شد.

فهمیدی رودیگر هم مصدوم شد و جام را از دست داد؟  بله حیف شد. مدافع خیلی خوبی بود. الان احتمالا مصطفی در آن پست بازی می‌کند ضمن اینکه من شنیدم هوملز در بازی‌های مقدماتی حاضر نخواهد بود.

محمد قراگزلو
     
آی اسپورت
2016-06-09 16:31:57
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر