فهرست
پنج نکته جالب از یورو 2016؛ از پیرمردها تا تاثیر بیل
پنج نکته جالب از یورو 2016؛ از پیرمردها تا تاثیر بیل

پنج نکته جالب از یورو 2016؛ از پیرمردها تا تاثیر بیل

آی اسپورت- یورو 2016 به دلایل مختلفی می‌تواند رویداد جذابی باشد. این دوره نه‌تنها 24 تیم دارد که بیش از دوره‌های پیشین است، بلکه تیم‌هایی مانند اتریش را هم دارد که نسبت به دوره قبلی حضورش در یورو (2008) صد پله در رنکینگ فیفا بالا آمده.

نبرد بر سر عنوان پیرترین بازیکن یورو رکورد پیرترین بازیکنی که در یورو بازی کرده متعلق به لوتار ماتئوس است که با 39 سال و 91 روز در یورو 2000 به میدان رفت اما اکنون دو دروازه‌بان 40 ساله در یورو هستند که اتفاقا انتخاب اول مربیان برای پست خود هم به شمار می‌روند. گابور کرالی، دروازه‌بان مجارستان و شی گیون، دروازه‌بان جمهوری ایرلند هر دو 40 سال دارند و تنها 19 روز با هم اختلاف دارند. زمانی که ایرلند با سوئد بازی کند، گیون احتمالا رکورد پیرترین بازیکن یورو را از آن خود خواهد کرد. اگر این اتفاق نیفتد، کرالی که 19 روز جوان‌تر از اوست این عنوان را احتمالا به خود اختصاص می‌دهد.

 پیرترین و جوان‌ترین تیم جوان‌ترین و پیرترین تیم‌های حاضر در یورو از نظر جغرافیایی بسیار به هم نزدیک هستند. یک تیم قصد دارد از شور جوانی بازیکنانش بهره ببرد و تیم دیگر به دنبال استفاده از تجربه بازیکنانش است. انگلیس نه‌تنها ششمین تیمی شد که به یورو 2016 راه یافت (آنها تمامی دیدارهایشان در مرحله مقدماتی را بردند)، بلکه تیمشان هم جوان‌ترین تیم حاضر در فرانسه است. با حضور امثال مارکوس راشفورد و دلی آلی، میانگین سنی انگلیس تنها 25 سال و 308 روز است. در سوی دیگر جمهوری ایرلند که نه‌تنها سه بازیکن با بیش از 100 بازی ملی دارد (رابی کین، شی گیون و جان اوشی)، بلکه میانگین سنی‌اش هم 29 سال و 297 روز است.

  روند فوق‌العاده ترکیه می‌گویند که رکوردها باید شکسته شوند اما فاتح تریم، مربی ترکیه امیدوار است که رکورد این تیم شکسته نشود. او امیدوار است که ترکیه به روند فوق‌العاده‌اش در یورو ادامه دهد. آنها هر بار که در یورو بازی کرده‌اند نسبت به دوره قبلی بهتر نتیجه گرفته‌اند. ترکیه نخستین بار در سال 1996 راهی یورو شد اما از مرحله گروهی صعود نکرد. آنها پنج گل دریافت کردند و حتی یک گل هم نزدند و هر سه بازی‌شان را باختند. در سال 2000 آنها بلژیک میزبان را بردند و به یک‌چهارم نهایی رسیدند ولی به پرتغال باختند. ترکیه در سال 2008 به نیمه‌نهایی رسید و در آنجا با تیمی که بسیاری از بازیکنانش مصدوم و محروم بودند به آلمان باخت. اگر آنها این روند را ادامه دهند این بار به فینال می‌رسند!

  طولانی‌ترین روند بدون شکست ایرلند شمالی شاید از نظر فلسفه فوتبال تیم محبوب همگان نباشد اما آنها از نظر دستاورد عالی کار کرده‌اند. حضور آنها در یورو خودش دستاورد به شمار می‌رود چون آنها نخستین تیم سید پنج قرعه‌کشی مرحله مقدماتی یورو شدند که به این مسابقات راه پیدا کردند. این نخستین حضور آنها در یورو است و البته رنکینگ آنها در جدول فیفا هم 25 است که رکوردی برای آنها به شمار می‌رود. آنها این آمار را مدیون نمایش‌های درخشان کایل لافرتی در حمله و انسجام خط دفاعی‌شان هستند. آنها در واقع بیشترین روند بدون شکست را در میان تیم‌های حاضر در یورو دارند. آنها 11 بازی است که نباخته‌اند و امیدوارند این عدد را در یورو بیشتر کنند.  

اگر بیل نباشد... یکی از دلایل اصلی سنت‌شکنی ولز و حضور آنها در یورو یک بازیکن است. صعود آنها به یورو به‌عنوان تیم دوم گروم B و با تنها چند امتیاز فاصله با بلژیک به لطف گرت بیل صورت گرفت. این مهاجم رئال مادرید نه‌تنها برای باشگاهش، که برای تیم ملی کشورش هم عالی کار کرده است. در واقع می‌توان گفت که اگر گل‌های بیل نبود ولز به اینجا نمی‌رسید. بیل 7 گل از 11 گل ولز در مرحله مقدماتی را زد، یعنی 64 درصد گل‌های این تیم را. او در این زمینه بهترین آمار را در میان تیم‌های صعودکننده به یورو دارد. نفر دوم این لیست زلاتان ابراهیموویچ است که 11 گل او 58 درصد گل‌های سوئد بود.
     
آی اسپورت
2016-06-09 16:37:08
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر