فهرست
یادداشت هواداری برای آلمان در یورو؛ انتظار، تردید، اطمینان!
یادداشت هواداری برای آلمان در یورو؛ انتظار، تردید، اطمینان!

یادداشت هواداری برای آلمان در یورو؛ انتظار، تردید، اطمینان!

آی اسپورت- برای چند سال متوالی در تورنمنت‌های بزرگ آلمان تا لب چشمه می‌رفت و تشنه برمی‌گشت. در یورو 2008 و جام جهانی 2010 اسپانیا به عنوان سردمدار فوتبال جهان سد راه‌شان شد و در یورو 2012 ایتالیا به عنوان گربه سیاه همیشگی در یکقدمی فینال مقابل‌شان ایستاد. در برزیل اما بچه‌های لوو همه بزرگ شدند و منشافت با اقتدار به قهرمانی رسید. این قهرمانی می‌توانست پایان یک راه طولانی و البته آغاز یک حرکت تازه باشد. پایان همه آن ناکامی‌های تلخ و کم آوردن‌های دقیقه نودی و البته شروع دورانی تازه برای دست یافتن به افتخارات بیشتر.

این مهم اما از همان فردای بعد از قهرمانی در جام جهانی دشوار به نظر می‌رسید. خداحافظی ناگهانی کاپیتان فیلیپ لام و کنار کشیدن بهترین گلزن ادوار جام جهانی میرو کلوزه مثل ضرباتی مهلک پیکر منشافت را نحیف کرد. از طرفی با بردن جام جهانی خلا بزرگی در ذهن جوان‌های لوو پر شده و از میزان جاه طلبی‌های آنها کاسته شده بود. به همین خاطر استارت راه فتح یورو از همان ابتدا با دست اندازهایی مواجه شد. شکست مقابل لهستان، برد میلیمتری مقابل اسکاتلند و تساوی با ایرلند نشانه‌هایی از افت قهرمان جهان بود که با شکست در بازی‌های دوستانه مقابل بزرگانی مثل آرژانتین، آمریکا، فرانسه و انگلیس تردیدهایی در ذهن دوستداران آلمان به وجود می‌آورد که آیا این تیم قادر به قهرمانی در یورو هم هست یا نه؟

با وجود تمام کاستی‌ها اما بعد از قهرمانی در جام جهانی همه از تیم پر ستاره لوو انتظار قهرمانی اروپا را می‌کشند و انتظار دارند آنچه فرانسه و اسپانیا بعد از جام‌های جهانی 98 و 2010 انجام دادند توسط ژرمن‌ها تکرار شود. روی کاغذ آلمان یکی از مدعیان اصلی است. آنها گران‌ترین تیم را در اختیار دارند و با وجود مصدومیت ستاره‌هایی مثل رویس و گوندوغان همچنان شانس بزرگی برای بردن جام خواهند داشت.

آلمان همواره تیم تورنمنت‌های بزرگ بوده و چهار قهرمانی جام جهانی و سه قهرمانی یورو گواه این مدعاست که آنها در بدترین حالت نیز می‌توانند مدعی باشند. در واقع غیر از آن تیم به هم ریخته و فشل اریش ریبک در سال 2000 و البته تیم کم بنیه فولر در یورو 2004، آلمان حتی در فقدان بازیکنان تاثیرگذار و ستاره هم یکی از مدعیان فتح جام بوده.

با وجود این از آخرین قهرمانی آنها در اروپا 20 سال می‌گذرد و شاید بعد از اینکه قهرمانی جهان پس از 24 سال به دست آمد نوبت قهرمانی شان در اروپا هم رسیده باشد. ژرمن‌ها در دو دوره قبل این تورنمنت یک بار در فینال و یک بار در نیمه‌نهایی شکست خورده‌اند اما این بار برای قهرمانی خیز برداشته‌اند و به نظر می‌رسد پتانسیل رسیدن به چنین هدف مهمی را هم دارند.

در این راه نا آمادگی مهره‌ای کلیدی مثل باستین شواین اشتایگر، عدم انسجام کافی در خط دفاعی و البته فقدان یک مهاجم تمام عیار و گلزن در نوک خط حمله نگرانی‌هایی برای دوستداران آلمان و سرمربی این تیم ایجاد کرده است. یوآخیم لوو که از دو سال قبل روی قهرمانی در یورو فوکوس کرده بیشتر از هر فرد دیگری به کاستی‌های تیم خود آشناست و به همین خاطر ذهن مشوشی نسبت به چیدمان ترکیب اصلی‌اش دارد اما ظرفیت‌های فراوان تیم او و دقت در برنامه‌ریزی می‌تواند تمام کاستی‌ها را حتی در فاصله‌ای کوتاه تا شروع تورنمنت بالانس کند و مطمئنا آلمان 2016 نیز همان تیم بزرگ و قدرتمند است که حالا به لحاظ تاکتیکی و زیبایی‌های فوتبال هم در زمره بهترین‌ها قرار می‌گیرد.

محمد قراگزلو
     
آی اسپورت
2016-06-09 16:41:44
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر