فهرست
یادداشت: فرانسه برایِ سه‌گانه‌یِ خانگی
یادداشت: فرانسه برایِ سه‌گانه‌یِ خانگی

یادداشت: فرانسه برایِ سه‌گانه‌یِ خانگی

جولین لوران
 
وقتی پایِ تورنمنت‌هایِ خانگی به وسط می‌آید فرانسوی‌ها خیلی خوب خودشان را نشان می‌دهند. این نشانِ خوبِ دیگری برایِ احتمالِ قهرمانیِ فرانسه در یورو 2016 است. فرانسه با تمامِ مشکلاتی که در راهِ آماده‌سازی برایِ این دوره برایش پیش آمد، از بازیکنانِ غایب، بنزما، والبوئنا، ساکو، دیارا، دبوشی و واران گرفته، تا تمامِ  جنجال‌ها، تا حال و هوایِ کلی کشور که در حالِ حاضر پر از اعتصاب و اعتراض است، هنوز شانسِ اولِ قهرمانی است. چون فرانسوی‌ها همیشه در شرایطِ سخت بهترین نمایش را دارند.
قبل از شروعِ جامِ جهانیِ 98 هم فرانسه با مشکلاتی مشابه درگیر بود و حتی مطبوعات موضعِ انتقادیِ شدیدی نسبت به مربیِ تیم، امه ژاکه داشتند. اما فرانسوی‌ها متحد و قوی، با باور به خودشان باقی ماندند و قهرمان شدند. امسال هم مثلِ 98 فرانسه متشکل از بازیکنانِ فوق‌العاده مستعدی است که همه در باشگاه‌هایِ بزرگِ اروپایی درخشیدند. و ما فقط از آنتوان گریزمن، پل پوگبا و آنتونی مارسیال حرف نمی‌زنیم. در ضمنِ این استعداد، تجربه‌یِ زیادی هم در فرانسه هست، همینطور کاراکترِ لازم برایِ قهرمانی.
فرانسه‌یِ 2016 تیمی است با بازیکنانی که خیلی‌هایشان از سخت‌ترین راه و از صفر به اینجا رسیده‌اند. پاتریس اورا، کریستوفر ژاله، آندره پیر ژینیاک، لوران کوشیلنی، انگولو کانته، اولیویه ژیرو، مورگان اشنایدرلین و عادل رامی، همه فوتبالِ خودشان را از دسته‌هایِ پایینِ لیگِ فرانسه شروع کردند. گریزمن که هیچ آکادمی‌ای در فرانسه قبولش نکردند مجبور شد به اسپانیا برود و کارِ خودش را در دسته‌یِ دومِ لا لیگا با سوسیداد شروع کند. ژیرو همین هفته‌یِ پیش بود که قبل از بازی مقابلِ کامرون از سویِ تعدادی از هودارانِ "له بلو" هو شد. پاسخِ ژیرو به این اتفاق 3 گل در بازی بود که آمارش را در 8 بازیِ اخیر به 7 گل رساند. حالا دیگر کسی ژیرو را هو نمی‌کند. مردانِ دیدیه دشان راهِ دراز و پر پیچ و خمی را سپری کردند، اما هرگز تسلیم نشدند و حالا آماده‌یِ آنند که کنارِ هم اروپا را فتح کنند.
آخرین باری که تیم ملیِ فرانسه چنین اتمسفرِ مثبتی داشت جامِ جهانیِ 2006 بود که به فینال رسید. بعد از 10 سال دوباره رفاقت به جمعِ فرانسوی‌ها بازگشته. این بازیکنان همه با هم دوست و حتی برادرند. دیگر خبری از غرور و خودخواهی و فردگراییِ 2008، 2010 و 2012 نیست. این بار شرایط فرق می‌کند. این یک تیمِ واقعی است. اورا که خودش در جریان تمامِ این سال‌هایِ پر از مشکل بوده، گفته برایِ دفاع از همبازی‌هایش حاضر است جلویِ سنگباران بایستد. ژینیاک که ذخیره‌یِ ژیرو در خطِ حمله است درباره‌اش گفته: «من میخوام اولیویه برامون گل بزنه و بازی‌ها را ببره. برایِ همین هر لحظه پشتِ سرش هستم تا بیشتر و بیشتر تلاش کنه.»
فرانسه با مربی‌اش، دیدیه دشان هم ذهنیتِ برنده پیدا کرده، چون خودِ دشان همیشه هرجا بوده جام برده است.  فرانسه حالا 13 برد از 14 بازیِ آخرش داشته و تنها شکستش در نوامبرِ پیش مقابلِ انگلیس فقط چند روز بعد از حملاتِ تروریستیِ پاریس رقم خورد. حالا بازیکنانِ فرانسه برایِ شروعِ یورو 2016 لحظه‌شماری می‌کنند. ترکیبِ اصلی برایِ بازیِ امشب مشخص است. ژیرو و گریزمن و پایت در خطِ حمله، پوگبا و ماتویدی و کانته در خطِ میانی و سانیا، کوشیلنی، رامی و اورا در خطِ دفاع، به علاوه‌یِ یوریس درونِ دورازه. غیبتِ واران، زوما، ساکو، متیو، لاپورت و دبوشی دشان را مجبور کرد خطِ دفاعیِ جدیدی برایِ تیمش بسازد. در این خطِ دفاعی رامی به مانگالا ترجیح داده شده است. مدافعِ 30 ساله‌یِ سویا فصلِ خوبی را پشتِ سر گذاشت و با اینکه مقابلِ کامرون نمایشی وحشتناک داشت، در بازی مقابلِ اسکاتلند خیلی بهتر بود.
فرانسه در تمامِ پست‌ها به اندازه‌یِ کافی قدرت دارد تا دهمِ جولایِ 2016 جامِ قهرمانیِ اروپا را بالایِ سر ببرد. مطمئن باشید تاریخ تکرار می‌شود. همانطور که ما در فرانسه می‌گوییم "همه چیز سه‌تایی میشه".
 
     
آی اسپورت
2016-06-10 12:34:52
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر