فهرست
یادداشت/ پلاتینی، زیدان و سومی می تواند پوگبا باشد
یادداشت/ پلاتینی، زیدان و سومی می تواند پوگبا باشد

یادداشت/ پلاتینی، زیدان و سومی می تواند پوگبا باشد

رابین بایرنر

فهمیدن این که فرانسه برای موفقیت در بازی های یورو 2016 روی کدام بازیکنش حساب ویژه باز کرده کار سختی نیست. همان طور که نیمار در جام جهانی 2014 بازیکنی بود که در برزیل همه چشم ها روی او بود، پل پوگبا هم حالا به تلویزیون، رادیو و پوشش های اینترنتی سلطه دارد .این توجه حالا در آستانه شروع بازی ها با بازی فرانسه و رومانی بیشتر هم شده. آبی ها هر 2 تورنمنت بزرگ اخیر در خانه خودشان را برده اند و در هر دوی آن ها هم ستاره شان نقشی کلیدی در رسیدن به قهرمانی داشته.

در بازی های یورو 84 میشل پلاتینی شماره 10 فوق العاده آن ها بود. هرچند که حالا این اسطوره حال و روز خوبی ندارد و با محرومیت ها و جریمه ها دست و پنجه نرم می کند. در آن زمان اما او در بهترین فرم دوران بازیگری اش قرار داشت و پاداشش را هم خود او و تیم ملی کشورش گرفتند. پلاتینی در آن بازی ها در 5 بازی 9 گل زد. رکوردی که هنوز هیچ کس در رقابت های یورو ندارد. بعد از او رونالدو و زلاتان هستند که بیشترین گل زده شان در یک تورنمنت 6 است، در حالی که در 3 دوره بازی ها هم حاضر بوده اند.

البته زیدان در سال‌های گذشته ستاره فرانسه شده بود. او توانست فرانسه را به قهرمانی جام جهانی 1998 برساند و در برد 3 بر یک مقابل برزیل 2 گل اول تیمش را زد. درخشش او بود که فرانسه را به قهرمانی رساند و نامش را بیش از پیش در تاریخ فوتبال دنیا ثبت کرد. حالا اما این مسئولیت بزرگ روی شانه های پوگبا است. با این تفاوت که این یک محک خیلی جدی برای ستاره 23 ساله است. پلاتینی و زیدان زمانی که این کار را کردند به ترتیب 29 و 28 سال سن داشتند. یعنی در اوج دوران بازیگری بودند. پوگبا اما هنوز در یوونتوس هم نتوانسته رهبر اصلی تیم باشد، انتظاری که مدت هاست از او وجود دارد. اما یورو 2016 زمان خوبی است که خودش را به عنوان یکی از بهترین های دنیا معرفی کند. او انگیزه خوبی برای رسیدن به اهدافش دارد و می خواهد بازیکنی در سطح جهانی شود. کسی که سر الکس در سن 19 سالگی او را در یونایتد نخواست، حالا می خواهد به فرگی و تمام دنیا نشان دهد که چه توانایی هایی دارد. آن هم با انقلاب در میانه میدان فرانسه.

پوگبا تا همین جا هم ثابت کرده که فرگوسن درباره جدا کردنش از یونایتد اشتباه کرده است. حالا جدالش برای این است که خودش را به خودش ثابت کند. البته امتحانی پیش رو دارد که قبول شدن در آن خیلی سخت است. اما اگر بشود، او میانبری در رسیدن به هدف زده.

پوگبا ستاره فرانسه و این تورنمنت است که همه توجهات هم به او جلب شده است. بازیکنی از نسل یوتوب و شبکه های اجتماعی. شاید حالا بیشتر از همیشه برای حضور در فرانسه ، آن هم در یورو 2016 و در خاک خانه آماده باشد. چشم جهان روی اوست و می خواهد همان طور که پلاتینی و زیدان این کار را قبلا کرده اند، بدرخشد و تیمش را به موفقیت برساند. باید دید او از پس این ماموریت سخت یا غیرممکن بر می آید یا نه.کد خبر 9404
     
آی اسپورت
2016-06-10 12:32:17
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر