فهرست
چهره‌یِ روز: دیمیتری پایت؛ مثلِ آنری، بهتر از زیدان
چهره‌یِ روز: دیمیتری پایت؛ مثلِ آنری، بهتر از زیدان

چهره‌یِ روز: دیمیتری پایت؛ مثلِ آنری، بهتر از زیدان

آی‌اسپورت – آخرین بازیکنِ فرانسه که در یک بازیِ یورو هم گل زد و هم پاسِ گل داد تیری آنری در سالِ 2000 بود، رکوردی که دیمیتری پایت بعد از پاسِ گلش به ژیرو و شوتِ باورنکردنی‌اش در دقیقه‌یِ 89 به آن رسید. پایت که فصلی بسیار خوب را با وستهم در لیگِ برتر پشتِ سر گذاشته بود قبل از شروعِ یورو از 24 ضربه‌یِ آزادِ آخرش 6تا را گل کرده بود. یعنی 25 درصد موفقیت. این در حالیست که میانگینِ گل کردنِ چنین ضرباتی معمولا زیرِ 15 درصد است. برایِ همین بود که فرانسوی‌هایِ حاضر در استاد دو فرانس منتظر یک ایستگاهیِ پایتیِ دیگر مقابلِ رومانی بودند، مثلِ شاهکاری که در اولدترافورد زد، مثل گل‌هایی که به روسیه و کامرون زد. اما لحظه‌یِ درخششِ پایت در این شب در جریانِ بازی بود و شوتی ناگهانی و غیرِ قابلِ مهار.
جدا از این گل و پاسِ گل به ژیرو، پایت قوه‌یِ خلاقه‌یِ اصلی پشتِ اغلبِ حرکاتِ هجومیِ فرانسه بود. 8 پاسِ منجر به موقعیتِ گل آمارِ هافبکِ سابقِ مارسی در این شب بود، در حالیکه بازیکنانِ دیگر هیچکدام بیشتر از 3 پاسِ کلیدی ندادند.
شاید حالا کمی عجیب به نظر برسد که دیدیه دشان تا همین دو ماهِ تصمیمِ قطعی برایِ بردنِ پایت به یورو نگرفته بود و به خاطرِ سابقه‌یِ رفتار و رویکردش در بازی‌هایِ بزرگ بهش شک داشت. اما قطعا تمامِ شک‌ها و تردیدها بعد از بازیِ افتتاحیه برطرف شد، بازی‌ای که خودِ پایت که به شدت احساساتی شده بود با چشمانی گریان آن را ترک کرد. شعاری که هودارانِ وستهم از همان هفته‌یِ اولِ این فصلِ لیگ برتر، بعد از درخششِ هافبکِ جدیدشان مقابلِ آرسنال می‌خواندند: «اون از زیدان هم بهتره»، حالا می‌تواند به شکلی نمادین برایِ فرانسوی‌ها هم نویدِ تکرارِ آخرین باری که میزبانِ یک تورنمنتِ بزرگ بودند را بدهد. 
     
آی اسپورت
2016-06-11 11:56:32
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر