فهرست
فقط برای فوتبال و صلح؛ نه به انسان برگر با سس خون
فقط برای فوتبال و صلح؛ نه به انسان برگر با سس خون

فقط برای فوتبال و صلح؛ نه به انسان برگر با سس خون

آی اسپورت- نمی‌شود از قلب خاورمیانه برای فوتبال د نیا پیام مطلق صلح فرستاد و وانمود کرد همه چی اینجا آرومه و هیچکس گردن هیچکس را بیخ تا بیخ نمیبرد و آدم‌ها با کارد سلاخی بالای سر یک جسد خون الود عکس یادگاری نمی‌گیرند. ولی حداقل می‌شود کمی کرشمه‌های مانده در اندام حلق را رها کرد. آن هم به بهانه پدیده عجیب تمام این سال های اخیر. به بهانه فوتبال.

یکجای جهان ما دارد می‌لنگد. بدجوری شل میزند. عباراتی مثل خون، قتل، شمشیرگردن زنی، بی غذایی، از گرسنگی مردن، تجاوز به دخترکان خردسال با عروسک‌هایی در بغل، غرق شدن مهاجران، قطع دست و پای آدم‌ها، مرگ غیرطبیعی. لالایی ابدی ستاره‌های ورزش و هنر دنیا و بوی تند جنگ و خون و کشتار، کره زمین را قورت داده‌اند. بدبخت این زمین مگر چقدر باید به زور آدم قورت دهد و زیر خاک ضیافت کرم‌ها را به سور گوشت انسان دعوت کند و آخرش هم تف و لعنت بشنود. برای بچه‌های چهار ساله هم دیگر شنیدن کلمات خونبار و پر از کشتار و مرگ یکجور بازی شده است. انگار دارند پلی استیشن واقعی بازی می‌کنند. برای همین می‌گویم یکجای جهان ما دارد می‌لنگد و خبری خوب حتی اگر سرشار از رویابافی و دیوانه بازی معصومانه باشد خبری خوب است. مثل فوتبال که حالا سال‌هاست با همه حاشیه‌ها و خوبی ها و بدی هایش، جورکش رنج آدم‌ها شده است و بازی های یورو دقیقا به همین دلیل مرز نمی‌شناسد. مال همه دنیاست. سیاه و سفید و زرد و سرخ ندارد... نه! اشتباه نکن. اصلا قرار نیست اینجا از سیاست، از حیاط خلوت های فوتبال و از زخم‌های چرکین زیر این پوست بزک کرده‌اش و آپارتاید موجود در بخش هایی از آن حرف بزنیم. داریم از اشک ها و شادی‌های ادم هایی حرف میزنیم که دل‌شان فقط تماشای فوتبال می‌خواهد.

فرقی نمی‌کند آدم مال کجای دنیا باشد.. فوتبال مال همه است. متعلق به آدم های کره زمین پیر خودمان که پیرش را در آورده‌اند آدم‌ها. بازی‌هایی که شامگاه یکشنبه در فرانسه و در نزدیکی تمام خاطرات کافه های شانزه لیزه و ایفل و بانوی خسته پاریس یا همان نوتردام شروع شد می تواند برای دنیا باشد. یک هیس بلند برای همه آدم ها. که لطفا برای چند روز ساکت شوید و کله ساکنان زمین را اره نکنید و از همدیگر روی آتش‌؛ انسان برگر با سس خون مردمان جهان؛ درست نکنید و تجاوز جمعی و فردی نکنید و توی دریا بازی ؛خفه کن اوون مهاجر کوفتی رو ‏انجام ندهید و بگذارید چند روزی حال دنیا کمی بهتر شود. فقط چند روزی..لطفا!!!

میدانیم چنین اتفاقی نمی‌افتد و باز هم توی سر و کله هم می‌زنیم ولی حداقل بازی‌های روزها و شب های پیش رو می تواند جنس بعضی جیغ‌ها و عقده های فردی و جمعی را برای چند روز عوض کند. حال همه دنیا را. حتی حال سندیکاها و اتحادیه های کارگری فرانسه و اعتراضات‌شان علیه اصلاحات دولت. ترسیم این جاودانگی کم نظیر فوتبال را فقط خود خود خود فوتبال دارد. آن هم در جهانی که یک جایش دارد می لنگد. بد جوری هم می‌لنگد و کودکانش دارند الکی الکی تکه تکه می‌شوند و می‌میرند و خفه می‌شوند و یا آدمکش می‌شوند و می‌کشند و می سوزانند. چقدر بچه های قاتل که می شد روزی ستاره های فوتبال زمین باشند حالا دارند سر می برند و یورو 2016 شاید برای چند روزی‌، فقط چند روزی یاد همه دنیا بیاورد که می‌شود طور دیگری هم جیغ کشید. با فوتبال... جور کش اغلب تمام جورهای این روزهای دنیا.
 
هومن کواکبی
  ۱  
آی اسپورت
2016-06-11 14:57:08
نظر دهید

۱ نظر
4444 برزو 999999999
شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۵، ۱۶:۳۹
تازه تو این دنیای کثیف بدبخت ها و وحشی ها هم بیشتر زاد و ولد میکنند! متاسفانه/ مث لنگی ها
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر