فهرست
برانکو: کرواسی صعود می کند و قهرمان می شود
برانکو: کرواسی صعود می کند و قهرمان می شود

برانکو: کرواسی صعود می کند و قهرمان می شود

* وقتی نام یورو می ‌آید شما یاد چه چیزی می ‌افتید؟ یورو برای شما چه معنایی دارد؟
یورو برای من یعنی تیم ملی کرواسی؛ وقتی نام یورو می‌ آید یاد تجربه خوب ‌مان در جام جهانی 98 فرانسه می ‌افتم. من با تیم ملی کرواسی در یورو 1996 که در انگلیس برگزار می ‌شد بودم که آن دوره از مسابقات، بسیار بزرگ بود. ما در آنجا فوتبال بسیار زیبایی را به نمایش گذاشتیم و یک نسل بسیار عالی در اختیارمان بود که همان تیم دو سال بعد در جام جهانی 98 فرانسه سوم شد و به همین دلیل می‌ گویم یاد جام جهانی فرانسه می ‌افتم. فرانسه در یورو نتایج خوبی کسب کرد و دو سال بعد هم قهرمان جهان شد و ما توانستیم در خاک فرانسه با آن نسل طلایی سوم سویم. ما آن نسل از فوتبال کرواسی را طلایی ‌ترین نسل فوتبال‌ مان می ‌دانیم که نتایج درخشانی کسب کرد. مربی چنان تیمی بودن افتخار بزرگی است. ما بازیکنانی مانند شوکر، بوبان، بیلیچ، استیماچ و خیلی دیگر از ستاره‌ های کرواسی را در اختیار داشتیم.
* وقتی نام یورو را می ‌شنوید اولین خاطره ‌ای که از این مسابقات به یاد شما می ‌رسد، چیست؟
من یاد اولین بازی‌ مان در یورو 1996 می ‌افتم که با ترکیه بازی داشتیم. بازی بسیار مهمی بود چون اولین بازی یک تورنمنت محسوب می ‌شد و آن زمان هم ترکیه تیم بسیار قدرتمندی داشت.
* در تمام دوره ‌هایی که یورو برگزار شده و شما به یاد دارید، مهیج ‌ترین اتفاقی که برای تان رخ داده است، چیست؟
مهیج ‌ترین اتفاق زمانی بود که ما در یک چهارم نهایی باید با آلمان بازی می ‌کردیم. آلمانی که نسل آن دوره ‌اش را بازیکنانی مانند کلینزمن تشکیل می ‌دادند. با نسلی که بعدا قهرمان اروپا شده بودند و ما مقابل این تیم ملی آلمان بازی خوبی انجام دادیم اما به دلیل اشتباهات داور و قضاوت بد او باختیم و حذف شدیم. البته بسیار عالی بازی کردیم. هیجان انگیزترین اتفاق یورو برای من همان بازی بود و دومین اتفاق مهیج هم زمان رخ داد که توانستیم در مرحله گروهی 3 بر صفر دانمارک را شکست بدهیم. تیمی که دوره قبلی قهرمان شده بود و مدافع عنوان قهرمانی یورو در انگلیس محسوب می ‌شد. این اتفاقات به این دلیل مهیج بود که تیم ملی کرواسی پس از فروپاشی یوگسلاوی سابق و استقلال یافتن اولین حضورش را در یورو تجربه می ‌کرد و از نتایجی که کسب شد، همه هیجان زده شدیم.
* اکنون که مربی تیم ملی کشوری نیستید، افسوس نمی‌ خورید؟ این فرصت را داشتید که در یورو مربی تیم ملی کرواسی باشید؟
خیر، من اینطور فکر نمی ‌کنم. قرار بود سرمربی تیم ملی کشورم بشوم اما خودم می ‌خواستم فقط در تیمهای باشگاهی کار کنم. در تیم ملی، شرایط کار کردن کم به وجود می ‌آید و چون در باشگاه هر روز کار می ‌کنم، کار کردن در باشگاه را بیشتر دوست دارم. من سابقه 7 سال حضور در تیم ملی کرواسی را دارم و 4، 5 سال هم در تیم ملی ایران بودم و به همین دلیل دوست داشتم در این مقطع در تیمی باشگاهی باشم تا هر روز کار کنم. در این یورو هم مربی تیم ملی نیستم اما هوادار کرواسی خواهم بود چون خیلی از بازیکنان حال حاضر تیم ملی شاگردان من بودند و دوست دارم موفق باشند.
* امیدوار هستید روزی در یورو دوباره روی نیمکت تیمی حضور داشته باشید و دوست دارید آن تیم ملی کدام کشور باشد؟
طبیعی است که بزرگترین اتفاق برای یک مربی این است که سرمربی تیم ملی کشورش باشد.
* تیم ملی کرواسی در گروه فوق ‌العاده سختی قرار گرفته و باید با اسپانیا، چک و ترکیه رقابت کند. تحلیل شما از این گروه چیست؟
کار کرواسی خیلی سخت است اما با وجود همه سختی ‌ها ما تمام تلاش‌ مان را می‌ کنیم تا در این مسابقات موفق باشیم. اگر از این گروه صعود کنیم، فکر می ‌کنم شانس اول قهرمانی هستیم چون گروه‌ مان خیلی سخت است. درباره قدرت اسپانیا که بحثی وجود ندارد و آنها بسیار قدرتمند هستند چون بهترین فوتبال را در دنیا ارایه می ‌دهند. همینطور ترکیه که تیم خیلی خوبی دارد و فوتبال قشنگی را بازی می‌ کند که برای هر حریفی ایجاد مشکل می نماید. ترکیه با نسل خیلی خوبی در این دوره از مسابقات حضور دارد و روند آنها در چند سال اخیر خوب بوده است. درباره چک اما شاید در ایران شناخت خوبی از تیم ملی این کشور نباشد اما آنها همیشه قدرتمند بوده ‌اند و در این یورو نیز قدرت زیادی خواهند داشت.
* به نظرتان کرواسی این پتانسیل را دارد که بین سه تیم صعودکننده گروهش باشد و از این مرحله سخت عبور کند؟
بله، من این پتانسیل را در تیم ملی کرواسی می ‌بینم. بازیکنان خوبی در تیم ملی ما حضور دارند و بازی خوبی هم انجام می ‌دهند.
* خیلی‌ها می ‌گویند کرواسی صاحب یکی از بهترین خطوط میانی است و در یورو با مودریچ، راکیتیچ و کواچیچ خطرناک ظاهر خواهد شد. با این نظر موافق هستید؟
من هم معتقدم کرواسی خط هافبک بسیار خوبی دارد. مودریچ، راکیتیچ، کواچیچ و پریشیچ، هافبک ‌های خوبی هستند؛ یدوای و سایر بازیکنان هم همه خوب هستند. کرواسی مهاجمان عالی هم دارد. خط حمله خوبی در اختیار کرواسی است که مانژوکیچ در راس آن خطرناک است و چند بازیکن جوان هم که به تیم ملی اضافه شده‌ اند و در یورو منتظر فرصت هستند.
* با توجه به اینکه مانژوکیچ در یوونتوس فصل زیاد زیاد خوبی را پشت سر نگذاشت و تحت الشعاع دیبالا بود می ‌تواند در یورو برای کرواسی بدرخشد؟
فراموش نکنیم که مانژوکیچ در یوونتوس بازیکن فیکس است. تیمی که پارسال در فینال لیگ قهرمانان بود و بازیکنان می ‌توانند در این تیمها بازی کنند که سطح بالایی داشته باشند تا یک تیم را برای رسیدن به فینال به هدفش برسانند. طبیعی است که مانژوکیچ بازیکن بزرگی است که در این بازیها به یوونتوس کمک کرد و در یورو هم بازیکن خطرناکی خواهد بود. او این فصل را هم جبران می ‌کند و از امیدهای بزرگ تیم ملی ما محسوب می‌ شود.
* به نظرتان شگفتی یورو 2016 چه چیزی خواهد بود؟
 به نظر من شگفتی آنچنانی نخواهیم داشت چون متاسفانه یورو بعد از لیگ ‌های طولانی و خسته کننده برگزار می ‌شود. خیلی از بازیکنان تراز اول هم برای جلوگیری از مصدومیت احتمالی و از دست دادن جایگاه باشگاهی‌ شان بازی خودشان را نخواهند کرد. همین مسئله کیفیت کار یورو را پایین می ‌آورد.
* مهمترین چیزی که در این یورو انتظار آن را می‌ کشید، چه چیزی است؟
انتظار بازیهای عالی را از کرواسی دارم. یک تیم ملی خوب را انتظار می ‌کشم که بتواند نتایج درخشان بگیرد. همینطور انتظار دارم ببینم تیمهایی که از حالا گزینه قهرمانی هستند، چطور بازی می ‌کنند. تیمهایی مانند آلمان، اسپانیا، فرانسه و همینطور قدرت‌ هایی مانند پرتغال، انگلیس و ایتالیا که خیلی ‌ها آنها را گزینه قهرمانی می ‌دانند اما من فکر می ‌کنم هیچکدام این تیمها بهتر از کرواسی نیستند.
* پیش ‌بینی ‌تان از تیمهایی که به نیمه نهایی و فینال می ‌رسند چیست؟
پیش ‌بینی کردن همیشه سخت است اما من فکر می ‌کنم کرواسی، آلمان، فرانسه و شاید بلژیک به نیمه نهایی برسند.
* و قهرمان را کدام تیم پیش‌ بینی می‌ کنید؟
همانطور که گفتم کرواسی شانس زیادی برای قهرمانی دارد. اگر بتواند از گروهش صعود کند، این شانس برای کرواسی زیاد است.
* درباره بازیکنان هم تحلیلی داشته باشید. به نظرتان کدام بازیکنان در یورو همه را سورپرایز می‌ کنند؟
من انتظار دارم در این یورو بعضی بازیکنان از کرواسی کارهای انفجاری انجام دهند. بازیکنانی مانند مودریچ، راکیتیچ، پرپشیچ یا حتی بروزویچ که فکر می ‌کنم می ‌توانند بازیکنان خیلی بااستعدادی در یورو نشان دهند. حالا باید یورو را ببینیم و برخی بازیکنان جوان هم هستند که می ‌خواهند خودشان را تحمیل ‌کنند.
* با صحبت ‌هایی که انجام می ‌دهید باید منتظر آقای گل مسابقات هم از تیم ملی کرواسی باشیم.
امیدوارم این اتفاق رخ بدهد و دوست دارم مانژوکیچ آقای گل یورو 2016 شود.
 
هفته نامه «فوتبال ایرانی»
     
آی اسپورت
2016-06-11 18:18:56
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر