فهرست
یادداشت: چهار سوال از یواخیم لو
یادداشت: چهار سوال از یواخیم لو

یادداشت: چهار سوال از یواخیم لو

رافا هونیگستاین
 
در آلمان به تیم ملی "تورنیرمانشافت" می‌گویند، یعنی "تیمِ تورنمنت". این لقب خیلی وقت است که جایِ "ناسیونالمانشافت" را به عنوانِ لقبِ اصلی تیم ملی گرفته و اشاره‌اش هم به این حقیقت است که آلمان‌ها تحتِ هر شرایطی خودشان را برایِ تورنمنت‌هاِ بزرگ آماده می‌کنند و نتیجه می‌گیرند. درسته که آلمان در یورو 2000 و 2004 که در همانِ دورِ گروهی حذف شد چندان تورنیرمانشافت نبود، اما اینها بیشتر استثناهایی در خدمتِ قانونِ کلی بودند. البته داشتنِ تیمی که به یک باره در آغاز تورنمنت‌هایِ بزرگ خودِ واقعی‌اش را نشان می‌دهد معمولا باعث می‌شود تصورِ درستی از آن قبل از شروعِ بازی‌ها نداشته باشیم. یواخیم لوف این کاراکترِ فوتبالِ آلمان را بعد از جامِ جهانی به شکلی افراطی واردِ تیمش کرده، و با تجربه‌گرایی‌هایِ زیادیش کاری کرده که آلمان گاهی اصلا شبیهِ یک تیم دیگر بازی نمی‌کند. آیا این بار هم به یک باره به شکلی جادویی همه چیز درست کنارِ هم قرار می‌گیرند؟ یا ضعف‌هایِ آلمان باعثِ سقوطش می‌شود. درسته که آلمان قهرمانِ جهان است، اما در رشته‌یِ نگرانی از ضعف‌هایِ خودش هم در قهرمان جهان است. پس این چهار سوال را قبل از شروعِ "ماموریتِ فتحِ یورو"، به قولِ روزنامه‌یِ بیلد با هم بررسی می‌کنیم.
 
بازیکنانِ خطِ دفاعی: آماده نبودنِ کاملِ سامی خدیرا و باستین شواین‌اشتایگر در افتتاحیه‌یِ جامِ جهانی باعث شد یواخیم لوف با رویکردی محافظه‌کارانه 4 مدافعِ مرکزی (بواتنگ، مرته‌ساکر، هوملز و هوئدس) را در خطِ دفاعی‌اش قرار دهد و از فیلیپ لام به عنوانِ محافظشان در خطِ میانی استفاده کند. اما از بینِ این 5 نفر در حالِ حاضر تنها بندیکت هوئدس است که برایِ تیم ملی بازی می‌کند و مصدوم نیست. جروم بواتنگ با مشکلِ ماهیچه درگیر است و متس هوملز با مشکلِ همسترینگ. آنتونیو رودیگر هم که رباط صلیبی پاره کرد و جام را از دست داد. پس اگر این بازیکنان نباشند چه گزینه‌هایی برایِ لوف باقی می‌ماند... نه خیلی زیاد. لوف مجبور است از موستافی در مرکز کنارِ هوئدس استفاده کند و امره جان را به دفاعِ راست، پستی که اصلا بهش علاقه ندارد، منتقل کند و جوناس هکتور را در چپ قرار دهد. گزینه‌یِ دیگر استفاده از جاشوا کیمیخ به عنوانِ دفاعِ راست مرکزی در سیستمِ 3 دفاعه یا همان فولبکِ راست در دفاعِ 4 نفره است. در هر صورت این ترکیبِ دفاعی چندان مطمئن به نظر نمی‌رسد. تنها خبرِ خوب پدیده‌ای به نامِ جولین وایگل از دورتموند است که می‌تواند در پستِ هافبکِ دفاعی برایِ بازی کند و بدرخشد.
 
فرمِ مسوت اوزیل: اوزیل در جامِ جهانیِ 2014 نقشی جانبی داشت و در راست بازی می‌کرد، در حالیکه جانشین‌اش در رئال مادرید، تونی کروس، نقشِ بازیسازِ اصلی را به عهده گرفته بود. اما در یورو 2016 اوزیل به پستِ محبوبش یعنی شماره‌یِ 10 بازمی‌گردد و کروس باید یک خط عقب‌تر جایِ خالیِ ایلکای گوندوگان را پر کند. البته مهمتر از پستِ اوزیل اعتمادِ دوباره‌یِ لوف به او برایِ رهبریِ تیم در زمین است. لوف قبل از شروع بازی‌ها گفته بود که اوزیل این فصل به خوبیِ فصلِ 2012 و 2013 بود. حالا این به عهده‌یِ هافبکِ آرسنال است که جوابِ اعتماد و باورِ مربی‌اش را بدهد.
 
گوتزه یا گومز: بازگشتِ ماریو گومزِ احیا شده در 30 سالگی (26 گل برایی بشیتکتاشِ قهرمانِ لیگ) به تیم ملی کمکِ زیادی به لوف کرده است تا برایِ گل زدن فقط به فکرِ بازیِ ترکیبی نباشد. در تئوری استفاده از یک مهاجمِ کلاسیکِ قوی و بلندقد برایِ باز کردنِ دروازه‌یِ تیم‌هایِ ضعیف‌تر که با عمقِ زیاد دفاع می‌کنند بهترین راه است. اما اوکراین و لهستان به احتمالِ زیاد برایِ مقابله با آلمان دست به پرسِ از جلو و بالا بردنِ خطِ دفاعی‌شان می‌کنند. در این شرایطِ گومزِ کم سرعت کاراییِ خودش را از دست می‌دهد و احتمالِ بازیِ ماریو گوتزه بیشتر می‌شود. درسته که گوتزه فصلِ بدی را با بایرن سپری کرد، اما زننده‌یِ گلِ قهرمانیِ آلمان در فینالِ جامِ جهانی در ریو هنوز از اعتمادِ مربی‌اش برخوردار است و می‌تواند با تکنیک و هوشِ خودش در نقشِ شماره‌یِ 9 کاذب، فرمِ بازیِ موردِ علاقه‌یِ لوف را پیاده کند.
 
نقشِ شواین‌اشتایگر: کاپیتانی که سطحِ بازیش افت کرده و با حضورش در زمین نمی‌تواند تیمش را رهبری کند همیشه مشکل‌ساز است. اگر خاطره‌یِ فینالِ جامِ جهانی و نمایشِ قهرمانانه‌یِ شواین‌اشتایگر نبود، بعد از فصلی که در منچستر یونایتد طی کرد، هرگز به تیم ملی دعوت نمی‌شد. اما شواین‌اشتایگر نمی‌تواند با خاطراتِ افتخاراتِ قبلی تیمش را در فرانسه پیش ببرد و بالاخره صبر و تحملِ آلمان برایِ بازگشتِ او از مصدومیت و به فرمِ خوب تمام خواهد شد. دو سال پیش قمارِ لوف در موردِ شواین‌اشتایگر که با مصدومیتِ زانو درگیر بود جواب داد. اما دو سالِ قبلش در یورو 2012 و در شکست مقابلِ ایتالیا نه. با این حال شواین‌اشتایگر پیش از این هم نادیده گرفته شده و دوباره برایِ آلمان درخشیده است. آیا این بار هم "تورنیراشپیلر" (بازیکنِ تورنمنت) بزرگ آلمان سر به زنگاه باز می‌گردد؟
 
 
     
آی اسپورت
2016-06-12 23:21:55
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر