فهرست
چهره‌یِ روز: توماس مولر و لزومِ بازگشت به فرم
چهره‌یِ روز: توماس مولر و لزومِ بازگشت به فرم

چهره‌یِ روز: توماس مولر و لزومِ بازگشت به فرم

آی‌اسپورت – مولر یکی از عجیب‌ترین فوتبالیست‌هایِ فوتبالِ دنیاست. بازیکنی که تمامِ دورانِ حرفه‌ایش را در یک تیم گذرانده و بیش از 350 بار برایِ بایرن مونیخ بازی کرده است. مولر برایِ دلبری از هودارانِ بایرن دانشِ خودش از اصطلاحاتِ باوارایایی را به رخشان می‌کشد و با جورابی که همیشه تا مچش پایین کشیده شده، قبل از بازی‌هایِ حساس در رختکن جوک تعریف می‌کند. از این جهت مولر فوتبالیستی سنتی و متعلق به نسل‌هایِ پیش است. اما هیچ مهاجمی به اندازه‌یِ مولر در خطِ میانی حضور ندارد و هیچ هافبکی به اندازه‌یِ مولر در باکسِ حریف خطرناک نیست. از این منظر مولر انگار به آینده تعلق دارد.
اما گذشته و آینده برایِ یواخیم لوف اهمیتی ندارد و زمانِ حال است که در آن به توماس مولر احتیاج دارد. "رومدیوتر" (مهاجمِ فضا) که سالهاست برایِ آلمان درخشیده و با 10 گل و یک قهرمانی در جامِ جهانی نامِ خودش را برایِ همیشه در تاریخِ مانشافت جاودانه کرده، در چند ماهِ اخیر از فرمِ ایدئالش فاصله‌یِ زیادی داشته است. مولر این فصل در مجموع به بالاترین رکوردِ گلزنی‌اش برایِ بایرن با 32 گل رسید. اما نکته‌یِ مهم اینجاست که 24 گلِ مولر در 24 بازیِ اول بود و در 29 بازیِ آخر تنها 12 گل زد. شاید نیمکت‌نشینی در بازیِ رفت مقابلِ اتلتیکو مادرید و پنالتی‌ای که در بازیِ برگشت از دست داد و نهایتا منجر به حذفِ بایرن شد تاثیری منفی رویِ روحیه‌یِ او داشته. یا شاید مولر به شکلی خودآگاه-نیمه‌خودآگاه هرچه به پایانِ فصل نزدیک‌تر شده بیشتر انرژی‌اش را برایِ یورو ذخیره کرده.
نگاهی به آمارِ مولر تفاوتِ نمایشِ او در بازی‌هایِ رسمی و ملی برایِ آلمان را به خوبی نشان می‌دهد. مولر در مجموع 32 گلِ ملی دارد که 26تایش در بازی‌هایِ رسمی بوده، یعنی 81 درصد. بینِ بازیکنانِ حالِ حاضر آلمان هیچ بازیکنی بیشتر از 65 درصدِ گل‌هایِ ملی‌اش را در بازی‌هایِ رسمی نزده است. لوکاس پودولسکی 48 گل و 29 گلِ رسمی (60 درصد)، آندره شورله 20 گل و 13 گلِ رسمی (65 درصد)، ماریو گومز 27 گل و 11 گلِ رسمی (41) و ماریو گوتزه 17 گل و 10 گلِ رسمی (59 درصد) دارند. مولر در دورِ مقدماتی هم بهترین گلزنِ آلمان بود با 9 گل.
توماس مولر، بازیکنی که باعث شد جمله‌یِ "مولر همیشه در ترکیبِ اصلی است" وردِ زبانِ لویی ون گال شود و مهاجمی که به تعریفِ یوگی لوف زوایا و فضاهایی را می‌بیند که بر دیگران پنهان است، در یورو 2016 یک بارِ دیگر فرصت نمایشِ کیفیاتِ بی‌مانندش را دارد، اگر به همان توماس مولرِ همیشگی برگردد.  
     
آی اسپورت
2016-06-12 13:47:34
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر