فهرست
ضدخصوصی/ «اتهام همیشگی» پرسپولیس و استقلال به دولت‌ها
ضدخصوصی/ «اتهام همیشگی» پرسپولیس و استقلال به دولت‌ها

ضدخصوصی/ «اتهام همیشگی» پرسپولیس و استقلال به دولت‌ها

آی اسپورت- واکنش طرفداران استقلال به پرسپولیسی شدن وحید امیری در صفحه رسمی رییس‌جمهور و تلقی آنان از اینکه دولت و وزارت ورزش دست باشگاه سرخپوش را برای خریدهای گرانقیمت بازگذاشته و به نوعی تداعی‌گر تبعیض بین باشگاه محبوبشان و پرسپولیس است را می توان از جنبه های مختلف برسی کرد.

اینکه دیدگاه هواداران باشگاه آبی پوش و رجوع مستقیم آنان به صفحه رسمی رییس قوه مجریه تا چه حد منطقی است و آیا واقعا تبعیضی اتفاق افتاده است را مدیران مربوطه باید پاسخ دهند ولی افکارعمومی طرفدار استقلال آنچه را که می‌بینند تحلیل و بر مبنتی آن قضاوت می کنند. جامعه پرشور و احساساتی هوادار فوتبال را نمی توان با تحلیل های دیپلماتیک پیچیده اقناع کرد. آن‌ها می‌بینند تیم رقیبشان با گذشت چند روز از شروع فصل نقل و‌انتقالات، مهره‌های بلورین بازار را یکی پس از دیگری جذب می کند و طبیعی است که با پیوستن وحیدامیری که صرفا به خاطر شرایط پرداخت نقدی پیش‌قرارداد ،ترجیح داد قید پیراهن استقلال را بزند و در ردیف شاگردان برانکو درآید ،حساسیت‌و تولید چرایی‌ها را افزایش داد.


حضور حسین‌ هدایتی به عنوان عابر بانک پرسپولیس‌ و کسی که به دلایل مختلف‌، پشتوانه مالی مناسبی برای خریدهای این فصل پرسپولیس است نقش خاصی در این جریان دارد ،حتی ناخواسته! برخی نیز معتقدند هدایتی در تعاملی همسو با خواستگاه وزارت ورزش به جذب ستاره ها پرداخته و با خریدهای کلان موازنه بازار را برهم زده است ، هرچند خریدهایی‌چون بختیار رحمانی برای استقلال هم هزینه هنگفتی داشته و هنوز تا پایان فصل نقل و انتقالات و خریدهای گزاف دیگر فرصت باقی است با این حال دغدغه طرفداران استقلال حتی اگر ریشه واقعی نداشته باشد باز به عنوان بخشی از مطالبه افکار عمومی باید مورد توجه قرار گیرد.


شاید اگر سال‌ها پیش، اولتیماتوم علی آقامحمدی، عضوبلند پایه وقت  کمیسیون پیگیری اجرای اصل 44 قانون اساسی درادارات دولتی جدی گرفته می شد حالا هواداران فوتبال، پیگیری خواسته ونگرانی خود را ازدولت و شخص رییس جمهور به صورت مستقیم مطالبه نمی‌کردند. آقامحمدی، که مسوولیت های سیاسی و امنیتی خاصی نیز در نظام داشت، روز دوشنبه، 21آبان ماه سال 1387 به رسانه‌ها گفت:«پایان سال 88 آخرین مهلت واگذاری شرکت‌های ذیل اصل 44 قانون اساسی است که باشگاه‌های فوتبال هم در این مجموعه قرار می‌گیرند. بدون شک هیچ تعارفی در واگذاری وجود ندارد»


اکنون با گذشت سالها از این اولتیماتوم بسیاری باشگاه ها و بخصوص پرسپولیس و استقلال کماکان از بودجه دولتی ارتزاق می‌کنند. با آنکه هرازچند گاهی زمزمه هایی مبنی بر واگذاری سرخابی های پایتخت به بخش خصوصی شنیده می‌شود ولی ظاهرا اتفاقی نخواهد افتاد. همان سال ها یک روزنامه ورزشی در واکنش به اولتیماتوم آقامحمدی یک تیتر پرسشی را انتخاب کرد و نوشت :«آیا باید جدی‌اش گرفت؟»

اگر پرسپولیس و استقلال در روندی قانونی و بدون حاشیه به بخش خصوصی واگذار می شدند آنگاه دیگر دولت و صفحه رسمی رییس جمهور مجبور به پاسخگویی، حتی برای اقناع سازی نبودند. ولی گویا به دلایل مختلف که شاید برخی از آن‌ها قابل موشکافی نباشند باید تیتر پرسشی سال 87 آن روزنامه را دوباره نوشت: « آیا باید جدی‌اش بگیریم؟» و شاید ده سال بعد هم همین سوال و ده سال دیگر هم همین سوال. خصوصی شدن این دو باشگاه سالهای زیادی است که یک رویایی دور تلقی می‌شود و اتهام تبعیض از سوی هواداران به دولت‌ها یک واقعیت ناگریز هر ساله. یک سال هواداران پرسپولیس و یک سال هواداران استقلال و هر سال انرژی خاصی که دولت باید صرف پاسخگویی شود. این قصه پایان ندارد.


هومن کواکبیِ
  ۶  
آی اسپورت
2016-06-12 15:30:35
نظر دهید
۶ نظر
ایرانی فهیم
يكشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۵، ۱۵:۳۹
خداوکیلی چقدر از وزارت خونه ورزش گرفتی تا با نوشتن این مطالب سطحی بخوای هجوم افکار نسیت به وزیر ورزش کم کنی؟ چطور میشه امروز مقداد نجف نژاد صریحا اعلام کرد وزیر ورزش رنگی عمل کرده وجلوی نقل وانتقالات استقلال گرفته وچشم اش بسته روی ریخت وپاشای پرسپولیس .وزیر ظاهرا ورزشی حتی جوابگوی تلفن وپیام های مسولین استقلال نیست.وزیر دید استقلال تو نقل وانتقالات خوب عمل میکنه جلوی استقلال به بهانه هایی گرفت تا با اطلاعات طاهری عابر بانک پرسپولیس برگرده تا مبادا بازیکنای مد نظر وزیر استقلال بگیره.سعی کن واسه روزیت نون حلال دربیاری.حقیقت بگو هرچند تلخ باشه(حضرت علی(ع))
خاطرات دسته سه
يكشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۵، ۱۶:۰۵
توهمات یک کیسه کش حقیر... تا وقتی میلیاردی خرج میکنن تا وقتی فدراسیون پول بازیکن هاشونو میده اسمی از وزیر و وکیل و رنگی بودن نیست! بحث نون بازو و پلنگ جویبار میشه... تا جلوی ولخرجی های هر ساله این جماعت حقیر گرفته میشه سر به بیایان میزارن و صدای شیون و زجه زدنهاشون گوش فلک رو کر میکنه...
ایرانی فهیم
يكشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۵، ۱۶:۱۶
جناب خاطرات دسته 3(به گفته ابراهیم آشتیانی) که حتی جناب آشتیانی توضیح کامل دادن اسم استعاری باشگاهتون از کجا دراومده(لنگ) ومثل کیسه من درآوردی وعقده ای نیست.بیزحمت لطفا خصلت خاله زنکی ات مثل طاهری رئیس باشگاه اتون بزارید کنار .لطفا در مورد باشگاه خودتون نطر بدید واگه خواستید در مورد قهرمان آسیا نظر بدید منقی نه عقده ای کامنت بزار.در ضمن من هرگز در مطلب بالا نگفتم لنگ گفتم پرسپولیس، بی ادبی شما باعث شد تو این مطلب اسم استعاری وحقیقی باشگاه اتون بکار ببرم.از قدیم گفتن با هرکسی به اندازه ظرفیت اش صحبت کن.متاسفانه ظرفیت ادبی شما بیشتر از این نیست.هرچند باشگاه پرسپولیس هستند هوادارای بسار مودب .من طرف صحبت ام شما هوادار بی ادب لنگی بود .امیدوارم عقده ات روزی بزاری کنار ویکم منطقی ومودبانه صحبت کنی
ابی
يكشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۵، ۱۹:۰۹
انشاالله که خدا آه هواداران استقلال از وزارت ورزش وهمچنین نوسینده های جهت دار{مثل این مطلب} به حق این روزهای عزیز می گیره شما پولهای که بابت بازیکنان استقلال داده میشه می بینید ولی پولهایی که به بازیکنان پرسپولیس داده میشه نمی بینید ویا مفتی از تیمهای دیگر می گیرند وما خبر نداریم همین طور که شما باعث عدم خوشحالی ما استقلا لیها با مطالبتون می شوید خدا هم خوشحالیتون میگیره .الهی آمین
یه پرسپولیسی
يكشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۵، ۲۰:۲۳
در اینکه وزیر به ضرر استقلال عمل کرده شکی نیس ولی انصاف داشته باشید. همین وزیر خیلی در حق پرسپولیس ظلم کرده. واقعا اینکه بخواهید رفتار وزیر رو به پرسپولیسی‌ بودنش نسبت بدید کوته فکریه
-
دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۵، ۱۱:۰۵
گودرزی واقعا آدم بیمار و مشکل داریه!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر