فهرست
مهدی رحمتی از یورو می گوید/ فقط بوفون
مهدی رحمتی از یورو می گوید/ فقط بوفون

مهدی رحمتی از یورو می گوید/ فقط بوفون

* یورو را ترجیح می دهی یا جام جهانی را؟
هرکدام جذابیت های مخصوص به خود را دارد و قابل قیاس نیستند. جام جهانی گستردگی بیشتری نسبت به یورو دارد و تیمهای سراسر جهان در آن شرکت می کنند. شاید به همین دلیل است که اکثر کارشناسان فوتبال می گویند یورو کیفیت بهتری نسبت به جام جهانی دارد. البته جام جهانی درصد بیشتری از مردم دنیا را درگیر خود می کند ولی در کل من هم هر دوی این رقابتها را دوست دارم.
* تا حالا شده عملکرد دروازه بان های حاضر در این مسابقات را زیرنظر بگیری؟
دید من به یورو و جام جهانی مثل کلاس درس است. همیشه سعی می کنم عملکرد دروازه بان های این رقابتها را به دقت نگاه کنم. درواقع برای من یورو و جام جهانی مثل کلاس آموزشی است که همیشه می توانم چیزهای زیادی از آن یاد بگیرم. امسال هم حتما برایم همینطور خواهد بود. به نظر من فوتبال مثل یک علم است که همیشه باید به روز شود. من هم سعی می کنم خودم را به روز نگه دارم و هیچوقت این طرز فکر را نداشته باشم که همه چیز را بلدم.
* وقتی اسم یورو می آید یاد چه چیزی می افتی؟
یاد کیفیت فوتبال می افتم. همانطور که گفتم یورو همیشه از کیفیت و سطح بالایی برخوردار است چون اکثر تیمهایی که در یورو شرکت می کنند تیمهای درجه یک یا نهایتا درجه دو اروپا هستند. به همین دلیل کیفیت این مسابقات بالاست. هر وقت اسم یورو می آید خوشحال می شوم که می توانم با تماشای این مسابقات چیزهای زیادی از فوتبال روز دنیا یاد بگیرم.
* منتظر چه اتفاقی در یورو هستی؟
منتظر رخ دادن یک سورپرایز هستم. هر دوره در یورو یک سورپرایز رخ می دهد و یک پدیده رو می شود. مثل همان دوره ای که تیم ملی یونان قهرمان شد و یک تاکتیک جدید به دنیا ارایه کرد. شاید امسال هم همین اتفاق بیفتد و تیمی که پدیده شود یک سیستم جدید هم به دنیای فوتبال معرفی کند. امیدوارم در یوروی امسال شاهد فوتبال های جذابی باشیم و دنیا بتواند چیزهای زیادی از این یورو یاد بگیرد.
* طرفدار چه تیمی در یورو هستی؟
من ایتالیا را به خاطر بوفون دوست دارم. البته ایتالیا در سالهای اخیر وضعیت چندان خوبی نداشته اما امیدوارم با حضور کونته و تغییراتی که در تیم ایجاد کرده ایتالیا بعد از مدتها ناکامی بتواند نتایج خوبی بگیرد. ایتالیا به تولدی دوباره و تغییر نسل نیاز داشت و کونته توانسته جوان های خوبی را به تیم ملی تزریق کند. خیلی دوست دارم امسال ایتالیا جام قهرمانی را بالای سر ببرد و بوفون به عنوان کاپیتان این تیم، قهرمانی را تجربه کند.* علاقه تو به بوفون از کجا نشات گرفته؟ چون خیلی ها هم تو را با او مقایسه می کنند و از تو به عنوان بوفون ایران یاد می کنند.
همیشه گفته ام از نظر من بوفون بهترین دروازه بان دنیاست. او دروازه بان بزرگی است که می تواند یک تنه تیمش را نجات دهد و به پیروزی برساند. سبک دروازه بانی و تکنیک بوفون را خیلی دوست دارم و همیشه سعی کرده ام او را الگوی خودم قرار دهم. نمی دانم تا چه حد در تقلید از بوفون موفق بوده ام اما همیشه بازیهای او را زیرنظر می گیرم و به واکنش هایش در موقعیت های مختلف دقت می کنم. کسانی هم که من را با بوفون مقایسه می کنند لطف دارند و خودم هم می دانم قابل قیاس با بوفون نیستم اما راستش را بخواهید از این قیاس خوشحال می شوم. سعی می کنم سبک دروازه بانی ام را به بوفون نزدیک کنم اما کار سختی است.
* جز بوفون، کار کدام یک از گلرها را می پسندی؟
به نظر من کلودیو براوو، کورتوآ و مانوئل نویر بهترین دروازه ‌بان‌ های حال حاضر جهان هستند اما بدون تردید بوفون بهترین دروازه ‌بان دو دهه اخیر فوتبال جهان بوده است. او خودش یک تیم است. البته ایتالیا، آلمان و انگلیس همواره بهترین دروازه ‌بان‌ ها را داشته ‌اند. دینو زوف، والتر زنگا، پالیوکا و تولدو دروازه ‌بان ‌های بزرگ سالهای دور ایتالیا بوده ‌اند.
* مدعیان امسال را چه تیمهایی می دانی؟
تا جاییکه دنبال کرده ام می دانم فرانسه شرایط بسیار خوبی دارد. این تیم با توجه به امتیاز میزبانی، شرایط خوبی دارد و تیمش را تقویت هم کرده است. فکر می کنم فرانسه با توجه به اینکه میزبان است حتما قهرمانی می خواهد و به کمتر از این رضایت نمی دهد. آلمان هم با قهرمانی در جام جهانی نشان داد که چقدر در سالهای اخیر پیشرفت کرده و چه تیم خوبی ساخته است. آلمان با توجه به جوان بودن بازیکنانش تا چند سال دیگر هم با همین تیم مدعی خواهد بود. فوتبال ماشینی آلمان شاید به مذاق اهالی فوتبال خوش نیاید اما این تیم با همین تاکتیک می تواند مدعی اصلی قهرمانی یورو باشد. به نظر من رقابت اصلی بین فرانسه و آلمان خواهد بود اما نباید از تیمهایی مثل ایتالیا، انگلیس و بلژیک غافل شد. انگلیس هم مثل ایتالیا جوان شده و بازیکنان خوبی دارد. مثلا جیمی واردی و هری کین می توانند نقشی تعیین کننده در موفقیت انگلیس داشته باشند.
*فکر می کنی کدام تیم شگفتی ساز یورو شود؟
به نظر من بلژیک همه را سورپرایز خواهد کرد. بلژیک در حال حاضر یک نسل طلایی دارد و ستاره هایی مثل ادن هازارد می توانند پدیده جام شوند. تیمهایی مثل ایسلند، ایرلند و ترکیه هم می توانند پدیده جام شوند. یک نکته را هم درباره اسپانیا بگویم که با توجه به اینکه قهرمان دوره قبل است حتما برای دفاع از عنوان قهرمانی اش می آید اما عملکرد ناامید کننده این تیم در جام جهانی باعث شده نتوانیم ماتادورها را مدعی بدانیم. شاید هم دل بوسکه توانسته باشد تیمش را متحول کند و اسپانیای قدرتمندی را ببینیم.
* پس کلا یورو را به خاطر بوفون می بینی؟
من خودم منتظر دیدن یک بوفون قدرتمند درون دروازه ایتالیا هستم. بوفون این توانایی را دارد که تیمش را تا مراحل پایانی برساند به شرط آنکه اتفاق خارق العاده ای برای ایتالیا نیفتد و قرعه بد به این تیم نخورد. جز بوفون دروازه بان های اسپانیا، انگلیس و بلژیک هم می توانند ستاره شوند. اگر دل بوسکه به دخیا اعتماد کند و به جای کاسیاس او را بازی دهد حتما او می تواند پدیده دروازه بانی جام شود و نقطه اتکای اسپانیا باشد. جو هارت دروازه بان انگلیس هم نشان داده قابل اعتماد است و می تواند به تیمش کمک زیادی کند. کورتوآی بلژیک هم این شانس را دارد که یکی از ستاره های جام شود ام اما همچنان به نظر من شرایط بوفون از همه اینها بهتر است. با توجه به اینکه احتمالا این یورو آخرین یورویی خواهد بود که بوفون در آن بازی می کند حتما انگیزه زیادی دارد که با ایتالیا قهرمانی را تجربه کند و امیدوارم این اتفاق هم رخ دهد.
* به نظرت کدام تیم قهرمان می شود؟
پیش بینی قهرمان کار سحتی است. شاید غافلگیر شویم و تیمی که الان آن را مدعی نمی دانیم قهرمان شود اما اگر جام پدیده نداشته باشد از بین آلمان و فرانسه یک تیم قهرمان خواهد شد. شاید هم مثل یورو 2004 تیمی مثل یونان به قهرمانی برسد درحالیکه در محاسبات هیچ کارشناسی شانس قهرمانی نداشت. البته تمایل قلبی من قهرمانی ایتالیا است اما فکر می کنم شانس فرانسه و آلمان بیشتر است.
 
هفته نامه «فوتبال ایرانی»
  ۱  
آی اسپورت
2016-06-12 18:45:37
نظر دهید

۱ نظر
666444
يكشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۵، ۱۸:۵۶
نظرشو راجع به44444و ساعت پنج صبحم میپرسیدین
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر