فهرست
یادداشت: نیاز اسپانیا به راهی جدید
یادداشت: نیاز اسپانیا به راهی جدید

یادداشت: نیاز اسپانیا به راهی جدید

گیوم بلگه
 
با اینکه این تنها یک بازی دوستانه بود، اما شکست مقابلِ گرجستان یکی از بدترین نتایجِ تاریخِ فوتبالِ اسپانیا به حساب می‌آید. دل بوسکه قبل از بازی گفته بود این بهترین فرصت برایِ پایانِ آماده‌سازیِ یورو با یک نتیجه‌یِ قاطعانه بود تا روحیه‌یِ تیم بالا برود. اما با وجود بازی کردنِ بیشترِ بازیکنانِ اصلی این اتفاق نیفتاد. اتفاقی که افتاد دفاعِ بسیار عمیقِ گرجستان، پدیده‌ای که در یورو شاهدش هستیم، و گرفته شدنِ فضا از اسپانیا بود. البته اسپانیایی‌ها نمی‌توانند هیچ بهانه‌ای از این منظر داشته باشند چون به هر حال این خودشان هستند که باید با خلاقیتِ خطِ میانی فضایِ لازم را در هر شرایطی ایجاد کنند، چیزی که یکی دیگر از ضعف‌هایِ تیمِ دل بوسکه است. اسپانیا باید با پاس‌هایِ کوتاه و سریع دفاعِ گرجستان را به هم می‌ریخت نه اینکه توپ‌هایِ بلند ارسال می‌کرد. فول‌بک‌هایِ اسپانیا باید تا جایِ ممکن بالا می‌آمدند و اورلپ می‌کردند، نه اینکه فقط بایستند و بازی را تماشا کنند.
تردیدِ من همیشه بر این بود که تیمی که هر جامی بوده برده، نیاز به تغییراتی اساسی برایِ بازگشتِ انگیزه و عطشِ پیروزی دارد. اسپانیا باید راهی جدید برایِ بازی کردن و بردن پیدا کند. گاهی دورانِ یک مربی، هرچقدر هم پرافتخار باشد، به پایان می‌رسد و نیاز به ایده‌هایی جدید پیش می‌آید. نمی‌دانم مربیِ بعدی چه کسی خواهد بود. شاید هم اصلا اشتباه کنم و اسپانیا امسال هم قهرمان شود. اما به نظرم تیم‌ها دستِ تیمِ دل بوسکه را خوانده‌اند و صعودشان حتی از دورِ گروهی سخت است.
درباره‌یِ بحثِ دروازه‌بانِ اول که همه جا در اسپانیا داغ است به نظرِ من داوید دخئا باید باشد (با در نظر نگرفتنِ این اتهاماتِ رسواییِ اخلاقیِ اخیر). با این حال حتی نزدیکانِ دل بوسکه هم هنوز مطمئن نیستند تصمیمِ نهایی چیست. ایکر کاسیاس فصلِ خوبی را پشتِ سر نگذاشت. اما صادقانه باید گفت انتخابِ بینِ کاسیاس و دخئا مشکلِ بزرگِ اسپانیا نیست. حتی اینکه شماره‌یِ 9 اسپانیا کدام بازیکن باشد هم مسئله‌یِ اصلی نیست، که البته من فکر می‌کنم موراتا باشد. سوالِ بزرگ این است: آیا اسپانیا قادر است فوتبالی بازی کند که دفاع‌هایِ مستحکم و عمیقی که اکثرِ تیم‌ها در فرانسه دارند را بشکند یا نه. قبل از شروع شدنِ یورو تیمِ دل بوسکه با یک هافبکِ دفاعی، یعنی بوسکتس بازی می‌کرد. اما فکر کنم با شروعِ بازی‌ها برونو سوریانو کنارِ بوسکتس قرار بگیرد. به هر حال 3 هافبکِ هجومی در هر شرایطی باید خلاقیتِ بازیشان را بالا ببرند.
اسپانیا در یورو 2016 هم جزوِ مدعیان خواهد بود، چون هنوز بازیکنانِ بزرگی دارد. با این فرض که تیم تا مرحله‌یِ یک چهارم صعود کند، بعد چه اتفاقی خواهد افتاد؟ فکر می‌کنم نیازی نیست به جامِ جهانیِ 2014 اشاره کنم. اگر اسپانیا قدرت و خلاقیتش را بالا نبرد دفاع از دو عنوانِ قهرمانیِ 2008 و 2012 محال خواهد بود.
 
     
آی اسپورت
2016-06-13 09:26:21
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر