فهرست
گزارش ویژه: فشار برای انتخاب دبیر کل؛ تاج تهدید به استعفا کرد
گزارش ویژه: فشار برای انتخاب دبیر کل؛ تاج تهدید به استعفا کرد

گزارش ویژه: فشار برای انتخاب دبیر کل؛ تاج تهدید به استعفا کرد

آی اسپورت - اتفاقات آخرین جلسه در مدیریت مهدی تاج، نشان می‌دهد دوران تازه‌ای برای فوتبال ایران آغاز شده است و با اینکه علی کفاشیان کمی با فاصله در کنار رییس نشسته بود، اما نقش کمی در تصمیمات مهم و استراتژیک فوتبال دارد. انتخاب‌های جدید نشان داد که فوتبال در سایه آرامش، می‌خواهد وجه تازه‌ای از مدیریت فوتبال را تجربه کند. پیام مهم این جلسه اما به نزدیکی هیات‌رییسه با رییس بازمی‌گشت، موضوعی که در سال‌های گذشته نشانی از آن نبود و تصمیمات علی کفاشیان با رویکردهای هیات‌رییسه تفاوت‌های بسیاری داشت.
 
اما ماجرا وقتی مهم‌تر می‌شود که در کنار همه این مسائل، سعی شده برخی نیروها را به فدراسیون فوتبال تحمیل کند. موضوعی که تا امروز مهدی تاج با آن مقابله کرده است. اما این فشارها ادامه خواهد داشت و برخی منابع موثق از تهدید به استعفا گفته‌اند؛ تاکتیکی برای فرار از فشارها برای اینکه فوتبال برای خودش تصمیم بگیرد. شاید فوری‌ترین انتصاب در حوزه فدراسیون، فوتبال انتخاب دبیرکل و رییس سازمان لیگ باشد، اما در کمال تعجب این انتخاب‌ها در جلسه اخیر به بحث گذاشته نشد و برخلاف پیش‌بینی رسانه‌ها، از دستور کار خارج شد. این فعل و انفعالات را می‌توان درراستای هماهنگی هیات‌رییسه و رییس فدراسیون فوتبال جست‌وجو کرد که این روزها به‌دنبال کمترین تنش و فرار از فشارها است.
 
این روزها تاج در مدیریت فدراسیون فوتبال، مشکلات بسیار زیادی دارد. با وجود گذشت بیش از یک ماه از دوران ریاستش، هنوز تکلیف صندلی دبیرکل و نایب‌رییس دوم فدراسیون مشخص نشده است. این اتفاق البته به خاطر فشارهای مختلفی بوده که از جناح‌های مختلف روی رییس جدید وجود دارد و او را در گرفتن تصمیم نهایی مردد کرده است. به هر حال از یک طرف علی کفاشیان، رییس قبلی فوتبال کشور، حالا به عنوان نایب‌رییس اول مجموعه حضوری فعال در فدراسیون دارد و دوست ندارد که از معادلات قدرت و تصمیم‌گیری به‌راحتی حذف شود. به همین دلیل تمام تلاش خود را می‌کند تا در اتفاقات مختلف به ویژه انتخاب دبیرکل و نایب‌رییس دوم روی تصمیماتی که تاج می‌گیرد، تاثیرگذار باشد.
 
در بعد دیگر قضیه اما اعضای هیات‌رییسه که اکثریت آنها از دل اپوزیسیون شکل گرفته در مجمع بیرون آمده‌اند و خواهان تغییرات اصولی و اساسی در ساختار فدراسیون هستند، با صراحت به رییس اعلام کرده‌اند که مخالف ادامه حضور علیرضا اسدی در سمت دبیرکلی هستند. این در حالی است که به تاج اعلام شده‌ که دبیرکل فعلی را به صورت رسمی در سمت خود ابقا کند.
 
در شرایط کنونی علی کفاشیان هم که به خوبی می‌داند جدایی اسدی از فدراسیون، قدرت او را از همین حالا هم کمتر می‌کند، بیشتر تمایل دارد که اسدی به کار خودش ادامه بدهد. مهدی تاج هم که خودش در یکی، دو سال گذشته اختلافات بسیار زیادی با دبیرکل داشته ترجیح‌ اصلی‌اش این است که به همکاری فعلی پایان بدهد. اما دو مساله او را از اتخاذ این تصمیم تا به امروز منصرف کرده است. اول اینکه او نمی‌خواهد هزینه حذف اسدی را بدهد. دوم اینکه او روی این موضوع تاکید دارد که در شرایط کنونی نباید عجولانه تصمیمی بگیرد تا در آینده برایش مشکلاتی بیشتر از امروز با روی کار آمدن دبیر جدید به وجود بیاید.
 
فشارها روی تاج فقط به موضوع انتخاب دبیرکل مربوط نمی‌شود. او تقریبا برای صندلی نایب‌رییسی دوم فدراسیون که همزمان باید ریاست سازمان لیگ را هم برعهده داشته باشد همین مشکلات را دارد. جالب اینجا است که او به سفارش‌های بیرون از مجموعه فدراسیون برای انتخاب منصور قنبرزاده به عنوان نایب‌رییس دوم رسما طبق شنیده‌ها جواب منفی داده است و حتی در جلسات خود با مسوولان ورزشی هم به‌شدت روی این تصمیم خود پافشاری کرده و حاضر نشده زیر بار فشارها این انتخاب را انجام دهد. با این توضیحات مشخص می‌شود که دلیل تاخیر رییس فدراسیون برای انتخاب دبیرکل و نایب‌رییس در هفته‌های گذشته چه بوده است. رییس جدید فوتبال ایران هرچند در جلسات خصوصی روی این مساله تاکید داشته که با استقلال کامل و بدون توجه به فشارهای بیرونی تصمیماتش را می‌گیرد. به عنوان مثال تاج دوساعت قبل از شروع جلسه هیات‌رییسه در روز شنبه هم نشستی برگزار کرد و در حاشیه این دیدار به او توصیه شده بود که دبیرکلی اسدی را در جلسه هیات‌رییسه فدراسیون نهایی کند. اما پیش از آن هم اکثریت اعضای هیات‌رییسه در دیدار با رییس نسبت به موضوع انتخاب دبیرکل و مخالفت جدی‌شان با ادامه همکاری اسدی نکات بسیار مهمی را ارایه داده بودند. ماجرایی که باعث شد نفر اول فوتبال تصمیم‌گیری درباره انتخاب دبیرکل و نایب‌رییس دوم را باز هم به آینده موکول کند.
 
طبق قانون رییس فدراسیون باید دبیرکل پیشنهادی‌اش را برای انتخاب به هیات‌رییسه معرفی کند تا بالاترین رکن تصمیم‌گیری در فوتبال ایران بعد از مجمع عمومی، درباره گزینه پیشنهادی تصمیم نهایی را بگیرد. در شرایط کنونی با وجود اینکه دبیرکل هنوز انتخاب نشده، مهدی تاج با استفاده از اختیارات قانونی‌اش پروژه ایجاد تغییر و تحولات اساسی در ساختار اجرایی فدراسیون را با همفکری مشاوران خود کلید زده است. او در نخستین قدم محمدرضا ساکت را به عنوان مشاور عالی و نظارتی و رییس سازمان تیم‌های ملی انتخاب و معرفی کرد. سپس امیررضا آصفی، دیپلمات مشهور عرصه سیاست خارجی کشور را به عنوان مشاور بین‌الملل به اهالی فوتبال معرفی کرد. به زودی هم آصفی را به صورت رسمی رییس کمیته روابط بین‌الملل فدراسیون خواهد کرد و به او در زمینه مراودات و رایزنی‌ها و تصمیم‌گیری‌ و تصمیم‌سازی‌های خارجی اختیار تام خواهد داد.
 
نکته قابل توجه درباره انتخاب آصفی این بود که علی کفاشیان به خاطر اختلافاتی که با او از گذشته داشت، در جریان جلسه اخیر هیات‌رییسه با انتخاب تاج مخالفت‌هایی کرده بود. اما رییس فعلی، ‌به توصیه‌های رییس قبلی هیچ اهمیتی نداد و آصفی را وارد مجموعه فدراسیون فوتبال کرد. بزرگ‌ترین اتفاق در جلسه هیات‌رییسه اما جایگزینی احمدرضا براتی به جای هوشنگ نصیرزاده بود. تصمیمی استراتژیک از سوی تاج که شاید فقط علی کفاشیان و آنهایی که روی اتفاقات و مدیریت فدراسیون تسلط کامل دارند، از پشت پرده و اهمیت آن با خبر باشند. براتی از سوی تاج به عنوان رییس جدید کمیته حقوقی و تدوین مقررات انتخاب و در این مجموعه جایگزین هوشنگ نصیرزاده دوست نزدیک کفاشیان شده است. در شرایطی که نصیرزاده با هماهنگی کفاشیان از مدت‌ها قبل وظیفه تغییر اساسنامه فدراسیون و آیین‌نامه هیات‌های فوتبال را کلید زده بود، به نظر می‌رسد که این مساله تا حدود بسیار زیادی برای تاج قابل هضم نبود. به همین دلیل با انتخاب براتی مقدماتی را فراهم کرد تا تدوینگر جدید قوانین مهم فوتبال کشور فردی نزدیک به خودش باشد. تصمیمی زیرکانه که به خوبی نشان می‌دهد تاج اصلا دوست ندارد جوری مدیریت کند که همه فکر کنند هنوز زیر سایه کفاشیان قرار دارد. حتی اگر رییس قبلی در جلسات هیات‌رییسه درست در کنار رییس فعلی بنشیند. واقعیت این است که تاثیری در تصمیم‌گیری‌های اصلی تاج ندارد.
 
علیرضا اسدی امروز با وجود اینکه هیات‌رییسه برای حضورش در سمت دبیرکلی مجوزی صادر نکرده، همچنان به کار خود با نظر تاج و مسوولان ورزش ادامه می‌دهد. تاج هم با وجود گذشت چند هفته هنوز درباره آینده این مدیر تصمیم نهایی‌اش را همان‌طور که اشاره شد نگرفته است، با این حال اتفاق جالبی در فدراسیون در حال رخ دادن است. مهدی تاج در آرامش کامل و بدون توجه به فشارهای مختلف، افراد منتخب خود را در راس کارهای مختلف می‌گذارد. به این ترتیب نقش دبیرکل در فدراسیون فوتبال به‌شدت کمرنگ‌تر از سابق خواهد شد و حتی اگر قرار باشد یک دبیرکل جدید روی کار بیاید، پست‌های کلیدی در اختیار افراد منتخب تاج قرار دارد و آنها زیرنظر مستقیم رییس کار خود را انجام می‌دهند. به‌طور مثال همه از درگیری‌های به وجود آمده بین علیرضا اسدی و کارلوس کی‌روش با‌خبر هستند.
 
انتخاب محمدرضا ساکت به عنوان رییس سازمان تیم‌های ملی در واقع نقش دبیرکل را در امور مربوط به تیم ملی به کمترین حد خود می‌رساند. اسدی در شرایط کنونی نسبت به این اتفاقات سکوت اختیار کرده و هیچ واکنشی هم از خود نشان نداده است. اما مهدی تاج از فرصت به‌وجود آمده نهایت استفاده را کرده و با اختیارات قانونی که دارد، قبل از اینکه بخواهد دبیرکل جدید (اسدی یا هر گزینه دیگر) را انتخاب و معرفی کند، مهم‌ترین امور اجرایی فدراسیون را با فعال کردن سازمان‌های مختلف، ساماندهی می‌کند.
 
شاید یک هدف هم این باشد که با عدم انتخاب دبیرکل و ابقای اسدی، تلاش بر این است مقدماتی فراهم شود که این مدیر به خاطر فضای فعلی و نادیده گرفتن اختیاراتش، از سمت دبیرکلی خودش کنار برود. اما منابع موثق خبری به خبرنگار «اعتماد» اعلام کردند که این مدیر به هیچ عنوان قصد انجام چنین کاری را ندارد و به کار خود تا زمانی که تصمیم‌گیری رسمی صورت بگیرد ادامه خواهد داد.
 
آنهایی که در تمام سال‌های گذشته با فوتبال و مسائل ریز و درشت آن همراه بوده‌اند، قبول دارند که مدت‌ها تصمیمات فوتبالی از بیرون و خارج از مجموعه مدیریتی ورزش تحمیل می‌شد. در واقع همه اینها حاصل اعتراف تلخی است که رییس قبلی فوتبال ایران در یکی از مصاحبه‌هایش داشت: «من اختیار لیوان آب داخل دستم را هم نداشتم» عدم استقلالی که بارها و بارها رییس سابق از آن ضربه خورد و به خاطر آن مورد نقد قرار گرفت. این قضایا مربوط به چند سال قبل بود. اما حالا چند سال بعد است و مهدی تاج به ریاست فدراسیون فوتبال رسیده است و از همین حالا برای اتخاذ بعضی تصمیم‌ها در جلسات خصوصی که برگزار می‌شود تحت فشار است. در حاشیه یکی از همین نشست‌ها که چند روز پیش انجام شد، اختلاف‌نظر به قدری زیاد بود که در نهایت تاج با ناراحتی و عصبانیت اعلام کرده بود که خودش با استقلال کامل تصمیم نهایی را اتخاذ خواهد کرد و اگر قرار باشد فشارها ادامه پیدا کند از ریاست فدراسیون به نشانه اعتراض استعفا خواهد داد. در چنین شرایطی درست است که همه می‌دانند تاج استعفا نمی‌دهد اما همه می‌خواهند بدانند تاج چه تصمیمی می‌خواهد بگیرد. اختیار لیوان در دست خودش باشد...
 
منبع: روزنامه اعتماد
  ۱  
آی اسپورت
2016-06-13 11:37:34
نظر دهید
۱ نظر
-
دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۵، ۱۴:۳۳
این اسدی یهو از کدوم قوطی در اومده که اینجوری به جون فوتبال افتاده و از همه مدعی تر شده
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر