فهرست
ضد یادداشت / صبحانه، ناهار و شام با فوتبال
ضد یادداشت / صبحانه، ناهار و شام با فوتبال

ضد یادداشت / صبحانه، ناهار و شام با فوتبال

آی اسپروت - خواندن این نوشته به افرادی که ناراحتی قلبی دارند یا زود قاطی می‌کنند یا  فوری قضاوت می کنند و انگ جانبداری می زنند و یا فکر می‌کنند ورزشی نویسان و ورزشی خوان‌ها، همه از دم سطحی‌نگر و افراطی و چیز هستند نیز توصیه می‌شود.

1) نوشتن از فوتبال یا فکر کردن به آن در این روزها که یورو2016 و کوپاامریکا در جریان است و فوتبال داخلی هم شاهد انواع اقسام بمب ترکاندن و شلیک اژدر و درکردن توپ است، برای همه لازم و واجب بوده وهمه باید کارشناس قلمداد شوند مگر آنکه خلافش ثابت شود. هیچ اشکالی هم ندارد. عزیزم اگر مخالفی ادامه مطلب را نخوان. زور که نیست. برو بنشین روبه روی یار و توی چشمهایش زل بزن و بپرس چه رنگی را دوست دارد یا اینکه معمولا هر چند وقت یک بار فلسفه هگل را مرور می‌کند. برو سکوت کن و غرق در  این سوال شو که چرا همه‌چیز داغان است و من چقدر بدبختم و از این حرف‌ها. بگذار مااینجا با فوتبال حال‌مان را بکنیم. اصلا تو خوب ما آخره تعطیلات تابستانی. این طور عشق کردن به خودمان مربوط است. چقدر هم دارد خوش می‌گذرد. کله صبح تماشای فوتبال... صبح تا عصر نقل و انتقالات فوتبال و عصر تا بوق سگ هم دوباره تماشای فوتبال. چقدر جیغ زدن و کری خواندن برای همدیگرمی‌چسبد. دروغ- دلنگ های نقل و انتقالات را هم دوست داریم. کیف می کنیم بازیکنی که تا دیروز عصر ساعت4وپنجاه‌و‌دقیقه نمیشناختیم، یکهو بمب می شود و می‌ترکد و ماها حال می‌کنیم و برای طرفداران رقیب کری می‌خوانیم و کمی هم فحش می دهیم و دنبال مقصر می‌گردیم و گاهی هم قاط می‌زنیم و شاید لیچارهایمان «چیزدار» هم بشود. شب که شد با همان رفیقمان که طرفدار تیم رقیب است و صبح برای هم چند کامیون لیچار بار کرده بودیم خیلی شیک و مجلسی، ولو می‌شویم جلوی تلوزیون و یورو 2016 می‌بینیم. آهان... یادم رفت. شلوارک و رکابی یا پیژامه راه‌راه  مامان‌دوز با یک کاسه تخمه و یکی دو بسته مواد مغذی مثل چیپس و پفک هم برای این بزم شبانه حتما باید داته باشیم. گاهی وقت‌ها زمان تماشای بازی‌ها ترجیح می دهیم عمیق‌تر شویم و تحلیل فنی کنیم و مربی مربوطه را به چالشی یزرگ در حوزه سیستم و آرایش تیمی بکشیم و برای خودمان کیف کنیم. همه این‌ها خیلی خوب است. خیلی. خود زندگی است. غوطه‌ور شدن در ثانیه‌ها و دقایق.

2) نه اینکه فکر کنید ماها، ماآدم های به ظاهر معمولی که با فوتبال و داستان‌های آن کودکانه می‌خندیم و گریه می‌کنیم و خنج می‌اندازیم و سرخ و سفید و کبود می‌شویم بی‌غم هستیم. نه. بخدا...  بی‌غم نیستم. آسمان خیلی‌هامان پر است از ستاره‌های بغض کرده و جیغ دار ریز و درشتی که کله ات سوت ممتد دیزلی می‌زند اگر برایت بشماریم. می‌دانیم قسط و کرایه خانه و پول آب و برق و گاز و کوفت و زهرمار چیست. بلد هستیم چطور نان بربری با یک سیب‌زمینی زهوار دررفته پشندی، آخر ماه به سق بکشیم. دوره دکترای توی بیمارستان اینطرف و آنطرف دویدن و خواهش و تمنا برای تخفیف هزینه‌های درمان آقاجون را تا آخر گذرانده‌ایم. ما هم خرج دانشگاه آزاد و مهدکودک و پیش‌دبستانی و پس‌دبستانی را خوب میدانیم. قصه شیرخشک آبجی کوچیکه و دندان درد مادر که به خودش می‌پیچد و صدایش در نمی‌آید تا دکتر نرود که بماند. اتفاقا استاد فکر کردن به رنج و غصه هایمان هستیم. دنبال راهکار هم رفته‌ایم. برای همین خیلی وقت ها که پول بلیت نداشته‌ایم پیاده تا دانشگاه گز کرده‌ایم و وصله روی وصله خشتک شلوارمان آورده‌ایم تا فلسفه «تلاش کن تا آینده ات خوب باشد» را به عمل تبدیل کرده باشیم. اتفاقا شال گردن و یک کتاب کلفت زیر بغل و توی کافی‌‌شاپ نشستن و آخرین آثار هنری دنیا را تحلیل کردن خیلی به‌مان می‌آید. عاشق موسیقی، سینما، تاتر و کتاب هم هستیم و به موقع اش هیجان خاصی برای همه این‌ها داریم ولی داستان فوتبال در این روزه برایمان یک چیز دیگر است. خود زندگی است. غوطه‌ور شدن در ثانیه‌ها و دقایق.

3) فوتبال و زندگی چسب هم هستند. آدم درون آدم با فوتبال و عصیانگری‌های معقول و غیر‌معقولش بیرون می‌آید و همه چیز به خود خود خود آدم تبدیل می شود. همه به داد زدن، لبریز شدن، لذت بردن و گاه اشک ریختن نیاز دارند. ما هم این روزها با فوتبال، با گندکاری و گلکاری‌هایش حال می‌کنیم. حرفی است؟ گاهی همه ما فحش لازم می‌شویم. اتو کشیده و نکشیده. این‌روزها داریم عشق می‌کنیم. حال می‌کنیم. چون داریم در لحظه زندگی می‌کنیم. خود خود زندگی.


هومن کواکبی
  ۳  
آی اسپورت
2016-06-13 17:26:39
نظر دهید

۳ نظر
علیاری
دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۵، ۲۰:۵۴
ببخشید ولی براى همین تلقی است که وضع همه ورزشی نویس ها زاره و هیچ چی ندارن.
ایلام
دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۵، ۲۱:۲۸
والیبالو شبکه یک یا دو پخش کنه منطقه ی ما دیجیتال نداره اگه یورو از شبکه ی سه پخش نشه افسرده میشیم
پرززز
سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۵، ۰۲:۲۳
ملموس بود
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر