فهرست
استتوس: شبی که کودکان زیادی شیفته فوتبال شدند
استتوس: شبی که کودکان زیادی شیفته فوتبال شدند

استتوس: شبی که کودکان زیادی شیفته فوتبال شدند

آی اسپورت- والریو کلاری یادداشت امروزش در گاتزتا دلواسپورت را این جوری اغاز کرده: «آنها ادین ازارد را داشتند و ما پارولو را داشتیم. آنها دی‌بروین را داشتند و ما جاکرینی را.»

ایتالیا-بلژیک برای من تبدیل شد به یکی از بازیهای کلاسیکِ تمام دوره‌هایی از یورو که دیده‌ام (مهم نیست در ادامه‌ی تورنمنت، سرنوشت ایتالیا و بلژیک چه خواهد شد.) اینکه در اولین بازی گروهی، فشار روانی و فشردگی فنی چنان بالا باشد که سرمربی یک تیم خون-دماغ شود و لحظه‌ی ثبت گل دوم، پیش از پایان بازی، بازیکنان ذخیره تیم برنده بدو، بدو بروند توی زمین، بیفتند روی سرِ زننده‌‌ی گل(پله)، یعنی بازی از همان لحظه‌ی سوت پایان، کلاسیک شده و رفته توی تاریخ یورو ماندگار شده است. فکرش را بکنید؛ پیش از سوت پایان بازی اول ایتالیا در تورنمنت، بریزند توی زمین روی سر و کولِ هم. این شادی، این هجوم ناخوداگاهِ بازیکنان ذخیره به داخل زمین، قدرت حریف را هم نشان می‌دهد. ایتالیا و بلژیک هر دو خوب بازی کردند. دیشب خیلی از بچه‌های کم سن و سال، دستِ کم در ایتالیا عاشق فوتبال شده‌اند. مگر ما هرکدام چه جوری دچار شدیم؟

من یکی با تماشای توپی که روی پا و شانه‌های دیه‌گو مارادونا پیش از افتتاحیه جام جهانی 1990 ارژانتین-کامرون، چسبیده به بدن‌اش جابجا می‌شد، فهمیدم که شیفته شده‌ام. وقتی دم به دم ران‌های درشت پایش را به جلو حرکت می‌داد تا گرم شود و ضربه‌های نرمی به توپ می‌زد. پیش از آن فوتبال را دوست داشتم و همان شب، من بودم که از پدرم می‌خواستم پا را روی پدال گاز فشار بدهد تا پیش از افتتاحیه جام جهانی، به موقع از نطنز به تهران برسیم. اما تبدیل علاقه به شیفتگی، کارِ همان دقایق بود؛ به موقع رسیدیم به خانه و گرم کردنِ مارادونا همان چیزی بود که می‌توانست ایمان ایجاد کند در ذهنِ یک بچه. ایمان به اینکه فوتبال چیزِ دیگری است. چند شب پیش دوباره «مانی-بال» را تماشا کردم. برد پیت در نقش مدیر ورزشی تیم بیسبال اوکلاهاما، چند بار در جریان فیلم، با تماشای صحنه‌هایی از بیسبال می‌گفت «خدایا، مگه می‌شه عاشقِ بیسبال نشد؟» نیاز نیست توی این جمله، خیلی دست ببریم. فقط جای بیسبال، می‌گذاریم فوتبال: «خدایا مگه می‌شه عاشق فوتبال نشد؟»

فرزاد حبیب‌اللهی
     
آی اسپورت
2016-06-14 13:03:31
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر