فهرست
برای ملوانی‌ها؛ روی ویرانه نفت خانه نسازید
برای ملوانی‌ها؛ روی ویرانه نفت خانه نسازید

برای ملوانی‌ها؛ روی ویرانه نفت خانه نسازید

آی اسپورت- نه فقط همه انزلیچی‌های علاقه‌مند به ملوان، نه فقط بچه‌های اسکله و مرداب، نه فقط صاحبان مغازه‌هایی با نام تیم محبوب در سراسر گستره شهر، نه فقط پسرانی که آخر هفته از خیابان‌های باریک منتهی به سن‌سیروس عبور می‌کنند که امیدهای زندگی را به شکست و پیروزی تیمِ شهر گره بزنند، سقوط ملوان برای همه ایران دردناک بود. رد شدن توپ علی‌عسگری از روی خط دروازه سفیدها، سیلی محکمی به گوش تاریخ بود اما حقیقت آن است که تیم محبوب و ریشه‌دار شمالی، به این ضربه احتیاج داشت. و به نقره‌داغ‌شدن برای ساختنِ آینده.
 
سقوط، می‌توانست فرصتی برای یک بازنگری اساسی در ملوان باشد. زمانی برای تغییرات بزرگ در باشگاه. تغییرِ نسل، خداحافظی با پیرمردها، استفاده از فکرها و عضله‌های تازه و ساختن تیمی که تا سال‌ها بتواند بدون دغدغه سقوط در لیگ برتر حاضر باشد. تصمیم‌سازان باشگاه اما ساده‌ترین راه ممکن را انتخاب کرده‌اند و به دنبال خرید  سهمیه باشگاه نفت تهران هستند. اتفاقی که تنها روی مشکلات ملوان سرپوش می‌گذارد و بعید نیست که یک سال بعد، دوباره باشگاه سفیدپوش را در آستانه سقوط قرار بدهد. آخرین تیمی که با خرید سهمیه لیگ برتری شد، استقلال اهواز بود. باشگاهی ریشه‌دار که در طول لیگ پانزدهم تبدیل به ضعیف‌ترین باشگاه تاریخ لیگ برتر شد و چنان چوب حراج به اعتبارش زد که احتمالا تا مدت‌ها دیگر نامش را در سطح اول فوتبال نخواهیم شنید.
 
 
بحران‌ِ مالی، یکی از اصلی‌ترین دلایل فصلِ ناامیدکننده ملوان بندرانزلی بود. این باشگاه در ابتدای فصل با قلعه‌نویی به توافق رسید اما هرگز نتوانست منابع مالی لازم را مهیا کند و قرارداد رسمی را پیش روی ژنرال قرار بدهد. آن‌ها سکان هدایت تیم را به یک مربی ارزان‌قیمت مثل استیلی سپردند و در دوران بعد از این مربی، وقت را با اندیشه‌های مجانی قدیربحری تلف کردند. حتی بازگشتِ ممی، تیم را احیا نکرد. تیمی که دروازه‌بان موثرش را به سادگی و تنها به خاطر بی‌پولی از دست داده بود. حالا، وقتی خبر از ورود استانداری و منطقه آزاد به داستان ملوان می‌شود، وقتی صحبت از کمک 25 میلیاردی به میان می‌آید، به این نتیجه می‌رسیم که همه این نهادها در همه هفته‌های فصل توانایی کمک به ملوان را داشتند اما چشم‌های‌شان را روی باشگاه و سرنوشت‌اش بستند تا بعد از سقوط، به یاد بیاورند که چیزی به نام ملوان هم وجود دارد. هنوز هم برای کمک کردن به باشگاه اولِ شمال دیر نیست. این هزینه‌ها، این صفرهای پرشمار و نجومی، می‌توانند برای ساختن تیمی مورداستفاده قرار بگیرند که چندین ماه بعد قدرتمندانه به لیگ برتر صعود می‌کند. تحمل لیگ برتر بدون نام ملوان، برای مردم انزلی ساده نخواهد بود اما همه آن‌هایی که این ساعت‌ها به خیابان رفته‌اند تا صعودِ کاغذی ملوان به لیگ را جشن بگیرند، باید کمی صبر به خرج بدهند تا این اتفاق از راه درست رقم بخورد. تا روزی که بازگشت ملوان، درون زمین فوتبال اتفاق بیافتد نه در بخش‌های خبری تلویزیون! 


کدخبر:9405
     
آی اسپورت
2016-06-14 13:58:53
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر