فهرست
آلمانِ لو مثلِ بایرنِ پپ
آلمانِ لو مثلِ بایرنِ پپ

آلمانِ لو مثلِ بایرنِ پپ

آلمان اولین قدم برایِ فتحِ یک دوگانه‌یِ تاریخی را راحت برداشت. اما پیروزیِ 2-0 مقابلِ اوکراین با گل‌هایِ موستافی و شواین‌اشتایگر، با اینکه به نظر پیروزیِ ساده‌ای می‌آمد، به شکلی کنایی به بازیِ عجیبی تبدیل شد. مقاطعی در این بازی بود که آلمان را همانِ آلمانِ 2014 در اوجِ خودش می‌دیدیم، اما در مقاطعی دیگر تمامِ مشکلاتی که می‌تواند رویایِ دوگانه‌یِ قهرمانیِ جهان و اروپایِ آلمان را نابود کند را هم دیدیم.
آلمانِ یواخیم لو یادآورِ بایرن مونیخِ پپ گواردیولا هست. نه فقط به خاطرِ بازیکنانِ مشترکی که دارند، بلکه از این منظر که اگر در اوج باشند بهترین فوتبالِ ممکن را بازی می‌کنند، اما در تقریبا تمامِ بازی‌ها در مقاطعی انگار بدل به تیمی دیگر می‌شوند و فرصتِ بازگشتِ حریف به بازی را می‌دهند. آلمان دیشب فرصت‌هایِ زیادی به اوکراین داد و یادآورِ تیمی بود که در نیمه‌ نهاییِ یورو 2012 شکست خورد، تیمی که در مجموع حتی بهتر از آلمانِ 2014 بود.
آلمان مقابلِ اوکراین در 20 دقیقه‌یِ اول کاملا سوار بر جریان بازی بود و توپ را با سرعت و دقتِ عالی به چرخش در می‌آورد. نتیجه‌یِ این تسلط بر بازی خطا رویِ مولر، ارسالِ کروس و گلِ موستافی بود. اما در ادامه‌یِ نیمه نمایشِ کلیِ تیمِ لو کاملا افت کرد و اوکراین سوار بر بازی شد. در نیمه‌یِ دوم کیفیتِ بالایِ بازیکنانِ آلمان بهشان اجازه داد تا توپ را حفظ کنند و وقتی اوکراین برایِ جبرانِ گل دفاع را رها کرد شواین‌اشتایگر رویِ یک ضدحمله کار را تمام کرد. پیروزیِ 2-0 در اولین بازیِ یک تورنمنت نتیجه‌ایست که برایِ هر تیمی ایدئال به نظر می‌رسد، اما آلمان هر تیمی نیست، آلمان قهرمانِ جهان است و اگر فقط به 90 درصدِ آمادگی‌اش برسد می‌تواند به راحتی یورو 2016 را هم فتح کند. مسئله اینجاست که این اتفاق تنها در برخی دقایق و مقاطعِ بازی می‌افتاد.
مشکلاتِ بزرگِ آلمان در بازی مقابلِ اوکراین کاملا واضح بود. نداشتنِ یک مهاجمِ مرکزیِ آماده باعث شد تا ماریو گوتزه در پستِ 9 کاذب بازی کند و با اینکه در جریانِ خیلی از حمله‌هایِ آلمان قرار داشت، اما سرعتِ کمش بهش این اجازه را نمی‌داد که وقتی توپ را از دست می‌دهد دفاعِ اوکراین را عقب نگه دارد. بدین ترتیبِ اوکراین می‌توانست با عبور از خطِ اولِ پرسِ آلمان موفق می‌شد با نفراتِ بیشتر رویِ خطِ دفاعی‌ای فشار بیاورد که اصلا مطمئن به نظر نمی‌رسید. نیمکت‌نشینیِ متس هوملز به خاطر آماده نبودنِ صد در صدش باعث شد تا خطِ دفاعِ آلمان خیلی توپ‌ها را سراسیمه دفع کند و اعتماد به نفسِ لازم را نداشته باشد. در سویِ دیگر زمین هم آلمان به هیچ وجه سرعتِ ضدحمله‌هایِ تیمِ 2010 و 2012 اش را ندارد. گلِ دوم آلمان نه به خاطرِ سرعتِ شواین‌اشتایگر، بلکه به دلیل بیش از حد جلو آمدنِ دفاعِ اوکراین زده شد. آلمانِ 2016 بیشتر تبدیل به تیمی شده که توپ و زمین را در اختیار می‌گیرد و بازی را کنترل می‌کند، تا اینکه با فوتبالی مستقیم و سریع در ضدحمله حریفان را شکست بدهد. البته اگر ارتباطِ درست بینِ بازیکنان برقرار شود و هماهنگیِ لازم در تیم به وجود بیاید با همین نوع فوتبال هم آلمان تیمی قدرتمند خواهد بود.
 
     
آی اسپورت
2016-06-14 14:41:40
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر