فهرست
یادداشت/ سیستم اسپانیا زندگی را برای مهاجمان سخت می‌کند
یادداشت/ سیستم اسپانیا زندگی را برای مهاجمان سخت می‌کند

یادداشت/ سیستم اسپانیا زندگی را برای مهاجمان سخت می‌کند

سید لوو

ژرار پیکه یک بار راه حلی برای بازی هایی که در آن ها تیم مقابل شدیدا دفاعی بازی می کند، راه های نفوذ بسته می شود، حریفان 10 نفره مقابل بارسلونا یا اسپانیا دفاع می کنند، زمان می گذرد و موقعیتی ایجاد نمی شود، وقتی توپ ها راهی به دروازه پیدا نمی کند، ارائه داد. او گفت جواب ساده است. به شوخی گفت باید هرچه سریع تر او را جلو ببرند. اسپانیا هم همین کار را کرد. موقعیت ها یکی بعد از دیگری می رسیدند و از دست می رفتند. اما پیتر چک مغلوب نمی شد. تا دقیقه 87 که این اتفاق افتاد و کسی آنجا نبود جز پیکه.

آندرس اینیستا ارسال زیبایی انجام داد و پیکه تک گل پیروزی بخش اسپانیا در این بازی را زد. با گل او برای اولین بار بعد از یورو 2008 اسپانیا در بازی اولش برنده شد. پیکه فوتبالیستی بود که در رسانه ها حمایتش از رفراندوم کاتالونیا را اعلام کرده بود. البته هرگز نگفته بود که رایش چیست، اما به راحتی می توان حدس زد که رایش چه خواهد بود. بارها هم به خاطر این اظهار نظر ها از او انتقاد شده است. بازیکنی که بارها مادریدی ها را به تمسخر گرفته و همین باعث شده تا زمانی که توپ زیر پایش است هواداران خودی هم او را هو کنند. همان بازیکنی که در بازی های دوستانه اخیر هم حتی او را هو کردند.

اما حالا دیگر برایش سوت نمی زنند. پیکه، نامزد شکیرا، به عنوان خوش تیپ ترین مرد یورو 2016 هم انتخاب شده است. مخصوصا زمانی که برای اولین بار بعد از ماه ها ریش هایش را هم تراشیده است. او ثابت کرد که بهترین مهاجم برای زمان های ضروری اسپانیا است. وقتی توپ به تور چسبید همه بالا پریدند تا شادی کنند. او هم همین طور. بازیکنی که وفاداری اش به اسپانیا بعد از 76 بازی ملی زیر سوال رفته بود. بازیکنی که دو قهرمانی در یورو و یک قهرمانی جام جهانی را با اسپانیا تجربه کرده بود. حالا هم گل حیاتی اسپانیا را زده است.

وقتی او گل زد تنها چند دقیقه تا پایان بازی مانده بود. اما تا حدود یک ساعت بعد از بازی هم او در زمین بود و با پسرش بازی می کرد. هر دو هم لباس اسپانیا را به تن داشتند. او حتی مجبور شد تست دوپینگ هم بدهد. روز فوق العاده افتتاحیه او خیلی دیر تمام شد.

این بازی ها به نوعی هستند که تساوی در بازی اول در آن ها فاجعه حساب نمی شود. دل بوسکه هم این را تائید کرده بود. اسپانیا در افریقای جنوبی اولین بازی اش ر باخته بود و در یورو لهستان – اوکراین هم اولین بازی را مساوی کرده بود. در هر دوی این تورنمنت ها هم برنده شده بودند. اما برد در این تورنمنت مطمئنا دلچسب تر از دو حالت قبل خواهد  بود.
اسپانیا در این بازی یکی از آن عملکرد های فوق العاده اش را به نمایش گذاشت و حیف بود که برنده نشود. آن ها مالکیت توپ را در اختیار داشتند، 3 برابر حریف پاس سالم داده بودند و باید می بردند. شاید با نبردن هم می توانستند در ادامه موفق باشند، اما بازیکنان این تیم بعد از چنین عملکردی و بعد از فاجعه جام جهانی 2014 برد می خواستند. هرچند که به خوبی درک کرده اند مانند همه سبک های دیگر مطمئنا مشکلات برای سبک آن ها هم به وجود می آید.

یکی از مشکلاتی که اسپانیا در این مسابقات دارد کمبود مهاجم است. به نظر پستی که اسپانیا معمولا در آن به دنبال بازیکن مناسب است مهاجم است. همه شماره 9 ها را امتحان کردند و در آخر هم شمراه 9 ندارند. روبرتو سولدادو، آلوارو نگردو، فرناندو یورنته، میکو، پاکو آلکاسر، دیگو کاستا، همه را امتحان کردند. آلواردو موراتا، آریتس آدوریز. همیشه برای این تیم مشکل اینچنینی وجود داشته است. آن ها راحت گل نمی زنند. موقعیت هم دارند، اما نمی توانند گل بزنند.

سیستم اسپانیا طوری است که زندگی را برای مهاجمان سخت می کند. موقعیت ها کم هستند و وقتی می رسند باید حتما گل شوند. در این بازی اما چک بسیاری از موقعیت ها را مهار کرد. در این بازی شوت های زیادی زد شد، موقعیت های زیادی خلق شد، اما گلی در کار نبود. فشار بیشتر شد، بازی سازی بیشتر شد، اما نتیجه ای در کار نبود .اما زمانی که کمی شانس هم آوردند، کمی بیشتر دقت کردند، گل هم رسید.

وقتی نتیجه 0 – 0 بود زمان به سرعت می گذشت. آن ها همه کار را امتحان کردند. همه چیز را. فقط مانده بود پیکه را در خط حمله امتحان کنند.کد خبر 9404
 
  ۱  
آی اسپورت
2016-06-14 17:38:59
نظر دهید

۱ نظر
-
سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۵، ۱۸:۰۰
پیکه حرف نداره
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر